"האחים שלי קיבלו בהבנה את העובדה שאני הולך לנגוס להם בירושה" צילום: אבי רוקח

כשסער גינזבורסקי נכנס ביום חמישי שעבר לאכול ארוחת צהריים ב"שניצליה", הוא לא שיער לעצמו שההוצאה שעימה הוא יידרש להתמודד בתוך דקות ספורות תהיה אחת הכבדות שידע בחייו. הודעת וואטסאפ אותה קיבל בעודו ממתין להזמנה העלימה לו את התיאבון.

"פתחתי את הנייד וראיתי שיש לי הודעה מעורך הדין שלי ובה כתוב שאני צריך לשלם 300 אלף שקל לגבי כנפו ועוד 100 אלף שקל הוצאות משפט", אומר גינזבורסקי, עדיין מתקשה לעכל את הגזרה. "הייתי בשוק כמה דקות. קיבלתי כאב בטן, כמובן שלאכול כבר לא בא בחשבון, הלכתי לאוטו והתקשרתי קודם כל ללימור אשתי ואחר כך שלחתי הודעה לאחים ולאימא שלי ובסוף, אחרי כמה שעות, לילדים שלי. לא ידעתי איך לבשר להם את זה".

איך הם הגיבו?

"לימור, אחרי שהבינה שכולם בריאים, הייתה קולית ואמרה לי שזה רק כסף, אימא שלי מיד התייצבה לצידי ויצאה לבנק לבדוק את האפשרויות שלי, והאחים שלי קיבלו בהבנה את העובדה שאני הולך לנגוס להם בירושה".

משכנתה ל־30 שנה

בעודנו מדברים בסלון בית משפחת גינזבורסקי חולף על פנינו עידו, בנו בן ה־17 של סער. "אני חושב שהפסיקה לא הייתה נכונה", הוא מתעקש להתערב בריאיון, משדר תמיכה בלתי מסויגת באב. "בסוף אבא שלי ניסה לעשות משהו עבור הציבור ולא בשביל להכפיש אף אחד. אם אבא שלי היה משנה משהו בגישה שלו ובדרך שלו הייתי מתאכזב".

אתם יודעים שזה יבוא גם על חשבונכם.

לימור: "אנחנו הולכים לוותר על הרבה מאוד דברים ובוודאי שזה הולך להיות קשה מאוד. אבל אנו מתנחמים, אומנם לא יהיה חו"ל בחופש הגדול אבל נוכל פשוט להמשיך לנסוע לחוף גופרה ולישון באוהלים - לשמחתנו הילדים שלנו מסתפקים במועט".

ופתחתם קמפיין מימון המונים בהדסטארט.

לימור: "הדבר הכי קשה שהיה לסער זה הבקשה מאנשים, אבל הוא הוצף בעשרות טלפונים של אנשים שאמרו שהם רוצים לעזור ושאין סיבה שיישא בעול לבד, הוא פעל עבור הציבור. אבל עדיין היה לו מאוד קשה - הוא לא אוהב להיות בצד המקבל, לא מרגיש בנוח לבקש מאנשים שישלמו על משהו שהוא עשה".

"הייתי מעדיף שאנשים ייתנו את הכסף שלהם למטרות יותר נעלות", מהנהן סער.

עד כמה הפסיקה הזו שיבשה את השגרה?

"זה מסית לגמרי ממסלול החיים. פתאום צריך להתעסק רק בזה. בשנה וחצי האחרונות אני ללא משכורת, עובד על סטארט אפ שהשקעתי בו את כל החסכונות שהיו לנו ואני מחכה לפריצה הגדולה. אין ספק שזה גורם לי להסחת דעת".

רקע:

בשנת 2014 הגיש ממלא מקום ראש עיריית אשדוד, גבי כנפו, תביעה כנגד גיזבורסקי בסכום אסטרונומי של 2.6 מיליון שקל. כנפו טען כי גינזבורסקי העלה 52 פוסטים ברשת הפייסבוק בהם תקף את החלטות העירייה לבנות במע"ר דרום, העמיד את כנפו במוקד אותן מתקפות ופגע בשמו הטוב כשדיבר על מניעים מושחתים שהובילו אותו לכאורה. דוגמה לכך טמונה בכינוי שבו גינזבורסקי שב והשתמש בהתייחסו למע"ר דרום: "הולילנד של אשדוד", תוך רמיזה לפרויקט הבנייה המגלומני בירושלים, שהוקם תוך השארת שובל של שחיתויות, שבין היתר הביאו להרשעתו בדין של אהוד אולמרט.

בכתב הגנתו הכחיש גינזבורסקי שלכנפו נגרם נזק כתוצאה מהפרסומים. בעניין הולילנד טען שבשני הפרויקטים מדובר במתן זכויות בנייה חריגות בפרויקט שזכה להתנגדות התושבים ושבשני הפרויקטים מדובר בבנייה גבוהה באזור בנייה נמוכה. "פסקי הדין בפרשת הולילנד ניתנו בסמיכות לתחילת המאבק נגד מע"ר דרום, ובהברקה של רגע קראתי לזה 'הולילנד של אשדוד'", מנסה גם כיום גינזבורסקי להצדיק את הקופירייטינג שלו. "כתבתי עשרות פוסטים הסברתיים על מע"ר דרום ולמה הוא רע לתושבי העיר, בין היתר כתבתי גם פוסטים נגד כנפו, אבל גם אבי אמסלם זכה בפוסטים וגם משה דנינו זכה בפוסטים".

בפסק הדין מציינת שופטת המחוזי בתל אביב אביגיל כהן כי כנפו, כיו"ר הוועדה המקומית, חשוף מעצם תפקידו לביקורת ציבורית, ונאמר כי "לא כל הפרסומים בגינם הוגשה התביעה הם בגדר לשון הרע - אך ברובם יש קישור בין כנפו לבין מעשה שחיתות. קישור אוטומטי הנוצר אצל הקורא". בהמשך היא פוסקת כי "גינזבורסקי נמצא אחראי לפרסום לשון הרע ביחס להצגת כנפו כמושחת".

"שלם עם מה שעשיתי"

בפוסט שפרסם בפייסבוק שעות אחדות לאחר שקיבל את פסק הדין כתב: "לא מצטער לשנייה ולא חוזר בי משום דבר שעשיתי. טענתי ואמשיך לטעון שמע"ר דרום הוא פרויקט נורא ואיום לעיר ומי שיהיה חתום עליו יישאר זכור לדראון עולם כחתום על אחד הדברים שהרסו את העיר שלנו. הקרב שלי אף פעם לא היה ישירות נגד גבי באופן אישי אלא נגד כל הפוליטיקאים שהובילו את הפרויקט הזה ואין שמח ממני שהפרויקט עדיין תקוע בזכות אנשים טובים אחרים שהמשיכו את הקרב הזה".

סער, אתה לא לומד לקח? לא עדיף לשמור על פרופיל נמוך?

"אבא שלי נפטר לפני כשנה. הוא לימד אותי שבשביל ערכים צריך ללכת עד הסוף, וזה גם מה שאני מלמד את הילדים שלי, וגם אחרי ההפסד אני שלם עם מה שעשיתי".

אז מה, גם 400 אלף שקל לא יצליחו להשתיק אותך?

"לא משתיקים אותי כל כך בקלות. אני חושב שבסופו של דבר ערכים שווים יותר מכסף".

גבי כנפו מסר בתגובה:
"אין בי שמחה לאיד ואפילו לא רצון לחגיגות, רק תקווה שהמסר יעבור וכולם יבינו שהרשתות החברתיות הן לא זירת הפקר. היום ברור וגלוי כי לא נפל כל פגם בתפקידי כיו"ר הוועדה לתכנון ולבנייה ובפעילותי הציבורית".

הכתבה המלאה ביום שישי בידיעות אשדוד

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו