מחזור תשיעי בליגת העל, מ.ס אשדוד מארחת את מכבי חיפה הבלתי מנוצחת, יוסי מזרחי מפתיע ומעלה בהרכב שחקנים כמו עידן שדה, שי רביבו, אמיר לביא ורחמים צ'קול שמנצחים את מכבי חיפה לראשונה העונה. נשמע דמיוני? לא למי שמאמין

 

העונה המלהיבה ביותר בתולדות הכדורגל בעיר, הייתה עונת 2006- 2007 ואנחנו ממש לא מדברים על תארים או מיקום גבוה. מבחינת כדורגל אשדוד שיחקה אולי את הכדורגל היפה בליגה, התקפי, המון שערים וחדוות משחק. גם בעונת 2003- 2004 עם אסי טובי ואנדז'י קוביקה בתור שחקני רכש הציגה אשדוד כדורגל חיובי וסיימה במקום הרביעי בטבלה. מה המשותף לשני המקרים האלה? בשניהם שיחקו שחקני בית, שחקנים צעירים ורעבים לצד כמה שחקנים ותיקים. האם זה לא דומה למה שאמור להיות העונה? בעונת 2006- 2007 שיחקו בהרכב של אשדוד, אלקריף, טובול, אושרי אלפסי, אוחיון, רביבו, מסאי דגו, גוסו, הולצמן, שריקי ועזרן. מהספסל עלו הילדים צ'קול ונחום.

 

 

העונה יש את כל התנאים בכדי לתת לצעירים לשחק, הרי אין פחד מירידה, אליפות כנראה לא ניקח (גם אחרי קיצוץ הנקודות) וכל מה שנותר הוא "להדליק את הדמיון של אוהדי הקבוצה"  נסו לתאר הרכב כמו זה: סטוקיץ', אוזן, אוחיון, גונזלס, טובול, צ'קול, אוחיון, לביא, רביבו, שריקי ומקרייב. עידן שדה יהיה בהמתנה לחילוף ראשון ולא ברק בדש. 6 שחקני בית בהרכב, בליווי של 5 שחקני רכש ותיקים ומנוסים. הרכב כזה יכול להדליק את הדמיון, של כולם. על הספסל של מזרחי ימתינו שחקנים כמו ויצמן, קינג, שדה, בדש, ראש ונחום שיוכלו להיכנס בכל רגע נתון ולשנות את המשחק של מ.ס אשדוד ולהוסיף מהניסיון שלהם לשחקנים הפחות מנוסים. נכון, אולי קבוצות ינצלו את ההרכב חסר הניסיון של אשדוד והלא ממש מאוזן, אבל תחשבו על קישור שכולל בתוכו את לביא, רביבו וצ'קול האנרגטי מאחורה ששורף שטחים רבים ורחבים. גם במידה וחוסר הניסיון של הקישור יפגע מעט בקבוצה, לא נורא שכן שכר לימוד של נערי העיר תמיד עדיף על שכר לימוד של שחקני רכש. בנוסף חוליית ההגנה המנוסה תיתן את השקט הנדרש, כל חוליית ההגנה של אשדוד למעט אוחיון היא מעל גיל 30, הניסיון והשקט של האחרים, יאפשר גם לאוחיון "להתגלח" על הזקן של המנוסים יותר.

 

בהרכב כזה גם הקהל יחזור למגרשים, ללא קשר ליכולת ולתוצאות, ברגע שהקהל יבין שמי שמשחק אלה הילדים, יחד עם שחקני הרכש שבאמת ראויים, הוא יחזור ליציעים בכדי לתמוך. אף אחד גם לא קבע שאותם צעירים יהיו בהרכב במשך כל העונה, השימוש בהם יאפשר רוטציה יותר טובה וברגע ששחקני רכש יעלו מהספסל יהיה להם רצון להוכיח יותר. כמו כן זה יאפשר למזרחי לבצע רוטציה טובה יותר בהרכב כאשר שחקנים מסוימים יהיו בכושר פחות טוב. קחו שחקנים כמו מקרייב, משה אוחיון, או אפילו טובול שסובלים במהלך העונה מעליות וירידות ביכולת, במצב כזה שחקנים כמו עידן שדה, ויצמן, קינג ובדש יכולים להיכנס במקומם ולרענן קצת את הסגל.

 

 

 

צעירים מהגל השני

 

בנוסף לשחקנים הצעירים של אשדוד שחלקן כבר די "ותיקים" ומשחקים כבר כמה שנים בקבוצה כמו צ'קול, אוחיון. צריכים באשדוד לחשוב על שילוב צעירים "מהדור החדש" יותר, כמו למשל שחקנים כמו ניר ביטון, בן בוטבול, עופר ורטה וכדומה. זה הזמן לשלב שחקנים כאלה בתור מחליפים, במשחקי גביע הטוטו, או גביע המדינה, אולי זה יעלה לנו באיזה משחק או שתיים, אבל תחשבו איזה רווח נקבל מאותן דקות שיקבלו השחקנים האלה. בעונה שההנהלה מצהירה שהמטרה היא הבנייה והדרך היא החשובה. זו ההזדמנות של הקבוצה לבנות לעצמה את השלד והבסיס לשנים הבאות. בעיקר כאשר שחקנים כמו גונזלס, סטויקיץ', טובול ואוזן לא נהיים צעירים יותר. השילוב של צעירים בכל קבוצת ספורט חייב לעשות בצורה הדרגתית ומתונה, נכון שבכדי ששחקן צעיר יצבור ניסיון הוא צריך לשחק, אבל בכדי שהוא יתקדם יחד עם הקבוצה, צריך שתהיה בקרה מסוימת. סיבה שנייה היא חוסר היציבות שניכר בעיקר אצל שחקנים צעירים שסובלים יותר מעליות וירידות ביכולת משחקנים ותיקים יותר. בשל כך יהיה נכון לשלב שחקנים כאלה לצד שחקנים ותיקים וטובים יותר שיכולים "לאזן" את הקבוצה. אם יש משהו שבולט העונה במ.ס אשדוד זה שבניגוד לשנים קודמות הקבוצה מאוזנת הרבה יותר, ובשל כך התוצאות הטובות יחסית. הבעיה שבניגוד לשנים קודמות, האיזון לעיתים הוא "אובר" איזון, צריך בקבוצה מישהו שיכול לפרוץ את התבניות, להפתיע ולעשות את המהלך הלא צפוי. שחקנים כמו שריקי ומקרייב אמורים להיות בדיוק השחקנים האלה, אבל עם השנים הם נעשו צפויים יותר וההגנות היריבות הכירו אותם. לכן, שחקנים כמו לביא, רביבו וצ'קול יחד עם שדה שיגיעו מאחור והם פחות מוכרים יכולים לגרום לאשדוד להיות הקבוצה המאוזנת אך יחד עם זאת גם מפתיעה וכזאת שיכולה לעשות את הדברים הלא צפויים. בצורה כזאת הקבוצה גם תהיה יחסית לקבוצה צעירה די מאוזנת בגלל השילוב הנכון בין ותיקים בהגנה, צעירים בקישור ודור ביניים בהתקפה.

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו