הוא נולד באשדוד ומאז ומעולם נשאר בה גם כשהתמנה לתפקידים היוקרתיים, כולל לתפקיד הנחשק של נשיא מכללת ההייטק, אפקה בתל אביב (בו הוא מכהן עד היום).

פרופסור מויאל מגדיר את עצמו כפטריוט של העיר אשדוד והוא נבחר השבוע כאחד האנשים המשפיעים ביותר על ההייטק הישראלי (חובק העולם).

הבחירה בו נעשתה בגלל תפיסת העולם השונה שלו בתפיסת העולם השונה מכל מוסד אקדמי אחר בישראל האומרת ש:

"צריך להעניק למהנדסים החדשים אותם אנו מכשירים, ידע אקטואלי שהולך ומשתנה מיום ליום ולא רק השכלה כללית כמקובל במוסדות אחרים. הלימודים המסורתיים המקובלים, נמנעים מהסתכלות על שוק העבודה שמשתנה בצורה מאוד משמעותית בכל שנה ושנה בשל השינויים הטכנולוגיים המהירים בתחום הסלולר והרובוטיקה.

בראיון אישי לאשדוד נט אומר פרופסור מויאל:

יש מחקרים שאומרים ש- 60% מהמקצועות שקיימים היום, ייעלמו בתוך עשר שנים. מחקר אחר אומר ש-50% מהתלמידים היום בכיתה א', יעבדו במקצועות שלא קיימים היום ואז נשאלת השאלה איך המוסדות האקדמאים יכולים להכשיר את האנשים ובפרט מהנדסים למקצועות שלא קיימים??

בנקודה הזו אני יורד לבסיס ורואה שלמעשה הידע המקצועי והתשתית המדעית וההשכלה הרחבה הם חשובים אבל ה'סט' של הכישורים האישיים שיאפשר למהנדסים לשרוד בעולם כזה דינמי נעשה לא פחות חשוב.

אני מדבר למשל על יכולת למידה עצמית- מהנדס שלא יודע  ללמוד לבד לא יכול לשרוד בעולם שבו הידע משתנה כל העת, מהנדסים צריכים לדעת לתקשר, לעבוד בצוות ולפתח "כישורים רכים"/ חברתיים.
רק מי שיפתח כישורים כאלו יוכל לשרוד בעולם הדינמי הזה".
אני חושב שמערכת החינוך צריכה להקנות כישורים חברתיים לכל תלמיד.
בסקר שפורסם, מתוך מאמר שכתבתי לדה- מרקר, עשו שאלון בקרב 1600 חברות בארה"ב ושאלו מה הכישורים שנדרשים ממהנדסים. במקום הראשון היה היכולת לתקשר עם הסביבה. הידע המקצועי היה רק במקום השלישי".

אם בעבר מהנדס נתפס כמישהו רציני עם משקפיים, שיושב מול המחשב ומרוכז בו... זה נגמר לדבריו של מויאל. המהנדסים היום צריכים להיות קומוניקטיביים, בעלי ידע מקצועי, יזמות, יצירתיות ועוד... אלו הדרישות למהנדסים בעידן החדש.

תפיסת עולמו נרקמה לאחר צבירה של כ- 15 שנות ניסיון בהן היה סמנכ"ל ומנכ"ל פיתוח בתעשיית ההייטק. מאז הגיע ל"אפקה" הוא מממש את תפיסת העולם הזו ועל זה בעיקר קיבל הכרה כאחד מבין 20 האנשים המשפיעים.

ב"אפקה" הם מכשירים מהנדסים עם ידע מקצועי ומעשי עמוק ובמקביל מפעילים יזמות, מרכזי מחקר מול התעשייה, מלמדים אותם לדבר מול קהל, עושים פרויקטים מתחומים שונים: מכניים, חשמל, תוכנה ועוד... הרמה הפרקטית מתרחשת אבל היא לא העיקר, כיוון שהכלים משתנים כל הזמן אלא בהקניית הכישורים הרלוונטיים כדי להשתנות יחד עם הקדמה המתפתחת כל העת.
לפני שנתיים ההרשמה ל"אפקה" בהנהגתו נסגרה בחודש אוגוסט ובשנה האחרונה כבר בחודש מאי. הביקוש רק הולך וגדל וכן גם כמות התלמידים- כיום ישנם 2750 תלמידים ועוד כ- 700 סטודנטים במכינות.
נקודה נוספת חשובה במשנתו היא שמוסד אקדמי לא יכול להיות מגדל שן מנותק מהחברה ולכן, כנשיא הוא פתח יחידה למעורבות חברתית.

מויאל מאמין בקשר בין אקדמיה למערכת החינוך ובמהלך שנת הלימודים יבקרו כ- 5000 תלמידי תיכונים מרחבי הארץ, בדגש על פריפריה על מנת לתת להם חזון ואופק עתידי להגשים את חלומותיהם.

מה הרלוונטיות של תלמידי תיכון להגיע למוסד אקדמאי? זה לא מוקדם מידי?
"אני מנסה להגיע לתלמידים בכיתות ח' מכל הארץ, להביאם לביקור באפקה, ליום חוויתי בו הם משחקים עם רובוטים, בונים טיסנים ועוד כשהמטרה היא לחשוף אותם לאלקטרוניקה, מדע והנדסה שאם ילד מחליט שהתחום מעניין אותו, אני רוצה לטעת בו את האמונה שהוא יכול לעשות את זה. יש יותר מידי ילדים ברחבי הארץ שלא מקבלים את הגיבוי והביטחון שהם מסוגלים- לא בבית ולא בבית הספר. אני נותן להם גם את סיפור החיים האישי שלי- נולדתי ברובע ב' באשדוד והחלטתי שאהיה מהנדס ועשיתי את זה. זה תלוי בך- אם אתה רוצה אתה תהיה".
לתפיסתו, מערכת החינוך, האקדמיה ועולם התעשייה צריכים לעבוד הרבה יותר ביחד, מטרות ויעדים משותפים. ההשקעה מבחינתו צריכה להיות בהון האנושי.

אתה אדם בעל תפיסה, חזון והשפעה. תחום הפוליטיקה לא מעניין אותך?
"אני מודה שלפני כל מערכת בחירות פונים אליי ולא יכול לומר שהתחום לא מעניין אותי אולם כרגע אני עוסק בתפקיד שממלא את חיי מבוקר ועד לילה מידי יום. אני משפיע על ילדים ונוער ומעביר לא אחת הרצאות בתיכונים... הגעתי לנקודה שבה אני ממצא את מלוא הניסיון והידע שלי כחוקר, איש חינוך ופרופסור.

הוא לא אומר לא (אבל גם לא כן) לשאלת הצטרפותו לפוליטיקה המקומית באשדוד מהסיבה שהוא קשור לעיר בנימי נפשו ומצהיר בכל מקום בגאווה שאשדוד זה הבית שלו ולאחר שיסיים את תפקידו כנשיא המכללה הוא היה רוצה להקדיש את עצמו לקידום החינוך בעיקר באשדוד.

אני שמח לעזור בעיר בכל דבר שיבקשו ממני בעיר אשדוד. הייטק וחינוך הם הנושאים שבוערים בי וחביבים עליי ובמשך עשרות שנים אני מגיע לעיר לדבר עם ילדים- הם העתיד שלנו".

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו