בשורה נהדרת להורים מבינינו וגם לילדים כנראה. נחשף המתווה החדש של החופשות במערכת החינוך: על פי תוכנית "בתי הספר של החגים", שהציגו היום (ב') שר החינוך נפתלי בנט ושר האוצר משה כחלון, חופשת הפסח תקוצר כבר השנה עבור ילדי הגנים ותלמידי כיתות א'-ג'. בשנה הבאה יקוצרו חמישה ימים נוספים - מחופשת חנוכה. 

בימים שבהם מוסדות החינוך ייפתחו בפסח ובחנוכה תתקיים פעילות העשרה בדומה לזו של "בית הספר של החופש הגדול".

השנה תתקיים התוכנית בין 25 במרס ל-29 במרס. 

קיצור החופשות ייושם בגנים (49,337 ילדים) ובכיתות א'-ג' (461,018), ועלות ימי הפעילות תיקבע על סמך מצב סוציו-אקונומי. ביישובים השייכים לאשכולות למ"ס 4-1 לא יידרש תשלום כלל.

באשכולות למ"ס 7-5 שהיער אשדוד נמצאת באשכול 5 התשלום יהיה 20 שקל ליום פעילות, עלות התוכנית ליום הפעלה נאמדת בכעשרה מיליון שקל. 

הפעילות תתקיים בבתי הספר בשעות 8:00 ל-13:00 ובגני הילדים בשעות 7:30 ל-13:00. לפי המתווה, בצוות החינוכי שיעבוד בימי החופשה בגני ילדים יהיו גננת וסייעת בכל קבוצה, או מדריכה וסייעת. בבתי ספר יהיו מורה בכל קבוצה או שני מדריכים, ובכל בית ספר יימצא רכז בית-ספרי. 

צילום: YNET

במסיבת העיתונאים אמר שר האוצר משה כחלון כי הוא עובד בשיתוף פעולה עם שר החינוך וכי מאמציהם נושאים פרי: "מורה מתחיל במשכורת של 8,000 שקל. אנחנו רוצים שיהיו מורים טובים".

לדבריו, "אסור לשכוח את האוכלוסיות שקשה להן. המהלך הזה גם עוזר להן, גם מצמצם פערים וגם מאפשר למשפחות ליהנות מהפרויקט הזה". כחלון הדגיש: "כל תוכנית כזאת היא עבורי משאת נפש, היא הגשמת חלום". 

השר בנט אמר כי קיצור החופשות, שיעמוד בסופו של דבר על עשרה ימים בשנה, אמור להקל על ההורים. "הורים לא יצטרכו לבחור בין פרנסה לילדים.

כבר השנה יקוצרו חמישה ימים". הוא התחייב: "אין בתוכנית הזו פגיעה במורים. כולנו בעד המורים והתלמידים. 

מוסדות החינוך יאובטחו כמקובל, ויינתן תקציב העשרה נכבד עבור חוגים, מופעי תרבות, חומרי יצירה, ציוד מתכלה ועוד.

המסגרת החינוכית תקבל את ילדי הגנים בני 6-3 בחינוך הרגיל והחינוך המיוחד, וכן את תלמידי כיתות א'-ג' – בכל המגזרים ובכל מסגרות החינוך שבפיקוח משרד החינוך. 

התוכנית גובשה בעקבות תלונות רבות של הורים על הקושי הכלכלי שמזמנים החופשות הארוכות והפער הגדול בין ימי חופשות התלמידים וילדי הגנים ובין ימי חופשות ההורים, שנדרשים להישאר עם ילדיהם בבית. לכן התוכנית נוגעת רק לילדי גנים ותלמידים בכיתות הנמוכות. 

צילום: YNET

שר האוצר, משה כחלון: "התכנית לקיצור החופשות היא המשך ישיר של רפורמת הצהרונים ושל תכנית נטו משפחה. מדובר בבשורה אדירה להורים הצעירים  ולמעמד הביניים. הורים שיכולים לעבוד להתפרנס בראש שקט מחזקים את החברה הישראלית ואת המשק. הגיע הזמן אחרי שנים רבות שנסתכל גם על אוכלוסיות שלא הסתכלו עליהן במשך שנים וזה בדיוק מה שאנחנו עושים היום. מדובר בתיקון עוול שנגרם במשך השנים להורים שהיו צריכים להיקרע בין הצורך לצאת ולעבוד ובין הדאגה לילדים. גם בתקציב 2019 נמשיך לחזק את מערכת החינוך, הרווחה והבריאות והרווחה."

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) חברת ועדת החינוך: "זהו צעד נוסף וחשוב של השר כחלון למען המשפחות הצעירות. חודשים ארוכים אני שומעת בועדה את מצוקת ההורים ואני יודעת כמה הם צמאים לפתרון בעיקר עבור ילדיהם הקטנים. בזכות מתווה ימי החופשה הילדים יזכו לפעילות איכותית במהלך חופשת החגים וההורים יוכלו להמשיך בעבודתם".

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר: "התוכנית 'בתי הספר של החגים' היא מפנה גדול, שבו לוקח משרד החינוך אחריות על שעות הפנאי של התלמידים, מעניק להם יותר מסגרות חינוכיות ומייצר מציאות דיפרנציאלית חדשה במטרה אחת ברורה: צמצום פערים ומתן הזדמנות שווה לכולם.

השנה נפעיל את המסגרות משך חמישה ימים בפסח, ובשנת הלימודים הבאה כבר ניישם את התוכנית במתכונת מלאה – 10 ימים. אני קורא לכל הרשויות להצטרף לקול הקורא". 

במסיבת העיתונאים משתתפים גם מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד וראש מרכז השלטון המקומי חיים ביבס. לפי הודעת משרד החינוך, התוכנית "תוביל לחיסכון של כאלף שקלים בשנה למשפחה עם שני ילדים ותאפשר צמצום פערים בחברה הישראלית.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו