עיריית הרצליה דורגה השנה לראשונה כעירייה היציבה ביותר בדירוג היציבות הפיננסית של הערים הגדולות בישראל. כך עולה ממחקר שערכה חברת המידע העסקי CofaceBdi במסגרת דירוגBdiCode  לשנת 2018. אשדוד מדורגת במקום ה-11 בשנת 2017. שנה קודם דורגה אשדוד במקום ה-9.

דירוג היציבות פיננסית של עירייה או רשות מקומית משקלל בתוכו ממספר מרכיבים, כגון ניהול נכון של תקציב, היכולת לגבות תשלומים שוטפים וחובות העבר מהתושבים ועסקים ועוד משתנים רבים.

לדברי תהילה ינאי, מנכ״לית משותפת בחברת CofaceBdi, ״יציבות פיננסית של עירייה או רשות מקומית מורכבת ממספר מרכיבים, כגון ניהול נכון של תקציב, היכולת לגבות תשלומים שוטפים וחובות העבר מהתושבים ועסקים ועוד. המשמעות של הדבר הוא שדירוג סוציו אקונומי נמוך או גבוה של התושבים לאו דווקא מעיד על חוזקה הפיננסי של העירייה או המועצה. התנהלות תקציבית ופיננסית של העיריות והמועצות מובילה בסופו של דבר לשירות טוב יותר לתושבים שלה״.

במדד היעילות של העיריות הגדולות, המדרג את היכולת של העיריות והמועצות המקומיות לספק רמה גבוהה של שירותים לתושבים, במינימום משאבים. מדד  היעילות מורכב מ-5 מדדים שונים שמודדים אספקטים שונים מפעילות הרשות.

רמת הכנסות ורמת ההוצאה לפעילות לתושב המהווים אינדיקטור לרמת השירות הניתנת על ידי הרשות. מספר התושבים לעובד (עירייה/רשות)משקף את יעילות עבודה ברשות ככל שמספר התושבים לעובד גבוה יותר כך גם הרשות יעילה יותר. יחס הגביה משקף את יעילות הגביה של הרשות. מדד העודף (גירעון) לתושב משקף את יעילות הניהול הכספי של העירייה.  תוצאות כל המדדים שוקללו למדד כולל של יעילות.

הרשות היעילה ביותר היא חולון; אשדוד מדורגת במדד היעילות במקום השמיני. 

דירוג העיריות

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו