צילום יח"צ

ביום חמישי הקרוב ייערך בפאב "זה" שבחוף הקשתות באשדוד כנס של תנועת "ישראל חופשית" לקידום תחבורה ציבורית בשבת. מטרת הקמפיין של התנועה: הפעלת קווי אוטובוס בשבתות תוך שלושה חודשים בעשר ערים בהן יש רוב חילוני, בהן אשדוד ויבנה.

במסגרת פעילות התנועה יתקיימו כנסים מקומיים במטרה לרתום תושבים ולגייס פעילים מקומיים ויזמים שיהיו שותפים למהלך. עשר הערים בהן מתמקד הקמפיין הן אשדוד, ראשון לציון, אריאל, נהריה, חדרה, מודיעין, יבנה, כפר סבא, נתניה וערד. לדברי המארגנים, בכינוס ייערכו מיפוי של צורכי הציבור בנושא תוואי הקווים ועבודת שטח לרתימתם של ראשי רשויות לקידום הסוגיה. המארגנים מקווים שגם התושבים המקומיים יפעילו לחץ על ראשי הרשויות לסבסוד קווי תחבורה ציבורית בסופי שבוע. בנוסף יעלו הפתרונות שמונחים כבר היום על שולחן הכנסת, כמו תחבורה שיתופית באשדוד.

באשדוד אמנם מתגוררת אוכלוסייה חרדית גדולה (כ־30 אחוז מכלל התושבים), אך מאופיינת בסובלנות רבה. למרות ביקורת שמושמעת על התחרדותה של העיר מאז שיחיאל לסרי נבחר לראשות העירייה, לא השתנה הסטטוס קוו ובפאתי העיר ובחופים פועלים מתחמי מסחר, בתי קפה ומסעדות בשבת. ישנם גם קווים בינעירוניים שלא ממתינים עד צאת השבת ופועלים כבר בשעות אחר הצהריים המאוחרות, כמו למשל האוטובוסים לבאר שבע. נזכיר גם כי בתקופת כהונתו של לסרי התקיימו בשנתיים האחרונות מצעדי גאווה בעיר וכי עדיין מתקיימות תחרויות של ריקודים סלוניים על בסיס קבוע בימי שבת בהיכל הספורט שבמקיף ז'. ייתכן כי זו הסיבה שחברי התנועה בחרו בעיר שרבים מתושביה בעלי אופי מסורתי על מנת לקיים בה את הכינוס.

התנועה קוראת להעברת הסמכויות לרמה המקומית ולידי ראשי הרשויות על בסיס המתווה של ח"כ יעל גרמן. על פי המתווה, באזורים בעלי רוב חילוני שבהם מרבית הציבור תומך ברעיון תתאפשר הפעלת הקווים במתכונת מצומצמת בימי שישי ושבת. הכוונה להפעלת אוטובוסים למקומות בסיסיים כמו לים או לפארק, למשפחה מחוץ לעיר וכדומה, ולא למרכזי תעסוקה ומסחר.

כיום ישנן עיריות דוגמת חולון, רעננה ורמת השרון שכבר מסבסדות קווים מצומצמים במהלך סופי השבוע. לדברי חברי התנועה, סקרים שנעשו בנושא העידו כי למעלה מ־70 אחוז מהציבור היהודי בישראל תומך בהפעלת תחבורה ציבורית בסופי שבוע ובחגים.

אייל אקרמן, מנהל מרכז תשתית להכשרות וליזמות אזרחית‏ בישראל חופשית, אומר: "מטרתנו היא לייצר מאסה קריטית לתמיכה במתווה הפעלת קווי אוטובוס בסופי השבוע בערים בעלות רוב חילוני. אנו רואים כי יש ביקוש בציבור, ומתכוונים להפעיל את מלוא הלחץ על הממשלה. עלות קידומו של קו כזה מסתכמת בכ־150-100 אלף שקל, ובמידת הצורך גם נפנה למימון המונים באינטרנט. הציבור הישראלי לא מוכן להמשיך ללא תחבורה ציבורית ראויה בסופי השבוע".

הכנס באשדוד יתקיים כאמור ביום חמישי הקרוב (27 ביולי) בפאב "זה" בשעה 22:00. 

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו