גלילי ולסרי בימים טובים יותרמנחם גלילי חויב על ידי בית המשפט לשלם לראש העיר ד"ר יחיאל לסרי סכום של כ-275,000 ש"ח בגין שני פרסומים שהיו בעיתון השבוע באשדוד, שעל פי פסיקת בית המשפט, מהווים לשון הרע. 

התביעה הוגשה בשנת 2012 על ידי ראש העיר, שטען בכתב התביעה כי מנחם גלילי ובניו הפכו מתומכיו ליריביו מאחר שסירב להעניק משרות לבנים. ראש העיר הגיש תביעת לשון הרע בגין שלושה פרסומי לשון הרע, ובית המשפט קבע ששניים מהווים לשון הרע.

הפרסום הראשון היה כי ראש העיר הפר את הקוד האתי החל על ראשי הרשויות המקומיות בכך שמינה למשרות בעירייה רבים ממי שתמכו בו בבחירות 2008. השופטת מיכל וולפסון קבעה, כי הפרסום היה שקרי משום שבאותה עת טרם נכנס לתוקפו הקוד האתי. עוד נמצא, כי לא היה אמת בחלק של הפרסום בו נאמר שמדובר במאות עובדים, שכן לסרי מינה רק אחדים מתומכיו לתפקידים בעירייה, וכי גלילי לא הוכיח את טענתו לפיה לסרי תפר מכרזים למקורביו. 

הפרסום השני שנקבע שמהווה לשון הרע היה בגין ראיון שהעניק גלילי ברדיו דרום 101.5. בראיון תיאר גלילי את ראש העיר לסרי כעבריין וסחטן, וטען שמימן לעצמו "סוללה של מאבטחים" וביצע מינויים פיקטיביים. השופטת וולפסן קבעה בפסיקתה כי השימוש במילה "סחטן" הייתה בתגובה לשימוש של לסרי במילה זאת, אך השימוש במילה עבריין מהווה לשון הרע, שכן לסרי מעולם לא הואשם או הורשע בפלילים.

בנוגע לפרסום השלישי, בו נטען שראש העיר מנסה לפתות את גלילי לשנות את הקו כלפיו על-ידי הצעת משרות לבניו. קבעה השופטת וולפסון כי אין בכך משום לשון הרע. לדברי השופטת וולפסון, מדובר בדעה אישית בתום לב של גלילי.

השופטת וולפסון ציינה בפסק דינה כי בעבר, עוד טרם התמנתה לשופטת, היא ספגה בעצמה ביקורת קשה ממנחם גלילי, אך היא לא ראתה את עובדה זו על מנת לפסול את עצמה מלדון בתיק.

בעקבות קביעתה כי שני פרסומים מתוך שלושה מהווים לשון הרע, פסקה השופטת וולפסון את סכום הפיצוי המירבי בחוק בגין לשון הרע - 137,460 ש"ח בגין כל פרסום. סה"כ 274,920 ש"ח בגין שני הפרסומים. עוד קבעה השופטת כי גלילי והעיתון ישלמו 50,000 ש"ח בגין הוצאות משפט ושכ"ט עורך דין.

העיתונאי מנחם גלילי מסר בתגובה לפסק הדין: "מדובר בפסק דין הזוי במסגרת כתבה שנכתבה בעבר על ידי הכתב שי מלול. אין לסכומים אח ורע בפסיקת בתי המשפט. תוך זמן קצר יוגש ערעור, ואין ספק שבית המשפט המחוזי יעמיד את השופטת מיכל וולפסון על טעותה הקשה. פסק דן זה לא ירפה את ידינו, נמשיך לחשוף מחדלים ושחיתויות כפי שעשינו בעבר".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו