הצלחה כבירה למופעי שירת הבקשות באשדוד - בשבוע הבא יתקיימו שני שידורים נוספיםהצלחה גדולה לשני השידורים הראשונים של "שירת הבקשות" שהועברו אתמול ושלשום באופן מקוון מהמשכן לאמנויות הבמה אשדוד. בשבוע הבא ייערכו שני שידורים נוספים

צילום מסך

למעלה מ-10,000 צופים התחברו לצפייה בשדור הדיגיטלי בפלטפורמות השונות, שהועבר מהמשכן באשדוד. היו אלה שני ערבים מרגשים, בהם הושמעה שירת הבקשות על ידי אנסמבל הפייטים הישראלי בראשותו של הפייטן רבי דוד אדרי, כשלצידו בנו – אבי אדרי ו-20 פייטנים ונגנים נוספים. לבושים בתלבושת מסורתית חגיגית, הפליאו הפייטנים בשירתם וריגשו את קהל הצופים.

חלק מהצופים אף שלח תגובות חמות למרכז לתרבות אנדלוסית ולפיוט על הפרוייקט המיוחד הזה. חלקם הביעו געגוע חזק למסורת הנפלאה זאת. מוטי מלכא, יו"ר המרכז, יוזם הארוע, זכה לתגובות חמות על דרך הצגת הדברים בתחילת הארוע. 

"למרות שהופענו ללא קהל, בגלל הקורונה, היה מעודד לקבל תגובות חמות מהצופים בבית" -" אמר מוטי מלכא בסיום הערב. "אמנם מחיאות הכפיים של הקהל לא נשמעו אבל התגובות משמחות".

בשבוע הבא יתקיימו שני שדורים נוספים:

יום שלישי, 23.2 בשעה 20:00 - שירת הבקשות לפרשת "זכור" בלחן יהודי מרוקו עם אנסמבל הפייטנים הישראלי בראשותו של הפייטן רבי דוד אדרי (צולם מראש).

יום רביעי, 24.2, בשעה 20:00 -  שירת הבקשות לפרשת "ויחי" שידור ישיר מהמשכן עם אנסמבל הפייטנים הישראלי, המונה 22 פייטנים ונגנים בראשותו של הפייטן רבי  דוד אדרי.

למידע ולפרטים נוספים לחצו כאן

שירת הבקשות

מזה שנים שהעיר אשדוד נחשבת לבירת הפיוט העברי והמוסיקה האנדלוסית בעולם היהודי. כאן ייסד רבי מאיר עמר ז"ל את "חברת דוד המלך" והנהיג את שירת הבקשות כבר בשבת השנייה לעלייתו ארצה ב-1965. בשנת 1988 הוקם המרכז לפיוט ולשירה אשדוד, שנחשב למוסד המרכזי הגדול להנחלת הפיוט והתרבות האנדלוסית.

שירת הבקשות כאמור היא מסורת שירה המורכבת מאוסף של פיוטים, המושרים לפני תפילת שחרית בשבתות. מסורת זו הייתה נהוגה בימי החורף, מסוכות ועד חג פורים. באירועים אלה, המתקיימים בבתי הכנסת, היו משולבים קטעי מקהלה וקטעי סולו בנוכחות פייטן, או דמות מכובדת אחרת.

התכנים בהם עוסקת שירת הבקשות הם בעיקר שבח לקדוש ברוך הוא, שירי שבת, שירי געגועים לארץ ישראל ועוד. ‏מקור הלחנים של שירת הבקשות הוא מאנדלוסיה - דרום ספרד, מתקופת השלטון הערבי על חצי האי האיברי, לפני למעלה מאלף שנה.

על פי האגדה, שורשיה עוד משירת הלוויים שהיו שרים בבית המקדש, וחוברו בחלקם על ידי דוד המלך אשר כתב באחד ממזמוריו בספר תהילים: "חצות לילה אקום להודות לך". במשך התקופות, חוברו לחנים ופיוטים חדשים כאשר השפעת האנדלוסיה טבועה בהם. הגדיל לעשות בתחום זה גדול משוררי מרוקו בדורנו, הרב דוד בוזגלו שטיפח ושכלל שירה זו וקרב אליה המונים.

באשדוד, שירת הבקשות מתקיימת כאמור כבר שנים רבות בהובלת טובי הפייטנים. מידי שנה נוהג המרכז לפיוט ולשירה לקיים את שירת הבקשות בבתי כנסת מרכזיים בראשותו של רבי דוד אדרי ואנסמבל הפייטנים של המרכז, כאשר מאות נוהרים בשעת בוקר מוקדמת לבתי הכנסת השונים בעיר.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה