היולדות בראש המאבק

הקמפיין החדש נולד בעקבות הפגיעה הקשה בקפלן מאז פתיחתו של אסותא אשדוד, שנמצא בגירעון של יותר מ־200 מיליון שקל. אתמול פורסם ב”כלכליסט” כי המדינה הציעה לשירותי בריאות כללית להעביר את בית החולים לבעלות אחרת, אולם הקופה מסרבת להצעה בשלב זה.

עבור כל לידה מקבל בית החולים סכום של 13,400 שקל מביטוח לאומי. כשמדובר בלידת פג ‑ שהיא סבוכה יותר ‑ ניתנת תוספת של 214 אלף שקל. בבית חולים בסדר גודל של קפלן מדובר במאות לידות בחודש והסכומים שיכולים להצטבר מאוד משמעותיים עבור בתי החולים הציבוריים שנמצאים בגירעון כמעט תמידי, כך מציינים מומחי כלכליסט.

פתיחת בית החולים הציבורי החדש אסותא באשדוד פגעה לא רק בקפלן אלא גם בבית החולים הסמוך ברזילי. מזה 40 שנה לא נבנה בישראל בית חולים ציבורי חדש מן היסוד. כעת, הפערים בחדשנות, בטכנולוגיה ובנראות בין אסותא אשדוד לבתי החולים הוותיקים הם עצומים.

אסותא אשדוד משרת אוכלוסייה של כחצי מיליון איש באיזור, שבעבר קיבלה שירותים בבתי החולים הסמוכים. פתיחתו גרמה למעבר של כוח אדם רפואי מברזילי וקפלן שמקבל אפשרות תעסוקתית, בתנאים נוחים ובמוסד הרבה יותר מודרני.

הזליגה הזו מתרחשת כשבכל מקרה ישנם חוסרים גדולים של רופאים ואחיות באיזור ובמדינה בכלל. כדי להתמודד עם העזיבה הצפויה של כוח אדם הורתה נציבות שירות המדינה לבתי החולים הממשלתיים לגייס כוח אדם נוסף ואף אפשרה להם לחרוג מהתקנים הסטנדרטיים, כך שברזילי מקבל גב מהמדינה בשונה מקפלן.

בנוסף לכך, אסותא אשדוד קיבל בשנה שעברה מענק חד פעמי של יותר מ־400 מיליון שקל וכן שורת היתרים ורישיונות בתמורה לוויתור על שירותי רפואה פרטיים. מדובר בשירותים רווחיים נוספים, מעבר ללידות ובהם יחידת IVF (הפריה חוץ־גופית), יחידת צנתורים ושני מאיצים קוויים (מכונות הקרנה).

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו