חברי הארגון בכנסתבעלי עסקים באשדוד יוצאים נגד חברות האשראי במחאה על עמלות הסליקה הגבוהות שנגבות מהעסקים הקטנים והבינוניים: היום מתכוונים בעלי בתי עסקים בעיר להכריז על "יום ללא אשראי", וזאת תוך עידוד הלקוחות לעשות שימוש בכסף מזומן.

לאחרונה באשדוד קמה התאגדות העונה לשם ארגון עסקים עירוני – אשדוד שהחליטה לטפל בבעיה ברמה מקומיתמעין פיילוט מקומי שיבנה מנגנון אמיתי שיעבוד עבור העסקיים המקומייםהארגון עובד באופן התנדבותי תוך ניצול הקשרים והיכולות האישיות של החברים.

מזה כמה חודשים מצליח הארגון לבסס את הצלחותיו בנושא הוזלת ההוצאות הקבועות של בעלי העסקים הקטניםכך לדוגמא הצליחו להוזיל את עמלת הסליקה לאחוזים שהיו שמורים לטייקונים ורשתות גדולותכך גם עמלת המינימום לשנה הראשונהעמלה שהרתיעה המון עסקים קטנים מלהיכנס לתחום האשראיאת ההסכם סגרו חברי הארגון דוד קקון ואושרי ניזרי מול חברת כאל.

וריפון

כדי לסגור את פינת האשראי הגיעו השניים להסדר גם עם חברת ״וריפון״ העולמית והוזילה בכ-40% את עלות מכשיר הסליקההמהלך הכניס את עולם האשראי לעשרות עסקים חדשים שלא נתנו שירות בכרטיס אשראי וכבר מדווחים על עלייה משמעותית במכירות.

כ-200 עסקים כבר נרשמו לארגון (ההרשמה ללא עלותוחלק לא קטן כבר נהנה מהוזלות משמעותיותלארגון חברו עורכי דין אשדודייםאף הם פעילים חברתיים בעיר עו״ד רפי דיין ועו״ד דניאל חוטובלי שיעניקו מעטפת משפטית לארגון שהולך וגדל בהיקפי הפעילות.

הדי ההצלחה יצאו מתחומי העיר אשדוד דרך הרשתות החברתיות והופעות של השניים בתכניות הטלויזיה והרדיולאחרונה זכו לחשיפה משמעותית בתכנית התחקירים של מיקי חיימוביץ׳ ״המערכת״עורכת התכנית גל גבאי ליוותה את חברי הארגון בכנסת והשקיעה ימי צילום מלאים באשדוד כדי לנסות ולפענח את הקונספט של גיוס העסקים באשדודה-show של המצלמות עשה את שלו ברובע א׳ והעסקים התחילו להבין שלא מדובר ברעיון חולף אלא במיזם אמיתי והיחס היה בהתאםהתכנית תעלה ככל הנראה כבר השבוע לשידור.

ארגון עסקים עירוני – אשדוד

השניים הצליחו לקבל את תשומת ליבו של שר הכלכלה אלי כהן שהגיע עד לפיצה של אושרי ניזרי כדי להדליק נר חנוכה ולדבר מקרוב על הבעיות ויותר מכך… על הפתרונותשר הכלכלה אלי כהן התרגש לשמוע על הפיילוט והבטיח לסייע מקרוב.

לדבריו "נוצר מצב אבסורדי, שאני משלם למדינה מסים, אך בסוף החודש חברות האשראי דורשות ממני תשלום של קנס על עסקאות שבוטלו בידי הלקוח, גם בלי להודיע לי על כך, ונוצר מצב שאני לא מקבל את הכסף על עסקה שעשיתי- ועדיין משלם עליה מס. לכולם זה נוח וטוב חוץ מבעל העסק הקטן".

אושרי ניזרי: "אנחנו מקבלים תמיכה מעוד בעלי עסקים קטנים ובינוניים בערים נוספות ברחבי הארץ והמטרה שלנו היא להרחיב בהדרגה את המאבק הצודק שלנו בחברות האשראי לערים נוספות ברחבי הארץ. אם כואב לנו, שיכאב גם לחברות האשראי", אמר ניזרי בשיחה עם "גלובס".

היעד הבא, הבנקים: ההצלחות והרוח הגבית שמקבל הארגון מעודד את החבורה לכוון גבוהבמקביל למלחמה עיקשת בחברות האשראי בנושא הכחשת העיסקאות שמתגלה לאט לאט כמכת מדינה והחדרת קוד ה-EMV לעסקיםנושא שמתעקב באופן תמוה בכנסת וגורם נזקים משמעותיים לאלפי עסקים מכוונים בארגון גבוה… עמלות הבנקיםהחלום כך מספרים החברים הוא לגייס בנק אחד שישא ויתן בנושא העמלות מול קבוצה של לא פחות מ-300 בעלי עסקים ואולי אף יותר.

״זה יותר מאפשרי״ אומר יוזם הארגון דוד קקון: ״אנחנו הכחועד שלא נשנה את התפיסה שהכח הוא אצלנו ולא אצל הבנקים כלום לא ישתנהאחרי 70 שנים הספקנו להבין שלמעלה בכנסת יש יותר מדי אינטרסנטים שלא הצליחו וכנראה לא ממש מעוניינים לשנות את סדרי העדיפויותעשרות הארגונים הארציים גם לא הזיזו מהומה כל מה שנותר לנסות הוא התארגנות מקומית.

כדי לייצר הד תקשורתי החלו בארגון בקידום הקמפיין ״יום ללא אשראי״חברי הארגון לא יקבלו כרטיסי אשראי,במשך יממה אחתבתמורה יעניקו 5% על רכישה במזומןחברי הארגון מבקשים מתושבי להשתתף במאמץ המשותף ולרכוש במזומןלא לכעוס על העסקים שלא מקבלים אשראיהם נלחמים על עתידםרק ליום אחד יראו את הכח של התאגדות מקומית או שכמו אומר אושרי ניזרי״כואב לנו – יכאב להם״

מיקי לוי מ-"יש עתיד" פרסם בדף הפייסבוק שלו: "מפסיקים להיות פראיירים!
היום, 10 בינואר 2018 הוכרז יום ללא אשראי. זהו צעד מעשי ומעורר כבוד של התאגדות של עסקים קטנים ובינוניים באשדוד שנמאס לה לשלם עמלות סליקה מטורפות לחברות האשראי. 
לצערי רק לפני חודשיים הממשלה הפילה את הצעת החוק שהעליתי להצבעה בכנסת, שביקשה להגביל את עמלות הסליקה ל1%. ולכן הגיע הזמן לעשות מעשה ולא לשתוק יותר. 
אני קורא לכל העסקים הקטנים והבינוניים בארץ שנעשקים על ידי חברות האשראי, להצטרף מחר ליוזמה ולא לאפשר קנייה באשראי. אל תתנו לחברות האשראי לעשות הפרד ומשול. התאגדו וכך תצליחו ביחד להוריד את עמלות הסליקה".

יום ללא אשראי

בתוך כך, ביום חמישי הקרוב תקיים לשכת ארגוני העצמאים והעסקים, להב כנס חירום בתל אביב בטענה שחוק ההסדרים ל- 2019 אינו מביא בחשבון מהלכים שיטיבו עם העסקים הקטנים. במכתב ששיגר מוקדם יותר היום נשיא להב, רועי כהן לראש הממשלה, בנימין נתניהו ולשרים בממשלה הוא קרא להם לגבש בדחיפות תןכנית סיוע לעסקים הקטנים, בדומה לתכנית "נטו תעשייה" שהוצגה בשבוע שעבר ותפקידה לסייע למגזר היצרני.

בפנייתו לנתניהו כתב כהן כי "ב-2017 נסגרו בישראל כ-50 אלף עסקים קטנים ובינוניים, וחישוב פשוט מעלה כי מדי שבוע נסגרו בממוצע כ-800 בתי עסק, וכ-1,600 איש איבדו את עבודתם. בשבועות האחרונים המדינה סוערת מגל הפיטורים בטבע, אך למעשה בכל שבוע מתרחש אסון דומה במשק הישראלי".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו