יפית ואריה עם תמונת בנם מאז מותו של בנם, יפית, אריה ושאר בני משפחת איטח עוסקים בהנצחה לאורך כל השנה, בין אם בהרצאות בבתי ספר, ברשויות מקומיות ובבסיסי צה”ל, בין אם בהפקת אירועי זמר ונגינה ובין אם בהוצאת ספר ילדים לזכרו והענקת מלגות מוזיקה על שמו של איטח ז”ל. דמותו של צחי וסיפור היחידה כולה הונצחו גם בספר “אם יש גן עדן” שכתב רון לשם, ובהמשך בסרט “בופור”, שביים יוסף סידר.                                                                                     

"בשנת 99’ כתבתי סיפור על ילד שמעניק מתנה למדינה, ולאחר שצחי נהרג, הבנתי שגיבור הספר הוא צחי שלי בעצם", אומרת אמו יפית. "זה סיפור ערכי, מלא בנתינה, בדיוק כפי שצחי היה”.

יפית ובנה צחי ז"ל

נדרשו לה עשר שנים להוציא לאור את ספר הילדים "מתנה למדינה", וכיום הוא כבר בדרך למהדורה שלישית. לאורך השנה היא מגיעה לבתי ספר ברחבי הארץ עם הספר, והיא אף פתחה דף פייסבוק, שבו הורים וילדים מצלמים עצמם קוראים בספר ומספרים על החוויה. "המתנה הפרטית שלי למדינה כבר ניתנה, וכיום אני מקווה שבעזרת הספר אתן גם מתנה לחנך את הדור הצעיר לאהבת הארץ וערכיות", היא אומרת. "אם זה יהיה המוטיב שלנו, יהיה פה טוב יותר".

ציור של יפית איטח

הסיפור של סמל צחי איטח ז”ל הוא סיפור של הנצחה. סיפורם של הורים, שכבר שנים רבות מבקשים שבנם לא יישכח ועושים הכול כדי לשמר שם, פנים וקווים לדמותו. הנצחה פעילה ויומיומית, שמטרתה להנחיל לכל אדם בארץ את אישיותו של איטח וערכיו לאהבת אדם ומולדת.

בהנחייתה של האמנית לינה גולן למדה יפית להתרחק מעט מהציור הנרקם והולך, ולנסות לגלות מה הוא טומן בחובו. פעולה זו היא החושפת ומגלה את הדימויים שאולי הינם דימויים העולים מן התת מודע ואשר יכולים להתפרש לכיוונים רבים.

ציור של יפית איטח"ציוריה של יפית ניחנים בצבעוניות עזה, שילובי הצבעים נעימים לעין והמתבונן נמשך לצלול פנימה, כמעט לשקוע בחלום"-אומרת לנו סיגל מאור, אוצרת התערוכה-" היא אינה מתכוונת לבטא תוכן מסוים דרך ציוריה, אלא פשוט לצייר את מה שהיא מרגישה. המתבונן הרגיש יחוש בצעקה, במאמץ לגעת בחיים ולהישאר אופטימית למרות הכאב".

ציור של יפית איטח'לגעת בחיים', תערוכת יחיד שישית לאמנית יפית איטח המוקדשת לזכרו של בנה סמל צחי איטח ז"ל.

אוצרת: סיגל מאור. מוצ"ש,17.2.18 בשעה 19:00

בית 'יד לבנים', דרך ארץ 3, אשדוד. הכניסה חופשית –הציבור מוזמן

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו