צילום: ארכיון

פעיל הציבור ודמות מוכרת בעיר, סער גינזבורסקי חוייב לשלם היום (ה') לממלא מקום ראש העיר אשדוד גבי כנפו 300 אלף שקלים על הוצאת דיבה בפייסבוק ובנוסף כ 100 אלף הוצאות. כך נקבע על פי פסק הדין של בית המשפט.

עניינה של התביעה, בגין פרסומים שנעשו ע"י גינזבורסקי  במסגרת עמודי פייסבוק שהוא הפעיל. בהם יחס לכנפו שחיתות בנוגע לפעילותו בוועדה המקומית לתכנון ובניה באשדוד.

כנפו טען כי הפרסומים הציגו אותו כמושחת, תוך שימוש במלל ובתמונות ויזואל המקשרות בין תוכנית מע"ר דרום ובין פרויקט הולילנד בירושלים. 

בתביעה לא ציין כנפו נזקים ספציפיים שנגרמו לו מלבד עוגמת נפש ובושה לו ולמשפחתו בעקבות הצגתו בפני תושבי העיר באופן משפיל ומבזה, כאדם מושחת המטפח קשרי הון בניגוד לטובת הציבור.

כנפו תבע את גינזבורסקי על שורת פרסומים ברשת הפייסבוק כנגדו בסך של 2.6.

 גינזבורסקי, בכתב הגנתו, הכחיש כי לכנפו נגרם נזק כתוצאה מהפרסומים. לטענתו כנפו היה אדם מושחת לפני הפרסומים ונותר כך גם לאחריהם.

אולם בית המשפט קבע שגינסבורסקי לא עומדת טענת ההגנה של "אמת בפרסום".

כן נקבע כי גינזבורסקי לא פעל בתום לב. נפסק כי לא התקיימו בענייננו נסיבות אישיות אשר הצדיקו את הפרסומים ללא בדיקה נאותה של העובדות ותוך שימוש בביטויים קשים  ומשמיצים.

בפסק הדין בנושא גובה הפיצוי, קבעה השופטת כי:
"גינזבורסקי נמצא אחראי לפרסום לשון הרע ביחס להצגת כנפו כמושחת, אולם בשקלול הכללי ניתן להתחשב בפסיקת סכום הפיצוי בעובדה שמדובר בשני אנשי ציבור. פסיקת פיצוי בסכום גבוה מאוד, כנדרש על ידי התובע, יהווה אפקט מצנן בנוגע לשיח הציבורי מעבר לנדרש, אולם יובהר, כי השיח אינו אמור להיות רווי בהשמצות ובפרסומים דיבתיים.
מכאן שפיצוי בסכום של מאות אלפי שקלים בודדים, עונה על הצורך בהרתעה מבלי ליצור הרתעת יתר שתשתק את השיח הציבורי. 

אני סבורה כי פיצוי הולם הוא  300,000 מבלי לערוך חישוב אריתמטי בנוגע למספר הפרסומים ובנוגע ל"שוויו" של כל פרסום ופרסום". 

על פי פסק הדין תוך חודש אמור גינסבורסקי להעביר 300 אלף ש"ח לכנפו ובנוסף כ 100 אלף ש"ח הוצאות משפט.

בינתיים גינסבורסקי כבר הודיע שיערער והחל לעבוד על הערעור. 
בפוסט שכתב הגיב להחלטה:
"לא מצטער לשניה ולא חוזר בי משום דבר שעשיתי. טענתי ואמשיך לטעון שמע״ר דרום הוא פרויקט נורא ואיום לעיר ומי שיהיה חתום עליו יישאר זכור לדראון עולם כחתום על אחד הדברים שהרסו את העיר שלנו. הקרב שלי אף פעם לא היה ישירות נגד גבי באופן אישי אלא נגד כל הפוליטיקאים שהובילו את הפרויקט הזה ואין שמח ממני שהפרויקט עדיין תקוע בזכות אנשים טובים אחרים שהמשיכו את הקרב הזה.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו