צילום: ארכיון

 מוכנות לחירום היא מן הנושאים המעסיקים את הרשויות המקומיות בישראל וזוכות לתמיכה וגיבוי של רשות החירום הלאומית (רח"ל) ופיקוד העורף (פקע"ר).

באשדוד לא ממתינים לרגע ובכל פעם מכשירים קבוצה נוספת בתחום החירום. בשבוע שעבר, רכזי הקהילה וראשי מנהלות הרובעים, קיימו סדנה לפעילי הרבעים בעיר מתוך הכרה בערך הפעילים לסייע ולעזור בחירום כבשגרה.

במחלקה לעבודה קהילתית, השותפה בהשמת חזון התושב במרכז של ראש העיר, אומרים כי "האזרח הוא הריבון ושיש להעצים ולהפוך אותו לפרו אקטיבי". 

הרציונל העומד בסוד תכנית ההכשרה היא כי בצד הכשרת הפעילים יש לקיים מעת לעת מפגשי עבודה, פעילות ו/או סדנה, על מנת לשמר את פעילי הרובע ולתת להם כלים, הן בתחום התקשורת והרשתות החברתיות והן בתחום התנהגות אוכלוסייה וכיצד בכוחם לסייע לקהילה בכלל. 

תכנית ההכשרה כללה 3 מפגשים בנושא תקשורת ורשתות חברתיות, כאשר כל מפגש בן 3 שעות אקדמיות ובתדירות של אחת לשבועיים. המפגשים התקיימו במבנה הספרייה הקהילתית ברח' חיים חורי 9, ונטלו בהם חלק כ-20 פעילים. 

במפגש הראשון נחשפו הפעילים לעולם התקשורת, התפתחות הרשתות החברתיות והשפעתן על החברה והקהילה, הפוטנציאל של הרשתות החברתיות כאמצעי תקשורת דו כיווני, היתרונות/חסרונות של הרשת החברתית וכללי זהירות. כמו כן יכלו הם לתרגל שימוש נכון ברשתות, וניצול הפלטפורמה להעברת מסר או תקשור עם חברים בקהילה. 

במפגש השני עסקה הסדנה בצד הפרקטי של הרשתות החברתיות: זיהוי ומיפוי קהלי היעד ומאפייניהם, קביעת מטרות לכתיבת פוסטים, גיבוש רשימת נושאים שיש בהם ערך עסקי, רגשי וחברתי לקוראים. גם כאן יכלו הפעילים להתנסות בכתיבת פוסטים שונים, ביצירת קהילות פייסבוק וכיצד יוצרים קשר, מדוע חשוב להשתייך לקהילה ובמה זה יכול לתרום לי. 

המפגש השלישי היה כללי ועסק בריענון החומר הנלמד ותרגול. כאן תרגלו הפעילים כיצד להגיב לפוסטים של אחרים, איך משתפים פוסטים, כיצד מעלים תמונה או קישור לכתבה מעניינת שקראתי וכיצד מתחזקים נכון עמוד פייסבוק אישי. 

הכשרות כאלה מתקיימות מעת לעת במינהלות הרבעים ונועדי להרחיב את מאגר הפעילים המוכנים להתייצב למשימות בחירום כמו גם מתנדבים המטים שכם למשימות עזרה וסיוע בקהילה בכל מיני נושאים ותחומי עניין.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו