סרטון על הנמלים החדשים והמהפך המתוכנן:
ההסכם החדש יביא לכך שפעילות כלכלית במאות מיליוני שקלים נוספות תתקיים בשננים הקרובות באזור נמלי אשדוד, זאת בנוסף למיליארדים שכבר מושקעים בנמל החדש.

ביום ראשון הקרוב נציגי עובדי הנמל, האוצר והתחבורה - יכריזו על הרפורמה בנמלים.

אם זה לא היה מספיק רשמי עד עכשיו הרי שיש סיכום בהסכנה לרפורמה בנמלים- בין הממונה על השכר באוצר, סגן ראש אגף התקציבים באוצר, מנכ"ל משרד התחבורה, יו"ר ההסתדרות, ויו"ר ועד נמל אשדוד, אבינועם שושן.

"נמל הדרום" באשדוד, שמוקם בימים אלו בהשקעה של מיליארדי שקלים, במטרה לייצר תחרות מול נמל אשדוד, צפוי להיכנס לפעילות בשנת 2021 ועתה הגיעו להסכם הכיצד לנסות להגן על הנמל הקיים מפני הנמל החדש שמוקם ע"י הסינים ויתופעל ע"י חברה הולנדית.

חברות הנמל חששו כי הנמלים החדשים, בהם ייבנו רציפי עגינה עמוקים ורחבים שמאפשרים כניסה של אוניות מודרניות ומתקדמות, יפגעו בהן באופן אנוש. בחברות גם דאגו, כי עם פתיחת הנמלים החדשים, תעזוב אותן הלקוחה הגדולה ביותר שלהן - חברת הספנות הענקית MSC. זאת משום שחברת TIL ההולנדית שזכתה במכרז להפעלת הנמל הפרטי החדש שייבנה באשדוד היא חברה-בת של MSC. עם הפעלת הנמל החדש, צפויה MSC להעתיק לנמל החדש את רוב פעילותה.

עובדי הנמלים פתחו בעיצומים, ששיבשו את פעילות הנמל מה שיצר נזקים למשק 75 של מיליון שקל לכל יום שביתה, בדיונים בבתי המשפט הוחלט לקדם מהלכים שיצרו תחרות הוגנת והעובדים התחייבו שלא לשבות.

השבוע המשא ומתן בין הצדדים הגיע לסיומו -  על פי ההסכם שיוצג ביום ראשון:

רציף 21 שעד כה שימש כרציף למטען כללי, ישודרג כך שיוכל לקלוט אוניות מכולה גדולות של עד 18,000 TEU. (כיום רוב האוניות שפוקדות את הנמל הן בנפח של כ-9,000 TEU).

חברת הנמל תרכוש ציוד חדש ומתאים לרציפים.

רשת ביטחון לעובדים ל10 שנים - במקרה שיתברר כי תחזית המדינה לגבי תנועת המכולות לא עומדת בציפיות (3.5 מיליון מכולות ב-2021 לעומת 2.5 מיליון מכולות היום), יקבלו העובדים 70% משכר הפרמיה שלהם לתקופה של עד 10 שנים.

העובדים יקבלו תוספת של 1.5 מיליון שקל בשנה לסל התרבות.

מחלקת הים בנמל, שמונה 95 עובדים, תועתק לחברת נמלי ישראל.

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו