אל האופק בדאגה: דור העתיד הדל של מ.ס אשדודבעבר פס הייצור של מ.ס אשדוד ייצר לא מעט שחקנים לקבוצה הבוגרת בפרט ולכדורגל הישראלי בכלל. בשנים האחרונות נראה שקצב התקדמות ייצור השחקנים מעט נפגע. "זה לא שאין כישרונות, יש צירוף של כמה דברים שיצר את המציאות החדשה", אומרים באשדוד. קבוצת הנוער כמעט ירדה ליגה והקבוצה הבוגרת כבר מזמן לא מושתת רק על שחקני הבית. תופעה או דבר חולף?

מס אשדוד בנתה את שמה כקבוצה שמתבססת על שחקני בית ושחקנים צעירים כזאת שמעלה שחקנים מקבוצת הנוער לקבוצה הבוגרת ומעניקה להם במה מרכזית בליגת העל.

אולם בשנים האחרונות מה שהיה לאג'נדה נראה שקיבל מעין ברקס, לא אידאולוגית, אלא נראה שהמציאות הכתיבה סדר יום חדש.

בקיץ האחרון לא עלה אף שחקן חדש מקבוצת הנוער לקבוצה הבוגרת, בהתחשב בזה שאינברום ודין דוד כבר היו חלק מרכזי בקבוצה הבוגרת בליגה הלאומית. אפילו יצחק אספה קיבל דקות פה ושם.

גם הקיץ, קשה לראות איזה כישרון צעיר שעשוי לעלות מהנוער לבוגרת ולתת את הטון, אולי יצחק אספה. אבל גם הוא כבר היה בקבוצה הבוגרת ובינתיים הוא שחקן טוב בנוער ולא יותר, בטח לא כישרון שסומן כמו אחרים.

"אני חושב שהבעיות בקבוצת הנוער בשנתיים האחרונות, עשו את שלהם, העובדה שהנוער נאבק בתחתית גרמה לכולם לוותר על הרצון לקדם שחקנים מהנוער לבוגרת ולהתרכז בהשארת הנוער בליגת העל", אומר גורם בקבוצה שמכיר את המערכת.

אולם, השאלה האם הבעיה היא רק בדחיפות וסדר עדיפות שונה, או שיש כאן משהו עמוק יותר? דור חלש יותר? אולי שחקנים שטרם מוכנים לקבוצה הבוגרת?

אור אינברום, גדי קינדה, מיכאל אוחנה, ניב זריהן, אפילו דין דוד, סומנו כבר מגיל צעיר כשחקנים מבטיחים שדי במהרה עזבו במהרה את החממה של הנוער וקפצו לבוגרת, זריהן ואוחנה עשו אף קפיצה לב"ש ואינברום עשוי לעשות גם הוא את אותה הדרך.

גם בעבר היה פס יצור של שחקנים שקפצו מהנוער לבוגרת, ניר ביטון, אופיר מרציאנו, אפילו עופר ורטה.

ומה קורה העונה? יש כמה כישרונות אבל אף אחד לא באמת סומן ככישרון על, או כזה שיהיה שחקן מפתח בקבצה הבוגרת.

זוהר אביסרור, יוני סיסאי ויצחק אספה הם כרגע הכישרונות הכי גדולים במחלקת הנוער שרק האחרון עשוי להיות שחקן חשוב בקבוצה הבוגרת.

לגבי סיסאי הוא בניגוד לאחרים באמת סומן מגיל צעיר ככישרון, אך כנראה ייתנו לו עוד זמן בנוער. מדובר בכישרון על ומבקיע שערים בחסד. 

"קח לדוגמא את מה שהיה בעבר עם השוערים", אומר גורם אחר בקבוצה שכן מעביר ביקורת על הנעשה במחלקת הנוער בתקופה האחרונה. "פעם הייתה כאן עתודת שוערים, עכשיו רוב השוערים מגיעים מבחוץ ובעונה שעברה חיפשו בנוער שוער בכדי לאזן את ההגנה, גם ג'רפי ומשפתי שהם כמו שחקני בית הגיעו מבחוץ ולא גדלו כאן".

גם השינויים במחלקת הנוער פגעו כנראה בהתפתחות המקצועית של השחקנים, השינויים בצוות המקצועי, העובדה שאין מנהל מקצועי אמיתי עד הגעתו של יוסי מזרחי במהלך העונה, מראים שיש בעיה.

החזרה של מנדל דוידוביץ', יוסי מזרחי וזורי ברמכר כמאמן קבוצת הנוער אמורה לעצב את המחלקה שוב וכנראה להחזיר אותה לפסים נכונים, העובדה שקבוצת הנוער כבר נאבקת שנתיים בתחתית בהחלט משפיעה, אם קבוצת הנוער תחזור לצמרת או למרכז הטבלה כנראה שזה גם יתרום לשינוי.

ומה מדד שחקני הבית בקבוצה הבוגרת? טום בן זקן, אור אינברום, גדי קינדה, דין דוד, בנצי מושל, ואפשר לצרף גם את ניר ברדע שמשחק מגיל נוער באשדוד וכאן למעשה מסתיים השלד הביתי של אשדוד.

לא רע בכלל בטח בהתחשב לקבוצות אחרות בארץ, רק שבהתחשב בעבר נראה שיש פיחות מסוים ושחיקה, וברור שזה לא מגיע משינוי מדיניות אלא מתוך חוסר ודור חלש יותר של שחקנים.

צילום: ארכיון

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה