צילום: YNET

על פי הדו"ח השנתי שמפרסמת הבוקר (ג') הנהלת בתי הדין הרבניים, בשנה שעברה התגרשו בישראל 10,841 זוגות, לעומת 10,653 ב-2015 – עלייה של פחות מ-2%.

בראש הרשימה, ירושלים (בה באורח פלא מספר המתגרשים בשתי השנים היה זהה בדיוק) ותל אביב, ואחריהן בעשירייה הפותחת: ראשון לציון, חיפה, פתח תקווה, באר שבע, נתניה, אשדוד חולון ורמת גן. 

ירושלים מחזיקה בתואר המפוקפק "שיאנית הגירושין 2016". מנתונים שמפרסמת הנהלת בתי הדין הרבניים עולה, כי בירת ישראל מובילה זו השנה הרביעית ברציפות את הרשימה הארצית של מספר קשרי הנישואים (הדתיים) שפורקו בה: 725 זוגות תושבי העיר נפרדו בגט בשנה החולפת, לעומת 701 בתל אביב. 

שתי הערים הגדולות בישראל חולקות ביניהן באופן מסורתי את צמרת הטבלה, אך כעת מתברר כי ירושלים מובילה אותה כבר כמה שנים ברציפות. בדו"ח שפורסם אשתקד מספר המתגרשים בתל אביב היה גדול יותר משלה, אך כעת מתקנת הנהלת בתי הדין ומבהירה כי נפלה טעות בחישוב. בהנחה כי נתונים ישנים יותר היו מדויקים, הרי שירושלים שומרת על ראשות הטבלה מאז 2013.

מדובר בנתונים מספריים בלבד, והדירוג אינו מביא בחשבון את גודל האוכלוסייה בעיר ואת היחס בין מספר המתחתנים למספר המתגרשים. ועם זאת, בטבלה ניתן לראות כי ישנן ערים הממוקמות גבוה בשיעור הגירושין יותר מערים הקטנות מהן במספר התושבים – ולהפך. 

צילום: YNET

יותר עגונות הותרו

בתי הדין מדווחים כי בשנת 2016 הצליחה היחידה המיוחדת להתרת הגונות להשיג גטים ל-211 נשים שבעליהן נעלמו בארץ או בחו"ל (לעומת 180 בשנה שקדמה לה) – זאת, בין היתר, בזכות שבע חברות חקירה פרטיות שנשכרו לאיתור הגברים. כמו כן הפעילו דיינים 205 סנקציות נגד סרבני גט (לעומת 165 ב-2015), כאמצעי לחץ להסכמה לגירושין – כולל 9 צווי מאסר. 

בנוגע למתיחות המתמדת בין בתי המשפט האזרחיים לערכאה הדתית, ציינו עורכי הדו"ח בסיפוק כי בשנת 2016 הכריע בג"ץ ב-41 עתירות שהוגשו נגדה בתי הדין הרבניים, אך אף אחת מהן לא התקבלה. 

מנהל בתי הדין הרבניים, הרב שמעון יעקבי, מסר בהתייחס לנתונים: "בתי הדין מתייעלים ועובדים במלוא כוח התפוקה האפשרי. בשנה הקרובה נפעל לשדרוג מערכת המחשוב של בתי הדין ולהוספת דרכי תקשורת אלקטרוניות שייקלו ככל האפשר על בעלי הדין ועל עורכי הדין והטוענים הרבניים להגיש תביעות ובקשות בלא צורך להגיע באופן פיזי למזכירויות בתי הדין. כמו כן, נפעל לביצוע יעיל ומהיר ככל האפשר של פסקי דין לגירושין". 

צילום: YNET

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו