גולש הגלים שי ביידא מאשדוד חולם בגדול. ביידא שהגיע לרבע הגמר בסבב הבינלאומי שנערך בסוף השבוע האחרון בנתניה, מספר בראיון לאתר YNET ולכתב אורן אהרוני למה בחר דווקא בענף השייט ומקווה שהענף יבצע קפיצת מדרגה בארץ לאחר שנודע כי יכלל גם באולימפיאדה הקרובה: "אין לנו גלים גדולים ואין ספק שרואים את ההבדלים, אבל הרמה השתפרה", הוא אומר.

בפעם השנייה ברציפות נערך השבוע בנתניה סבב ה-WSL (ליגת הגולשים הבינלאומית), בו משתתפים למעלה מ-100 גולשים מרחבי העולם אשר מתמודדים במשך כל השנה על ההעפלה לסבב המקצועני. 

אחד שהצליח להגיע רחוק בתחרות הנוכחית הוא שי ביידא. הגולש הצעיר (21) מאשדוד שזכה לקבל מעמד של ספורטאי מצטיין בצבא, שם משמש כמציל, גבר על מתמודדים חזקים ממנו על הנייר, אך נעצר ברבע הגמר. 

את הפוטנציאל הטמון בו כנראה רואים גם אחרים מלבדו, מאחר והוא מחזיק במספר ספונסרים, כמו חברת אינטרסרף המספקת לו את הגלשנים עליהם הוא מתאמן ומתחרה ובילאבונג את הביגוד היקר, אך את הטיסות לחו"ל הוא נאלץ לשלם מכספו האישי.

"התחרות בארץ היא אחת התחרויות הכי חזקות שיש בענף", מספר ביידא. "נכון, לא מדובר בסבב הבכיר, אבל תחרות על 1,500 נקודות של ארגון הגולשים העולמי, עם מספר תותחים כמו פדרו אנריקה מפורטוגל שזכה בה בשנה שעברה והברזילאי פטרסון כריסאנטו, שהוא גולש מדהים ולדעתי ייקח את התחרות, מדברת בפני עצמה". 

ועד כמה הרמה כאן גבוהה?

"הלך לי טוב מולם. אני מתאמן איתם הרבה ואפשר לראות שהם ברמה גבוהה ובליגה אחרת. בשביל להגיע לזה צריך להתאמן המון, ביחד עם תזונה נכונה, כשצריך לזכור שזו הפרנסה שלהם".

איך הגולשים הישראלים בהשוואה לשאר העולם?

"אין ספק שרואים את ההבדלים, כי יש להם גלים כל יום והם יכולים להתאמן יותר. אבל הרמה הישראלית מאוד השתפרה והתחרות הזו עוזרת לנו להמשיך ולהתפתח. זה מראה לנו שגם בגלים קטנים עם נטו התמדה, אפשר להגיע רחוק". 

למה שאימא תרצה לשלוח את הבן שלה לגלישת גלים ולא לכדורגל למשל?

"זה ספורט מאוד בריא לגוף ומאוד מתחבר עם הטבע בגלל שזה בים ויש את השקט שלך. הגולש רוכש ערכים של ניקיון ואם מגיעים לרמה מקצועית יש אימונים קשים שטובים לגוף, ותאמינו לי שזה הרבה יותר טוב מכדורגל". 

ומה לגבי התנאים שיש לנו?

"נכון, אנחנו לא הוואי או אוסטרליה, אין לנו את האוקיאנוס ולכן הגלים קטנים והתדירות שלהם נמוכה, יש גם ימים שפשוט אין בכלל גלים. חבל שאין לנו בריכת גלים מלאכותית וככה אפשר היה להתאמן כל השנה". 

צריך לזכור שעכשיו גלישת גלים זה ענף אולימפי, יש לך מחשבות להגיע לטוקיו 2020?

"מאז ששמעתי שזה ענף אולימפי הלכתי עוד צעד קדימה וזה החלום שלי להגיע לאולימפיאדה.

אנשים עכשיו אולי ייקחו את זה יותר מקצועי ולא תחביב, כי זה קצת יותר כסף ומשתלם. זה מדהים שהפכו את זה לאולימפי, כי כולם רוצים להיות הרבה יותר טובים". 

יו"ר ארגון גולשי הגלים בישראל, יוסי זמיר, אמר: "התחרות הראשונה תיזכר לדורות כזו הראשונה אי פעם של הסבב העולמי במתכונתו החדשה שנערכה בארץ, וכזו שהוציאה והביאה קהל רב בימי החורף לחוף הים בנתניה על מנת להיות חלק מאירוע צבעוני ששונה מכל אירוע ספורט שחוותה המדינה".

צילום: יוטיוב, העמותה לקידום הגלישה באשדוד

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו