במשך תקופת ההיריון מערכות הגוף עובדות קשה יותר-  ישנו ייצור מוגבר של הורמונים נשיים והורמוני הריון הנישאים בגוף ונפח כלי הדם גדל. ומה עם השיער? גם הוא יושפע משינויים מערכתיים  אלו- זרימת דם מוגברת והורמונים רבים שמגיעים  לאזור הזקיק ושורשי השיער יזינו את אותם וישפיעו לחיוב.   ההשפעה המתקבלת היא עידוד הצמיחה ועיכוב הנשירה ולפיכך השיער נראה יותר מלא שופע וחזק.

הזמן עובר והשלב הבא הינו המכריע והקשה- הלידה! כעת כל חייך משתנים ואת צריכה להסתגל, הגוף שלך גם הוא חווה שינויים רבים ומנסה לחזור לאיזון בתהליך שעלול לקחת אף מספר חודשים. לאחר הלידה ישנה ירידה חדה ברמות ההורמונים, מצבי מתח, חוסר שינה ותזונה לא מאוזנת ודלה בוויטמינים ומינראליים. הירידה ברמות ההורמונים והשינויים הרבים משפיעים כמובן על מחזור חיי השערה- ומעבירים אותה לשלב המנוחה והנשירה, וכך נוצרת הנשירה הטבעית לאחר הלידה. בתום תקופה של ארבעה עד שישה חודשים, זקיקי השיער אמורים לשוב למחזוריות רגילה, ונשירת השיער עתידה להיפסק, ללא כל צורך בטיפול מיוחד.

אז מתי יש לנו בעיה?
תופעות של נשירת שיער שנמשכת מעבר לזמן הממוצע של 3-4 חודשים או הידללות קיצונית של השיער,
אמורים להדליק נורה אדומה. יתכן ובעיה אקוטית אחרת מעודדת את המשך הנשירה ושיבוש מחזוריות השערה, במצב זה עד שהבעיה לא תיפתר הנשירה לא תפסיק. תזונה לא מאוזנת, חוסר שינה וסטרס קיצוניים ומתמשכים יכולים להשפיע על נשירת השיער, כמו כן מחלות שונות או נטיה גנטית יגבירו את תופעת הנשירה לאחר ההריון. אצל חלק מהנשים שהן בעלות נטייה לדלדול שיער, השיער יהפוך לדליל יותר מאשר לפני ההיריון.

הערכות מתוכננת
כדי להיערך לתקופה שלאחר הלידה מומלץ לנשים בהריון לפעול לחיזוק שורשי השיער עוד במהלך ההריון,
כמו גם בחודשים שלאחר הלידה.

  • יש להקפיד על צריכת מזון בריא, עשיר בוויטמינים ומינראליים חיוניים כמו ויטמיני B , גופרית, סידן, אבץ,  ברזל ועוד.
  • יש להקפיד על שינה מספקת, הורדת מפלס הלחץ ופעילות גופנית.
  •  יש לטפל בעור הקרקפת והשיער על ידי שימוש בתכשירים מתאימים ועיסוי יומי העוזר להמרצת הדם והזנת השורשים.
  • ·         הכי חשוב,  במידה והבעיה נמשכת מומלץ לפנות לטריקולוג מומחה אשר יתאים טיפול משקם ומחזק לשיער ולשורשיו.
     איתור הסיבה לנשירה והתאמת הטיפול באופן אישי הינו המפתח להפסקת הנשירה.

למידע נוסף אודות נשירת שיער אחרי לידה

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו