ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי הראה לחברי המועצה בדיון על התקציב מצגת שכלל את הסיכום שנה של העיר בהתייחסות למצב האבטלה, העוני ורווחת התושבים. על פי המצגת יש בשורה מעודדת מבחינת אשדוד, כאשר ישנה ירידה בעוני ובאבטלה בשנת 2017. 
"מדובר במהפכה אמיתית והיום אשדוד נמצאת המצב הטוב ביותר שהיא הייתה בו בהשוואה לשנים קודמות״, אמר לסרי.
צילום: עיריית אשדוד
חלק מהעלייה בתעסוקה בעיר ובירידת האבטלה זה פתיחתו של בית החולים "אסותא" בעיר, וכן פתיחת המרכז של מרכז שירות מלונות פתאל שהתלבטו על פתיחת המרכז בין אשדוד לעיר אחרת ובזכות העבודה ההשקעה והליווי הצמוד של עיריית אשדוד, פרנקל וראש מינהלת התעסוקה ד"ר סמדר איציקוביץ' – רשת פתאל בחרה באשדוד. 
אחד מההישגים הגדולים של שנת 2017, היא שיעור השמת האוכלוסייה החרדית בעיר, הודות לפרויקט מפת"ח (מרכזי פיתוח תעסוקת חרדים). המרכז מספק שירותי הכוונה, השמה וליווי בתהליך חיפוש והשתלבות בעבודה.
השירות ניתן ע"י צוות מקצועי מהמגזר החרדי בשעות נפרדות לנשים ולגברים. כמו כן, מרכזי מפתח מציעים למעסיקים סיוע באיתור ובקליטה של עובדים חרדיים.
צילום: עיריית אשדוד

העלייה בשיעורי ההשמה הם בשני המגדרים- הן אצל הנשים והן אצל הגברים. אם כי קצב הגדילה אצל הנשים- גבוה יותר 

כאמור מעבר לירידה באבטלה ישנה ירידה גם ברמת העוני בעיר, ניתן לראות כי גם במדד העוני חל שיפור במצב באשדוד. הפעם בניגוד למדד הארצי, המצב באשדוד שונה בצורה משמעותית.

על פי דוח העוני שהתפרסם לאחרונה באשדוד ירדו תחולות העוני של נפשות וילדים בכ-%30 והגיעו לכ-%18 ו-%4.28 בהתאמה. מצבן של המשפחות העניות באשדוד הוטב ומרחקן הממוצע מקו העוני ירד אף הוא בשיעור של כ-%12 וחומרת העוני ירדה בכ-%30.

מנגד, לא הכול ורוד, כל פרויקט REWAY בעיר ופיתוח התחבורה הציבורית לוקה בחסר, דווקא עידוד הנסיעה בתחבורה ציבורית הולך במגמה הפוכה לרצון העירייה ונמצא בתהליך הפוך מהרצון, קרי: יותר רכבים פרטיים פחות תחבורה ציבורית.

צילום: עיריית אשדוד

יותר ויותר אשדודים רוכשים רכבים, עד כמה המצב קיצוני? זהו הזינוק החד ביותר בישראל. את התוצאות אתם יכולים לראות בכבישים.

שיעור האבטלה במגמת ירידה – המצב הנוכחי 4.3% אחוזי אבטלה בלבד, המצב הטוב ביותר מאז יוני 2009, ניתן לראות כי במאי 2016 המצב היה דומה אלא שאז חלה עליה בשיעור המובטלים, והמצב חזר לקדמותו כעת.

מצב הקיצון היה בשנת 2014 עת שיעור האבטלה עמד על 8.5% בהשוואה למדד הארצי, עד אפריל 2015 שיעור האבטלה באשדוד היה גבוהה יותר מהממוצע הארצי, כעת כאמור המצב השתנה.

צילום: עיריית אשדוד

צילום: עיריית אשדוד

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו