צילום: odrey

על-פי המסורת, היהודים הגיעו לטוניסיה עוד בימי שלמה המלך. לאחר הכיבוש הערבי, הקהילה היהודית והישיבות בתוך טוניסיה פרחו וחכמיה התפרסמו בידיעותיהם. במיוחד התפרסמה ישיבת קירואן שבעיר קירואן, שם פעלו במאות ה-9 וה-10 ישיבות רבות וחכמים גדולים ומפורסמים. ידועה באדיקותה יהדות האי ג'רבה שבטוניסיה ואשר על פי המסורת, כוללת את צאצאי הכוהנים של בית המקדש הראשון. יהודי האי נחשבים לבקיאים בידיעת השפה העברית וחכמי הלכה גדולים, הסבר ראשון והמקובל ביותר לטקס 'סעודת יתרו' הוא, שהייתה מגפה שפגעה והפילה חללים רבים, בעיקר בקרב הילדים הבנים הזכרים, והמגפה פסקה בשבוע שבו קראו את פרשת יתרו.

צילום: odrey

הסבר שני הוא שהסעודה מקורה בפרשת השבוע (פרשת יתרו) בה כתוב: " ... ויבוא אהרון וכל זקני ישראל לאכול לחם עם חותן משה לפני האלוקים ... " (שמות י"ח יב'). לזכר הארוחה שסעדו אהרון וזקני ישראל אצל יתרו, חותן משה אחיו של אהרון, עורכים יהודי תוניסיה "סעודת יתרו" בשבוע שבו קוראים את הפרשה. הסבר שלישי קשור בפרשת יתרו בה קוראים את עשרת הדיברות, זאת הייתה הזדמנות לילדים הקטנים שלמדו קריאת התורה ב"כותאב" (חדר), לקרוא בתורה בפעם הראשונה את עשרת הדיברות.

לציון האירוע היו ההורים עורכים חגיגה וסעודת מצווה. אירוע 'סעודת יתרו' ,ייערך במשכן לאמנויות הבמה באשדוד בהפקת החברה העירונית לתרבות הפנאי שייערך זו השנה החמישית וזוכה תדיר לביקוש רחב במיוחד: כל 900 המושבים במשכן נמלאים בקהל. האירוע זוכה לביקוש רב גם בזכות בחירת האמנים המוצלחת והשנה ישתתפו: הזמר מוחסיין שריף המגיע מטוניס ואתו תזמורת עם 14 נגנים והצגה בביצוע השחקנית יהודית אנושי-סמיה. המופע האמנותי עתיד לרתק את הקהל: מוזיקה והשירים המחזירים את הקהל באחת לשורשיהם וההצגה המעלה תיאור נאמן ונוסטלגי של חיי הקהילה על מנהגיה הייחודיים מעלה חיוך ונשכחות.

צילום: odrey

אורן טואיל, מנכ"ל החברה העירונית לתרבות הפנאי, המפיק האחראי והרוח החיה של האירוע מציין כי הפקת האירוע נובעת מתפישת עולמו הקהילתית  של ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי המזכיר תכופות כי אשדוד התברכה באוכלוסייה מגוונת ששורשיה מקהילות רבות מעשרות ארצות ברחבי העולם. העיר אשדוד נושאת בשורה לכל הארץ: החובה לענות על הצורך של קהילות רבות לחבור לזהותן המקורית באמצעות התרבות העשירה של כל קהילה וכך הסיפור הישראלי נשכר ויוצא שלם.

'סעודת יתרו', יום רביעי, 7.2.18, בשעה 20:30 (פתיחת דלתות בשעה 20:00 יוגש כיבוד קל). המשכן לאמנויות הבמה, דרך ארץ 3, אשדוד. כרטיסים במחירים 70-100 ש"ח. להזמנות: 08-9568111

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו