מחאת הנכים (צילום ארכיון באדיבות המשטרה)

מדדוברות המשטרה נמסר: "צומת ביג פאשן/עד הלום נפתחה לתנועה. מפגינים עזבו את המקום. כח משטרה מכווין את התנועה על מנת להקל על העומס שנוצר". אולם, עדיין מורגשים עומסי תנועה כבדים במקום בכל היציאות והכניסות לעיר. 

על מה מוחים הנכים?

בישראל חיים היום כ-230,000 איש המוכרים כבעלי 100% נכות. לרובם נכות קבועה, והם יחיו מקצבאות כל חייהם. קצבת הנכות מביטוח לאומי בישראל היום עומדת על 2,342 ש"ח לחודש.

קצבתו של נכה שיוצא לעבוד נפגעת ומקוצצת, ואף עלולה להישלל לחלוטין. זאת למרות שבמקרים רבים לאדם עם מוגבלות יש הוצאות רבות יותר מלאדם בריא.

ב-2003 הוצמדה קצבת הנכות למדד המחירים לצרכן (לפני כן היא הייתה צמודה לשכר הממוצע במשק), במהלך שהוביל שר האוצר דאז בנימין נתניהו.

כתוצאה מהצמדה זו, בשני העשורים האחרונים נשחקה הקצבה והיום היא לעתים לא מספיקה אפילו עבור צרכים בסיסיים כמו קניית אוכל ותרופות. ארגוני הנכים יצאו במאבק לפני שנתיים, שצבר תאוצה ברשתות החברתיות, ובו דרשו את העלאת קצבת הנכות לשכר המינימום – 5,000 ש"ח לחודש.

לאחרונה, שר האוצר משה כחלון מינה וועדה בראשות הפרופ' ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי באוצר, כדי להכריע בעניין גובה ההעלאה וסוגיות נלוות לעניין הקצבאות.

מסקנותיו הסופיות של פרופ' זליכה גרסו כי יש להקצות 4.5 מילארד שקלים לטובת הנושא וכי יש להעלות את הקצבה ביותר משלוש פעימות, החל מ-2018 ועד גובה 4,000 ₪.

בנוסף, הדו"ח גרס כי יש לקבוע מנגנון הצמדה שיבטיח העלאה קבועה של הקצבה, לא לקצץ קצבת נכה שמשתכר עד גובה שכר המינימום, להכפיל את הסיוע הזעום בשכר דירה לנכים, לצמצם את האפליה בין גברים לנשים עם מוגבלות ועוד.שר האוצר משה כחלון אישר את המסקנות אך ראש הממשלה הודיע על הקמת ועדה חדשה לבחינת הנושא.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו