הצהריים, התכנסו מכובדים, בראשם שרת התרבות מירי רגב, ראש העיר אשדוד ד"ר יחיאל לסרי, מנכ"ל המשכן לאמנויות הבמה מר מוטי מלכא, מנכ"ל התזמורת האנדלוסית מר יעקב בן סימון, מנהלת אגף האירועים הגב' איריס נפתלי, מנכ"ל החברה העירונית מר אורן טואיל,  ואורחים נוספים להכרזה רשמית על התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד, כלת פרס ישראל כתזמורת לאומית בישראל.
צילום: חן בוקר

האירוע החגיגי נפתח בהנחייתו של אסף אשתר ובסרט מיוחד על התזמורת שריכז רגעים מיוחדים של האנדלוסית הישראלית אשדוד ממופעים שונים לאורך השנים. 

שנת הפעילות ה-25 של התזמורת האנדלוסית אשדוד, וכעת הלאומית, עומדת בפתח. סיפורה של חלוצי, חולמי ושוחרי פיוט שהתקבצה אז בין החברים יחיאל ומוטי מאשדוד שהפכו לימים לראש העיר אשדוד ומנכ"ל המשכן לאמנויות הבמה. ראויה לציון העובדה שבשנים האחרונות מוביל את התזמורת המנכ"ל מר יעקב בן סימון להישגים מרשימים.

התזמורת משמרת את המוזיקה האנדלוסית מאז תקופת תור הזהב, שם נולדה הקרקע הפוריה ליצירה על ידי יהודים ומוסלמים יחדיו. לרבות השנים הפכו השירים למארג קסום וכאן אצלנו קמה התזמורת שהציגה מסורת שנדחקה לשוליים. אל הצלילים המורכבים מצטרפות המילים- סולני התזמורת נוטים לתת קולם בשירה ופיוט ורבים מהם, מומחיותם של ביצירה הערבית והיהודית המסורתית, ומכאן שהתזמורת ופעולה פורצת דרך ופותחת דלתות.
ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, שרת התרבות מירי רגב ומנכ"ל התזמורת האנדלוסית יעקב בן סימון

מעמדה כגוף מוביל המתמחה במוזיקה זו נותן את היכולת להוביל והלדריך הרכבים שונים ומשמרת את מסורת הפיוט, ללא ספק ההכרזה על התזמורת האנדלוסית כלאומית זהו יום חג לתזמורת ולעיר אשדוד ויום בשורה לתרבות הישראלית כאשר שרת התרבות ועובדי משרדה החליטו פה אחד ועשו מעשה היסטורי- התזמורת מקבלת מעמד של תזמורת לאומית!
יחיאל לסרי ומוטי מלכא אל מול שרת התרבות. יום חג לאשדוד, לתזמורת ולתרבות בישראל

ראש העיר אשדוד ד"ר יחיאל לסרי: "מוטי מלכא ואנוכי חלמו ופיללנו ליום הזה. אני בטוח שהחלום הזה מלווה את חברי התזמורת שכם אינם כאן. כל מי שקשור למפעל הזה לאורך שנים רבות. על ההכרה הלאומית אנו מודים לך כבוד השרה  בשם כל תושבי אשדוד, כל שוחרי התרבות בישראל ובמיוחד אלו שהמוזיקה הזו מתנגנת בליבם במשך הרבה שנים. את מובילה בכהונתך ברוח חדשה ומדיניות שמאפשרים מיזמים תרבותיים שבמשך שנים רבות דשדשו מעל פני הקרקע לזקוף קומה.

במשך שנים רבות נחשבו ללא מספיק איכותיים, לא עמדו בקריטריונים שהעמיד הממסד במשך שנים, זה שרצה להנציח את השליטה במדדי תקצוב לא שוויוניים... את השרה, יחד עם הצוות שלך קיבלתם החלטה אמיצה על הכרזת התזמורת האנדלוסית כתזמורת לאומית.
ד"ר יחיאל לסרי, ראש העיר אשדוד. צילום: חן בוקר

את עושה צדק תרבותי והיסטורי עם חלקים רחבים בחברה הישראלית שלא באו לביטוי. מהפכת תרבו  חדשה מול האליטה הישנה יוצרת ומשקפת נכון וטוב יותר חלקים אחרים בחברה הישראלית.

אנחנו יחד איתך מנסים לבנות חברה ישראלית שמחוברת לכל הקהילות שמרכיבות אותה. בעשור האחרון העיר אשדוד נושאת את בשורת הרב תרבותיות של ישראל עם שורה של מפעלי תרבות ושיח תרבותי פתוח של מזרח ומערב; ישן וחדש והכל מתוך קבלה הדדית, סובלנות ומימוש של כל קהילה ותרבות".
שרת התרבות והספורט ח"כ מירי רגב וראש העיר אשדוד ד"ר יחיאל לסרי

במהלך השנים קיימה התזמורת כיתות אמן, קונצרטים, מופעים ברחבי הארץ והעולם, סדרות לעשרות אלפי מנויים, פסטיבלים בינלאומיים, שיתופי פעולה עם מיטב אמני ישראל, פעילות קהילתית ועוד... ומביאה חוויה תרבותית ואיכותית ופועלת להאדרה של תרבות שפעם התמודדה עם הדרה. גאווה מיוחדת כחלק מהפעילות היא הפעילות לילדים ונוער. התוכנית האנדלוסית לילדים היא זו שמביאה לדור הבא את ההיכרות עם כלי הנגנינה, חוייה תיאטרלית ומוזיקלית איכותית. אחריות כלפי הדור הבא זוהי אחריות לאומית!

שרת התרבות והספורט מירי רגב

כבוד שרת התרבות והספורט חברת הכנסת מירי רגב אמרה: "התרגשות גדולה.. ברוכים הבאים לארוע הרשמי בו אנו מכריזים על התזמורת אנדלוסית אשדוד כתזמורת הלאומית של ישראל. כבוד ראש העיר, האמת שאני מתרגשת וזה אכן מעמד היסטורי. אני יודעת שאתה מוביל הרבה פרויקטים- עיר של תרבות, ספורט ועוד..  אבל אני יודעת שיש לך בייבי אחד, פרויקט אחד שקרוב ללבך יותר מכל.

מוטי מלכא, ידידי ושותפו של ראש העיר. היו לך הרבה כאבי בטן ותסכולים. לא פשוט ולוקח זמן אבל בסוף זה קורה- עם כל האישורים יחד עם חברך לדרך ראש העיר להכרזה הזו. מנכ"ל התזמורת יעקב בן סימון זה תענוג לשמוע את העשייה המבורכת שלך...
מוטי מלכא, יחיאל לסרי ומירי רגב. יום חג לתרבות הישראלית!
(כמו כן היא הודתה לכל הלוקחים בדבר הן באשדוד והן במשרד התרבות)...

זהו יום חג לתזמורת האנדלוסית אשדוד וגם למשרד התרבות שאני גאה לעמוד בראשו בשנתיים וחצי האחרונות. להוביל את אחד השינויים שמסמל את השינויים שעוברת החברה הישראלית.

מדינת ישראל העניקה שנים רבות לפילהרמונית מעמד בכורה הן ברמה המקצועית והתקציבית. מאחורה שובל שמלתה השתרכו כל האחרות וקולן לא נשמע. היה ברור שיש תזמורת פילהרמונית לאומית ולא נשאלו שאלות. איש לא העלה תמיהה או הרים גבה לשום כך וזה צורם. תזמורת לא אמורה לצרום. לא בגלל שאינה ראויה לכך- היא מייצגת את ישראל בגאווה.

זה הדהד אצלי את כור ההיתוך של בן גוריון... יש לו הרבה זכויות אבל הוא רצה פסקול אחד והם הוגדרו כקלאסיקה וזהו- להשאיר בגלויות השונות את הצלילים שהבאנו מהבית.להבדיל ממנו, ז'בוטינסקי אמר שכל אחד ינגן בכלי שלו...

זכיתי להוביל לרגע היסטורי זה, של תיקון עולם. ב13.9.2017, לאחר שנתיים של בחינת המוזיקה הישראלית חתמתי על תיקון מבחן התמיכה בתזמורת על מנת לתת את המעמד שנשלל ממנה במשך כל כך הרבה שנים. גוף מוזיקלי מוביל לצד הפילהרמונית הישראלית.

המעמד הזה היא הזדמנות. כמו שהתזמורץ הפילהרמונית נבחנת כל שלוש שנים, כך גם אתם תיבחנו. להגיע לפגסה זה קשה אבל לשמור אותה זה קשה יותר. תצטרכו לזכות שוב בחותמת הזו ומבחינתינו נשווה גם את התקציב".
השרה מירי רגב יחד עם המנצחת סיון אלבו בן- חור. צילום: חן בוקר
רגע מרגש נוסף היה כשהשרה מירי רגב התלהבה מזה שיש בתזמורת האנדלוסית הלאומית אישה מנצחת סיון אלבו בן חור. מנצחת חמש שנים באנדלוסית כמקום עבודה מרכזי עובדת עם עוד תזמורות ואצלה, התחילה האהבה למוזיקה כבר מילדות.
צילום: חן בוקר

בסיום נגן אנסמבל של התזמורת ושרו וחלק מהנגנים הפתיעו וקמו מתוך הקהל. ללא ספק סיום חגיגי ושמח

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו