סוף יוני, בואכה תחילת יולי וקבוצות הכדורסל הבכירות של העיר בהקפאה. עד תחילת העונה יש לא מעט זמן (אמצע אוקטובר- תחילת נובמבר), אבל דומה שהבעיה של הקבוצות בעיר היא בעיקר ברמת חוסר הבהירות, שמתפרשת לשלל כיוונים.

המצב של קבוצת הגברים (מכבי אשדוד/באר טוביה) דומה ושונה לקבוצת הנשים מכבי בנות אשדוד. למעשה הקבוצות נמצאות בעמדה די זהה. באף אחת מהקבוצות אין שחקן, או שחקנית שחתומים, מאמן, צוות מקצועי ובעיקר יש הרבה ערפל ופחות מידי אור.

נתחיל דווקא מהנשים ומי שנחשבת לספינת הדגל של הכדורסל בעיר בפרט ושל כדורסל הנשים בארץ בכלל.

העונה, ליגת העל לנשים תמנה 10 קבוצות, שאליצור רמלה חוזרת לליגה ותהווה ללא ספק שחקן חדש ומרכזי. אם מסתכלים על עשרת הקבוצות בליגת העל לנשים, רואים שלכולן יש מאמן/ת לעונה הקרובה. לכולן חוץ מאחת. ניחשתם נכון, מכבי בנות אשדוד.

עדן ענבר המאמן שסיים שנתיים בקבוצה בקדנציה השנייה שלו בקבוצה, לא בטוח שימשיך, ענבר וזאת כבר פרסמנו בעבר, הוא עו"ד במקצועו ומעוניין להשקיע במשרד עורכי הדין שלו, הנסיעות לאשדוד יחד עם העבודה הכמעט יומית שוחקת.

ענבר לא באופן סופי בחוץ, אבל הסיכוי שימשיך באשדוד בטח בתנאים הנוכחיים הוא לא גדול. המועמד הטבעי מבחינת אשדוד, הוא עוזר המאמן המקומי, יאיר מור יוסף, לאורך שנים מור יוסף היה העוזר של המאמנים באשדוד (ענבר, רבי דגן) ובאשדוד חושבים ברצינות לתת לו את המשוכות. אם זה יקרה? נראה.

ומה לגבי שחקניות? בשבוע שעבר, נעמה שפיר ונועה גנור עזבו את אשדוד לרמלה, על פניו אבידה אבל לא נורא, הבעיה מתחילה כאשר קטיה לויצקי מבכירות השחקניות בישראל ובאשדוד נמצאת במו"מ עם רמלה ולא בטוח בכלל שתמשיך באשדוד.

צילום: מנהלת ליגת העל בכדורסל נשים

שי דורון שרוצה שנת חופש, בוודאות לא תפתח את העונה וקיים סיכוי שלא תחזור בכלל לשחק כדורסל העונה או בכלל. אם באשדוד יתחילו גם לאבד זרות כמו טיפאני ג'קסון וכדומה נדע שיש ביה רצינית הרבה יותר.

טיה פרסלי אמורה להמשיך, שיש לאשדוד את האחיות ששון מיכל ושירה. אבל ברור שזה רחוק מהסגל שהיה בשנים האחרונות.

בקבוצה מחכים בעיקר לתשובות של העירייה, לגבי התקציב, הקצאות וכדומה. אי התשובות מצד העירייה מעכבת גם את ההכנות ובהתאם לזה הצטרפות של ספונסרים אחרים לקבוצה.

מי שחלם על השתתפות במפעל אירופאי כרגע זה נראה כמשהו לא ריאלי, מה שיגרום לפחות שחקניות טובות להגיע.

למזלה של קבוצת הנשים שבניגוד לקבוצת הגברים, שני דברים עומדים לזכותה, המסורת, הקהל, השם, שבכל זאת שווים משהו, בטח בליגת הנשים.

הדבר השני, בליגת העל לנשים גם אחרי ההצטרפות של רמלה, עדיין בכדי להעמיד קבוצה ראויה וסגל טוב מספיק תקציב יחסית שפוי וקטן במושגים של כדורסל הגברים. הבעיה שכרגע הערפל די גדול ומכסה את העתיד של כדורסל הנשים בעיר. הפתרונות נמצאים אצל ראשי הקבוצה וראשי העיר.

צילום: מכבי בנות אשדוד

מכבי אשדוד/באר טוביה: בעיקר בלגן

בקבוצת הגברים של מכבי אשדוד/באר טוביה, שם יש סיפור שיכול להרכיב אופרת סבון עם שלל פרקים, קצת קומדיה, מתח ובעיקר טרגדיה.

לאורך כל שמונה השנים שמכבי אשדוד נמצאת בליגת העל, שומעים מידי קיץ את המשפט: "יש חובות וגרעון וחסר כסף", לא משנה מי הייתה ההנהלה, המאמן, השחקנים, תמיד המנטרה הזאת חוזרת.

שאלה פשוטה בכלכלה, קורס למתחילים: אם יש שמונה שנים גרעון מצטבר או שלא, בחברה או בארגון מי אשם? כוחות השוק, אנשי ההנהלה, או אולי העירייה שמעבירה מידי שנה כסף לקבוצה (אם בדמות הלוואה, ערבות או כסף מוחשי)?

התשובה: לא ברורה. האחריות עוברת מאחד לאחד, מאשימים גורמים שונים ובקיצור אחריות אף אחד לא ממש לוקח.

הקיץ הזה, הולך להיות אחד הקשים של הקבוצה, למעשה הוא כבר קשה מאד. מאמן כידוע אין, חרף הסיכום עם טפירו, חתימה רשמית אין. מאמן חדש גם אין, שלא לדבר על סגל שחקנים. ג'ייק כהן כבר עבר למכבי ת"א והכסף הגדול.

בהנהלה בעיקר לא יודעים מה לעשות ועסוקים בכיבוי שריפות. ובינתיים עתיד הקבוצה מעורפל ביותר ואף יותר מכך.

כמו בקבוצת הנשים גם כאן מחכים לתשובות מהעירייה, שאת חלקם היא כבר הספיקה לספק, בדמות עירבון להלוואה לסגירת החובות (תסריט שחוזר על עצמו כבר שנים).

שחקנים כמו שאמרנו אין. מאמן גם אין. מחלקת הנוער, בינתיים מתגאה באלפי ילדים, מדליות ותעודות, אבל תעודה לקבוצה הבוגרת אין וגם לא יהיה כנראה בטווח של 3-4 שנים הקרובות (הלוואי ואני טועה, אבל אני לא).

הלאה? גורמים בעירייה ואף בקבוצה התגאו בשבוע שעבר שכך הכסף שולם לשחקנים, צוות מקצועי ואנשי מנהלה.

צילום: מנהלת ליגת העל בכדורסל

אז תתפלאו, ממש לא. יש לא מעט גורמים בקבוצה שטרם קיבלו את שכרם ואף יותר מכך. ותהיו בטוחים שלא מדובר במשכורות הגדולות, אלא דווקא "בקטנים" ששם כל שקל חשוב.

אבל לשלם למאמן מעל 70 אלף ש"ח נטו בחודש לזה יש כסף. אני אוהב את מאיר טפירו, הוא אישיות ואגדת כדורסל. אבל ברגע שמדובר בקבוצה עירונית שעיקר הכסף מגיע מכסף ציבורי (80 אחוז) לשלם מעל 70 אלף ש"ח נטו למאמן וחבורת זרים בלי אף שחקן מקומי. הלו, על מה ולמה?

שלא לדבר על זה שכבר כמה שנים מידי קיץ, הקבוצה מחליפה זרים בסיטונאות, מה שעולה עוד כסף ומגדיל את הגרעון (קיבלתם פתרון אחד לגרעון בחינם).

בסופו של יום, כמו בקבוצת הנשים, ימצא גם כאן הפתרון, העירייה תממן, תהיה ערבה, תיסגר עסקה כמו לפני שנתיים עם באר טוביה. אבל מדובר בפלסטר, לא יותר.

לאוהדי הכדורסל בעיר, כרגע אין בשורה, קבוצות כדורסל כנראה שיהיו, חלקן אולי יצליחו, אבל זה יותר יד המקרה מאשר איזו מדיניות ברורה וניהול נכון.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו