אנגלשטיין. "זה לא רק השיא שלי" | צילום: איציק שטייבורצל

גל אנגלשטיין, האיש בין הקורות בעירוני אשדוד, עשוי להיכנס לספר השיאים בספורט הישראלי בתור השוער אשר שמר על רצף של אי ספיגה ממושך וחסר תקדים.

והמספר הנוסף - 16 משחקים מלאים ועוד 21 דקות במשחק ה־17, כלומר 1,461 דקות שהשער שלו היה נעול על בריח. אם סופרים בימים את השיא הרי שאנגלשטיין ספג את השער הקודם ב־15 בספטמבר בשנה הקודמת עד שספג שוב ביום שישי האחרון ב־19 בינואר. תרצו, 126 ימים נקיים. הסכר נפרץ כאמור רק ביום שישי שעבר, בדקה ה־21 במשחק החוץ של עירוני אשדוד באילת. שחקן אילת דדו אביב, שהכניע את אנגלשטיין, שלח את השוער מאשדוד לפגישה מחודשת עם הרשת.

סגן אלוף העולם

השער האחרון שספג אנגלשטיין היה אי שם במחזור הראשון של העונה, במשחק הבית מול בני יצ'לאל, שהסתיים בתיקו 2:2. עירוני אשדוד הספיקה להוביל 0:2 מצמד שערים של יוסי פליקר ולירן קצב, אבל יצ'לאל צימקו בהמשך ולאחר מכן, עמוק מאוד בתוך תופסת הזמן, בהתקפה האחרונה, ממש לפני השריקה לסיום, כבש אבראו צקלה את שער השוויון.

הספירה הסטרילית החלה מיד לאחר מכן, החל מהמחזור השני ואילך, עד המשחק מול אילת. עירוני אשדוד ניצחה במחזור השני בחוץ את עירוני נתיבות (0:3), והרצף נמשך במשחק הבית מול אותה בני אילת (0:4), גבעת זאב (0:1), עירוני בית שמש (0:6), מכבי באר שבע (0:2), צעירי רהט (0:6), הפועל ירוחם (0:3), שיכון המזרח (0:1), קרית מלאכי (0:0), מכבי שדרות (0:0), מעלה אדומים (0:1), עירוני מודיעין (0:1), מ.ס באר שבע (0:3), הפועל אדומים אשדוד (0:0) ועירוני נתיבות (0:2).

במשחק מול אילת בשישי שעבר אסמלש טקלה העלה את עירוני אשדוד ליתרון עד שער השוויון שמנגד. בהמשך עירוני אשדוד החזירה לעצמה את היתרון משער של ברוך דגו (דקה 57), אבל לצערו של אנגלשטיין - ושל עירוני אשדוד בכלל - בדקה ה־84 נתנאל סוויסה מאילת השווה ל־2:2. העיתונאי והיסטוריון הכדורגל רון עמיקם מספר שהשיא הישראלי שייך לגיורא אנטמן, שעמד בין קורותיה של הפועל חיפה בליגת העל, עם רצף של כמעט אלף דקות. אם מחשיבים גם ליגות נמוכות הרי ששחקן בשם סילוורמן סגר בליגה א' 1,140 דקות עם רשת נקייה. יותר מזה, עמיקם מספר שהשיא של אנגלשטיין תופס מקום שני בטבלת שיאי העולם, כשהשיא שייך למזארופי, השוער הברזילאי של וסקו דה גמה, ששמר על רצף של 1,816 דקות בשנת 1981. אנגלשטיין עקף את השוער המצרי טבאת' אל בטל מנסיונאל המצרית, אשר שמר על רצף בן 1,442 דקות. 

"כאב לי יותר שלא ניצחנו"

גל, איך זה הרגיש להוציא כדור מהרשת אחרי כל כך הרבה זמן?

(מחייך) "טיפה מוזר, אבל באמת שלא יותר מדי. כאב לי שהשוו לנו את התוצאה, ובסיום כאב לי עוד יותר שלא הצלחנו לנצח כשספגתי שער שני".

עם כל הכאב הקבוצתי הרי ששיא כזה עדיין לא היה פה. כבר התקשרו אליך מספר השיאים של גינס?

(שוב מחייך) "אף אחד לא התקשר, זה נחמד להשיג מספר כזה אבל לא יותר מדי".

נראה שהשיא שלך לא הוציא אותך מגדרך.

"תתפלא אבל לא, גם לא התעסקתי עם העניין הזה. מה שמצער אותי יותר זה באמת שלא הצלחנו לנצח במשחק הזה, שהיה מאוד חשוב לנו במאבק העלייה לליגה א'. הייתי יותר מרוצה אם היינו מנצחים לפחות 1:2".

מה אתה אומר על השיא היוצא דופן?

"זה לא אמור להימשך לנצח, מתישהו הרצף הזה היה אמור להיגמר".

שמעת פעם על שוער שלא ספג כל כך הרבה זמן ושמר על רצף דומה?

"תום גילברט מהפועל מרמורק שמר על שער נקי, אבל לא יותר מעשרה משחקים".

איך היה הגול הראשון באילת והאם יכולת למנוע אותו?

"אילת יצאה להתקפה בה שחקן שלהם נשאר מולי באחד על אחד. לא יכולתי לעשות הרבה".

במשך כל הזמן ספרת את מספר המשחקים והדקות בהם לא ספגת?

"אני לא התרכזתי בעניין הזה אבל אחרים כן הזכירו לי. זה גם היה רשום בעיתונים ובאינטרנט, כך שתמיד היה מי שהראה לי או סיפר לי. אני אישית השתדלתי לברוח מהעניין הזה, כי באמת התמקדתי איך להיות טוב במשחק, לשמור על שער נקי, ובעיקר שננצח".

כשהגעת לאלף דקות ללא שער חובה, זה לא עשה לך את זה?

"מבחינתי, בכל השלבים הייתי במצב מתמשך של הכחשה. אני ידעתי שדברים כאלו יכולים להסיט אותי מהמטרה שלנו. אני חושב שזה היה נכון מבחינתי להתנהל ככה ולהתעלם".

ומה בבית?

"גם בבית לא עשו מזה יותר מדי. אני בא בגישה כזאת של צניעות ושקט כדי לעשות את הדברים בצורה נכונה. לאורך כל התקופה גם לא דיברתי על הנושא הזה. אנשים ועיתונאים רצו שאתייחס לעניין הזה אבל באמת כל מה שרציתי זה להתרכז במשחק".

למי צריך לתת קרדיט לשיא חוץ ממך?

"זה לא רק השיא שלי. זה המאמן שרון מרציאנו, שבנה שיטת משחק שאנחנו מתנהלים לפיה. זה השחקנים שמשחקים לצידי, ובאמת מערך השחקנים הוא כזה שעזר לי לשמור על שער נקי. זה לא שאני גל נגד היריבות".

אולי גם צריך להגיד שאתם משחקים נגד יריבות שלא חוכמה שלא לספוג נגדן?

"אני לא מסכים. זה לא משחק או שניים, שאפשר להגיד שזה עניין של מזל; בדרך היו לנו משחקים קשים, כמו הדרבי שבו לא ספגתי, המשחקים נגד קרית מלאכי ומעלה אדומים, שהם משחקים נגד יריבות חזקות. גם לשחק נגד ילדים בני עשר ולא לספוג תקופה כל כך ארוכה זה משהו. זה לא קל. ידענו להשכיל ולשמור על שער נקי, וצריך לתת גם קרדיט למאמן השוערים שלנו שגיא משיטה, שעובד איתנו באופן צמוד".

ומעכשיו אתה מעדיף שתנצח בכל משחק 2:4 או 0:1?

(צוחק) "ניצחון זה ניצחון. אין לי בעיה שננצח 2:4 ונמשיך בדרך שלנו. כל עוד הקבוצה מנצחת אנחנו עומדים במטרות שלנו. מבחינתי גם 3:4 טוב לנו, העיקר שננצח".

 

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו