לפני כחודש, הכריז ראש עיריית אשדוד כי בקרוב צפויה לקום מינהלת מיוחדת אשר תתטפל בעיקר בקידום פרויקטים של התחדשות עירונית – תמ"א 38 ופינוי בינוי. בהצעה שהובאה למועצת העיר דובר על מינהלת שתעסיק בשלב ראשון 48 עובדים ותפקידה יהיה לסייע למינהל ההנדסה בקידום פרויקטים ברובעים הוותיקים. על פי התכנון, עתידים פרוייקטים אלו 'לייצר' כ- 20,000 יחידות דיור שעל פי ההערכות יהיו זולות ונגישות יותר מאשר דירות חדשות ברובעים החדשים כדוגמת המע"ר, רובע ט"ז והרובע המיוחד.

אחד האתגרים הגדולים שיעמדו בפני המינהלת יהיה לפתור בעיות של בניינים ותיקים אשר נמצאים כ'שבויים' בידיהם של כל מיני מעכארים, מתווכים או עורכי דין יומרניים שונים אשר מיהרו להחתים את הדיירים על חוזים, הסכמים והתחייבויות למיניהן. במקרים מסוימיים ישנן אף חברות שהחתימו את הדיירים אך יושבות שנים בחוסר מעש מבלי לקדם הפרוייקטים. בניינים אלו 'תקועים' כעת, משום שלרוב בין האנשים המחזיקים בחתימות לבין בניה בפועל, אין קשר ממשי והם מחפשים למכור את החתימות האלו לכל המרבה במחיר, דבר שפעמים רבות מביא לדחייה של פרויקטים לשנים רבות, למגינת ליבם של הדיירים שמרגישים כבני ערובה.

על פי המידע שהגיע למערכת, המינהלת החדשה תהיה מאוישת במספר משפטנים ואדריכלים שיהיו בידיהם הכלים כדי לפתור תסבוכות מעין אלו, ופרויקטים שבהם לא חלה כל התקדמות מאז שהוחתמו הדיירים, יועברו לאחר תקופה מסוימת לידי המינהלת, שתוכל להניע את כל התהליך מחדש ובלי התחייבויות קודמות.

תפקידים חדשים שייגייסו למנהלת (נתון לשינויים):

מנהל מנהלת, סגן מנהל מנהלת, מנהל פרויקט פיתוח תשתיות, מנהל פרויקט מבני ציבור,

מנהל פרויקט מוסדות חינוך, 2 עובדי ניהול כספים ובקרה תקציבית, 2 מנהלי חוזים והתקשרויות, 4 עובדים בבקרת חשבונות, יועץ משפטי, 2 אדריכלים, 3 מזכירות, מרכז צוות רישוי ומידע תכנוני, 4 בודקי היתרים – רישוי, יועץ נוף , 3 מאמי פיקוח, 2 פקידי שומה, מנהל תחום הנדסי, 2 עובדים למחלקת מדידות, 2 נציגי פניות הציבור, אחראים על תקציבי פיתוח, יועץ חשמל תקשורת ותאורה, 3 מנהלי פרויקטים לליווי תהליך תכנון וביצוע מבני ציבור כולל חוזים ומכרזים, יועץ תנועה, 7 עובדים בפיקוח חניה, מתאם מיחשוב GIS  , 2 מנהלי ליווי קהילתי וקשרי תשבים חדשים עד אכלוסו, 8 אנשי שמירה

על פי המסתמן, בבדיקה מול הערים השכנות אשקלון ויבנה שם חתמו על הסכמי גג בחודשים האחרונים, חלק גדול מהמימון לפעילותה של מינהלת מסוג זה יגיע ממשרדי האוצר והבינוי והשיכון, במסגרת העידוד המאסיבי בתוך הסכם הגג עצמו לפרויקטים של התחדשות עירונית.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו