קבוצת התאטרון

קבוצת התיאטרון הצרפתית של נפתחה לראשונה בשנת 2014 בשיתוף פעולה בין משרד העלייה והקליטה, אגף הקליטה בעיריית אשדוד ומרכז קהילתי 'טנה'(רובע ה') המפעילים את מיזם 'קליטה בקהילה'. קבוצת התאטרון בהדרכתה של אליזבת אמסלם(31) ובשיתוף פעולה עם ג'רום ארוש, המנהל האמנותי של התיאטרון הצליחה תוך שבועיים לגייס חמישה אנשים כשמטרת העל הייתה לימוד השפה העברית בצורה אינטראקטיבית באמצעות שיחות על סיטואציות מחיי היומיום בישראל, עובדה שסייעה רבות בהבנת המנטליות ברחוב הישראלי.

אמסלם נולדה בצרפת ועלתה לארץ בגיל 14. בהיותה בכיתה ט', לא דיברה עברית. במשך שנה שלמה, למדה והתמידה באולפן ובכיתה י' הצליחה לתקשר ולהשתמש בשפה העברית, וסיימה בגרות מלאה תוך הצטיינות בלימודי שפה.

משחקים אותה בעברית
"בהתחלה הייתי נותנת שיעורים פרטיים בעברית אבל אז הבנתי שהמפגש הקבוצתי יכול להניב תועלת רבה יותר ודרך חיבורים בחיים ניתן להפיק הרבה יותר מלימוד שפה", היא מספרת ומוסיפה: "ללמוד שפה זה לא דבר קל. הם מגיעים לישראל עם חלומות ציוניים, ליהנות מהפנסיה והקושי של לימוד השפה מותיר אותם בתוך הקהילה שלהם והם לא מצליחים להשתלב. זה יכול להיות אסון אחרי שלב האולפן... כל הידע, באם הם לא ממשיכים ללמוד או מתחילים לעבוד הולך לאבדון".

חלק מהשחקנים התחילו עם אמסלם כבר בשנת 2014 ועדיין מגיעים לשיעורי התיאטרון, אחד מהם  ויקטור ג'ואל ,רופא בפנסיה שמגיע מאשקלון כתב לאחרונה כתבה שפורסמה בעיתון 'הג'רוזלם פוסט' על קבוצת התיאטרון בה סיפר ושיתף את הקוראים במה שהעניקה לו הקבוצה: מהות השיעורים, ההשתתפות בהצגה וההצלחה הגדולה, ההתרגשות בקרב המשפחה והחברים ועוד...
אברהם בן טולילה, גם הוא פנסיונר ,שעסק בעבר לפרנסתו כרואה חשבון מגיע לקבוצה מעל לשלוש שנים מבאר גנים. הוא מתקשר עם אנשים וניכר שיש לו בטחון הרבה יותר גבוה לגבי השפה העברית. הוא מתנדב ונמצא לרוב בקרב דוברי צרפתית אך מתמיד להגיע למפגש אחת לשבוע כדי לחזק את השפה העברית ולשמור אותה.

לאליזבט אמסלם אין רקע בתיאטרון מלבד אהבה לשפה העברית והרצון העמוק והאמתי להעביר אותה הלאה, באמצעות המיזם מלמדת הבמאית את העברית באופן חווייתי ומאתגר המסייע לשחקנים לרכוש בטחון עצמי הכה נחוץ בתהליך הקליטה המורכב שעוברים העולים.  בחברה העירונית לתרבות הפנאי ובעיריית אשדוד רואים במיזם הקהילתי עוגן שמאפשר תמיכה היוצרת שייכות והזדהות.

כיום ישנם שמונה שחקנים איתם עובדת אליזבת על הצגה, נעים בין הגילאים 30-70, עד כה הציגה הקבוצה הצגה אחת בלבד אשתקד ובקרוב (בחודש מרץ 2018) היא תעלה יחד עם הקבוצה הצגה שכתבה יחד איתם ,שעלילתה  מבוססת על השינויים שהתחוללו בחיי השחקנים מאז שעלו לארץ תוך דגש על הצד הקומי. נדין יוקונובסקי, פנסיונרית תושבת אשדוד משתתפת בחוג התאטרון זה המחזור השלישי ובהיותה חובבת אמנויות ידועה(היא גם מציירת) הפעילות בחוג מאפשרת לה מעגל חברתי תומך ועיסוק ביצירה מתוך החיים.

רוצים להצטרף לקבוצה? תוכלו להגיע לקניון לב אשדוד לקומה התחתונה (סטודיו G) בכל יום חמישי בין השעות 14:00-15:30 או להרשמה ופרטים נוספים חייגו: אליזבת- 054-5965385

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו