עבירת הטרדה מינית – חשוב לדעתעל פי החוק בישראל, הטרדה מינית או התנכלות מינית לאדם נחשבות לעבירה על החוק

Fotolia

העונש בגין עבירת הטרדה מינית יכול להגיע עד לחמש שנות מאסר, בהתאם  לנסיבות. בנוסף לעונש המושת על מי שנמצא אשם בהטרדה מינית, הרשעה במעשים מסוג זה מהווה פגיעה  חמורה במוניטין ובשמו הטוב של אדם. נחשדת בעבירת הטרדה מינית? פנה בהקדם לעורך דין מומחה בתחום, כדי להגן על עצמך ועל שמך הטוב בדרך הטובה ביותר.

 

הטרדה מינית – הגדרות

החוק הישראלי מפרט מספר עבירות הנחשבות כהטרדה מינית:

1. מעשה מגונה – מעשה מגונה באדם, מעשה מגונה בפומבי או מעשה מגונה תוך ניצול מרות.

2.ביזוי – התייחסות לאדם בצורה המבזה או משפילה אותו על רקע מיניותו, מינו או נטיותיו המיניות.

3.פניות והצעות מיניות חוזרות ונשנות כלפי אדם אשר הבהיר לפונה כי אינו מעוניין בהן - במקרה ומדובר ביחסי מרות אין צורך שהמוטרד יביע חוסר עניין על מנת שהדברים יחשבו כהטרדה מינית, כמו כן, אם מופנות כלפי מוטרד מספר הצעות באירוע ספציפי – ניתן לראות בכך מעשה של הטרדה מינית.

4. התייחסות חוזרת ונשנית לאדם, המתמקדת במיניותו, על אף שאותו אדם הביע חוסר עניין בהתייחסויות אלו - כאשר מדובר ביחסי מרות אין צורך שהמוטרד יביע חוסר עניין בכדי שהתנהגות זו תיחשב להטרדה מינית.

5. סחטנות מינית – כאשר מופעלים על אדם לחץ ואיומים בדרישה שיבצע מעשה מיני, או כאשר קבלת שירות או הטבה להם זכאי המוטרד מותנים בקיום פעילות מינית.

6. פרסום פרטים אינטימיים החושפים התנהגות מינית של אדם בצורה שמבזה ומשפילה אותו, ללא קבלת הסכמתו.

 

ענישה

העונש על עבירות הטרדה מינית יכול להגיע עד לחמש שנות מאסר. בנוסף לכך, הטרדה מינית והתנכלות על רקע הטרדה מינית יכולות להיחשב גם כעוולות אזרחיות, בגינן יכול המוטרד לתבוע פיצוי כספי מן העבריין. סכום הפיצוי יכול במקרים מסוימים להיות גבוה מאוד.

 

יחסי ניצול, יחסי מרות והטרדה מינית

בכדי להגן על אוכלוסיות חלשות ועל חסרי ישע מהטרדות מיניות, המחוקק ראה לנכון לציין מקרים מיוחדים, בהם קיימים יחסי מרות או ניצול בין המוטרד והעבריין. במקרים אלו אין צורך שהמוטרד יביע חוסר עניין או חוסר שביעות רצון מהתנהגותו של העבריין , כדי שההתנהגות תיחשב להטרדה מינית. מקרים אלו כוללים:

  • * קטינים וחסרי ישע – כל עוד המטריד אינו קטין.

*מטופל בטיפול נפשי, רפואי או פרה – רפואי, המוטרד על ידי המטפל.

*תלמיד בכיתות יב' – יד' (שאינו קטין).

*סטודנט/ תלמיד בוגר במסלול הכשרה מקצועית המוטרד על ידי איש סגל ההוראה.

*אדם המוטרד על ידי כהן דת, יועץ רוחני/דתי, או מי שמציג עצמו כסמכות רוחנית.

*עובד או אדם במסגרת שירות המוטרדים על ידי מי שהם כפופים לו.

*בעל מוגבלות המועסק כעובד במפעל מוגן.

*אדם המוטרד על ידי עובד ציבור.

 

הטרדה מינית והתנכלות במסגרת יחסי עבודה

כאשר הטרדה או התנכלות מתרחשות במקום העבודה, במקום בו מבוצעת עבודה מטעם המעסיק, במהלך העבודה או בנסיעה המתרחשת לצורך ובמסגרת העבודה, אזי מדובר בהטרדה מינית והתנכלות במסגרת יחסי עבודה. כל פגיעה בעובד שמקורה בהטרדה מינית, בתלונה או בתביעה שהוגשה על רקע הטרדה מינית, תיחשב כהתנכלות. לשם המחשה, אם מעסיק מפטר או פוגע בתנאי עבודתו של אדם בשל סירובו להיענות להצעות מיניות מצד המעסיק, הרי שמדובר בהתנכלות.

 

חובת המעסיק

על פי חוק, מעסיק מחויב לנקוט באמצעים סבירים למניעת הטרדות מיניות במקום העבודה על ידי עובדיו, או מי שממונה על ידו. על המעסיק לקבוע נהלים להגשת תלונה, לטפל בכל תלונה שמגיעה אליו, למנוע הישנות ההטרדות ולספק מענה לפגיעה שנגרמה למוטרד. מי שמעסיק מעל 25 עובדים מחויב לקבוע תקנון למניעת הטרדות, כולל מנגנון הגשת תלונות וטיפול בהן, לפרסם את התקנון בין העובדים, ואף לאפשר לעובדים להשתתף בפעילויות הסברה בנושא. על המעסיק לטפל בכל פנייה בהתאם לחוק ולתקנותיו. הפרת חובותיו של המעסיק בנושא הטרדה מינית יכולה להיחשב הן כעוולה אזרחית, והן כעבירה פלילית.

 

טיפול מהיר

כדי להתגונן מול חקירה ואישום בהטרדה מינית, יש לפעול במהירות וללא דיחוי. אם מוגשת נגדכם תביעה או תלונה בגין הטרדה מינית, אם מתבצעים חקירה או בירור בעניינכם, ואף אם קיים חשש להגשת כתב אישום כנגדכם בגין הטרדה מינית, יש לפנות בהקדם האפשרי ולהיוועץ עם עורך דין פלילי מנוסה ובקי בתחום הטרדות מיניות. אל תישארו לבד מול החשדות והאישומים, ואפשרו לעורך דין פלילי מומחה ומקצועי ללוות , לייעץ, להדריך ולייצג אתכם.

 

 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה