אחרי כשנה בתפקיד- בואו להכיר את מנכ"ל רשות הספורט באשדוד ופועלויורם אסרף מכהן כמנכ"ל רשות הספורט העירונית באשדוד מזה כשנה. מאז שנכנס לתפקיד, הוא שם דגש ברשות בהיבטים הפנים ארגוניים ולהרחבת הפעילות בספורט העממי, לכלל תושבי העיר בפעילויות חדשות ובהיקפים רחבים של ספורט על כל גווניו, הקים מרכז מצוינות לגו'דו, הרים לראשונה מרוץ לילה- מחוף אל חוף ועוסק עם צוות מבכירי העירייה במגה פרויקט בניית קריית הספורט החדשה שתוקם בעיר אשדוד. נפגשנו איתו לראיון יחד עם המשנה לראש העיר והממונה על הספורט מר משה בוטראשווילי כדי להבין כיצד אשדוד הפכה לעיר הספורט של ישראל

יורם אסרף נבחר להיות מנכ"ל רשות הספורט לאחר רקע של 27 שנים בשירות הצבאי. השתחרר כסגן אלוף בצה"ל, כשהשתחרר עבד בחברת "אלטל" במשך 7 שנים בהן למד והכיר את השוק האזרחי- ברמות הניהוליות, הכספיות ועוד ובהתנדבות שימש כיו"ר מכבי אשדוד כדורסל גברים עד לפניי כשנתיים.... בעצמו הוא רוכב אופני כביש מזה כ- 13 שנים, השתתף בכמה תחרויות טריאתלון ולאחרונה קנה סאפ עליו הוא גולש בים ונהנה ואפילו לוטש עיניים לכיוון גלישת רוח, עוסק בתחביב הצלילה עם 3 כוכבי צלילה... אוהב מאוד ספורט אקסטרים - ימי. 

הפעילויות הקבועות והחדשות של הרשות
מרוץ אשדוד, טריאתלון, יום ההליכה ועוד פעילויות הינם אירועים שמתקיימים מזה שנים רבות בעיר אשדוד. אנחנו בוחנים את כל הפעילויות הללו בבחינה חדשה, במקביל להתייחסות לסדרי התנועה החדשים שהשתנו בעיר וכאן אנחנו משתדלים מאוד לא להפריע לסדרי התנועה ולהוסיף פעילויות שלא היו במערב העיר ובהיקפיה של העיר.

מרכז המצוינות לג'ודו הוקם בשיתוף פעולה עם איגוד הג'ודו בישראל שהכיר במרכז כמרכז הנבחרות בדרום. בכל יום שלישי בשבוע מגיע מאמן בכיר ונותן תוספת אימונים מעל לשגרת האימונים הרגילה. אם יש מישהו ביבנה, אשקלון, נתיבות, באר טוביה שרוצה להגיע ולקבל אימון מצוינות עם דני לאופולד מאמנה של יעל ארד בעבר הוא יכול..

במרכז לספורט ימי הממוקם בסמוך למרינה אנו נמצאים בעיצומם של שיפוצים בתשתיות ובקרוב המקום יגדיל יכולותיו לקליטת המשתתפים במועדון ויאפשר התנסות כמענה למי שרק ירצה להתנסות בחוויית השיט ובמקביל קיומן של כיתות הדרכה בשייט, עם מאמנים מקצועיים ומנוסים שחלקם גדל במועדון הימי תוך הגדלת בסיס הפירמידה לשייט עממי גדול יותר במרכז לספורט ימי, לחבר הרבה יותר ילדים והורים לפעילות הזו- שהיא לא רק מהנה אלא גם מאוד ממקדת. ילד שנכנס לשם משנה הרבה מדרך חשיבתו והופך להרבה יותר מקצועי ומסודר.

מרוץ הלילה הוא דוגמה לשינוי להבאת יותר פעילויות לתושבים בחופי הים באשדוד- החל ממטקות, גלישה, שייט, כדור עף חופים, כדורשת חופים כדור יד חופים ועוד... המרוץ לילה הוא כמו כוכב נוצץ בין כל הפעילויות ה'שוטפות' - כמתן פנים יפות נוספות.

בימים אלה אנחנו שוקדים על פעילות חדשה שלא הייתה באשדוד ואולי זה הסקופ בכתבה תערך תחרות עממית למשפחה ותחרות מקצועית באופני שטח שתיקרא "טור דה אשדוד" סובב אשדוד באופנים. (הפרטים יפורסמו בנפרד).

בימים האחרונים אנו שוקדים על מספר פרויקטים בשילוב עם אגף האסטרטגיה בעיריית אשדוד על מיזם שיחבר את תרבות ההליכה ורכיבת האופניים כאורח חיים קבוע, המיזם יאתגר את כלל התושבים ויביא לאתגר מטורף ברמה העירונית שלא נראה כמותו בארץ, (פרסום בקרוב). 

קצת מספרים
רשות הספורט מונה בין 100-130 עובדים (בקיץ יש יותר עובדים בגלל ריבוי הפעילויות). יורם בניהול הרשות בא עם מוטיבציה ותכנון מפורט לעתיד ודבקות בחזון ראש העיר על כל היבטיו- הספורט העממי כדרך של חינוך ופעילויות ספורט שמביאות לאורח חיים בריא. יוזמים פעילויות עוד מגילאי גני ילדים- הפנינג ים בגני הילדים לילדים והורים, לאחר מכן ניכר כי הילדים הללו מתחברים לספורט ולאגודות בעיר בהם יש פעילויות ספורט שונות- בכל הענפים.

רק בתחום הכדורגל למשל, הוקמו לאחרונה ארבע קבוצות נוספות מעבר לקבוצת מ.ס אשדוד וכיום ישנם מעל ל- 2000 ילדים מרחבי העיר אשדוד שמתאמנים ומשחקים בקבוצות שונות- שם גם שדרגנו את המגרשים ובקרוב תושלם תאורה חדשה על מנת לתת מענה לשעות פעילות נוספות. כמו כן, בכדורסל יש מעל ל- 1500 ילדים ובאמנויות הלחימה יש עוד כ-1500 ילדים ובכדור יד כ 1000 ילדים.
כ- 6000 ילדים ויותר מרחבי העיר לוקחים חלק באופן קבוע בפעילויות ספורט והעלייה ניכרת וגדלה כל הזמן ובהתמדה.

משה בוטראשווילי, הממונה על הספורט אמר: "העיר אשדוד הולכת וגדלה, יש יותר דרישות ובאופן הגיוני אנחנו צריכים להגדיל פעילות.

זו עיר עם הרבה אנשים שאוהבים ספורט ואנחנו עוסקים כל הזמן ביזמות- ליצור עוד ועוד דברים שיצרו עניין חדש ובמקביל ישדרגו את הפעילויות הקיימות.

בשנה הבאה בסיום העבודות בכבישים אולי נקיים מרוץ לילה רגיל מעבר לזה שהתקיים בחוף הים. אנחנו יוצרים הרבה פעילויות ספורט גדולות חינמיות כדי לאפשר לכמה שיותר אנשים שרוצים להתאמן ולגוון בפעילויות הגופניות מענה. יש לנו עוד הרבה רעיונות והרבה מה לשפר ואנחנו כל הזמן עם היד על הדופק".

אסרף הוסיף: "כשהגעתי לתפקיד הייתה פה פעילות שהוביל מיקי רוזנברג עם הישגים רבים ואנחנו ממשיכים את הדרך.

מיקי פיתח את הספורט עם הצמיחה של העיר. משה בוטראשווילי הוא היו"ר מזה כתשע שנים. משה תומך ומסייע לי כמנכ"ל ומהר מאוד מצאנו שפה משותפת, עם הבנה ואמון הדדי והערכה אישית העשייה והמיקוד הוא לתושב כל הפעילויות נעשות למען התושב באשדוד".

בוטראשווילי: "אין ענף ספורט בעיר אשדוד שאנחנו לא פעילים בו. אנשים מרחבי הארץ פונים אלינו כדי ללמוד מניסיוננו כיצד ניתן לקדם ברשויות אחרות את התחומים השונים בספורט.

אנחנו מטמיעים מגיל קטן חינוך לקיום פעילויות ספורטיביות- מה שמראים לילדים מגיל קטן זה מה שהם סופגים ואוהבים.

צריך לתת להם דוגמה ואנחנו רואים כמה זה משפיע לטובה וכיצד עם השנים רבים מהם מקיימים אורח חיים ספורטיבי ועד מקצועני בתחומים שונים".

אולמות חדשים ופרויקט קריית הספורט:
בתחום המתקנים לספורט הוקמו לאחרונה 3 אולמות ספורט חדשים בעיר- בבית הספר רבין ברובע י"ב ואולם שילה ברובע ו'.

בקרוב, בעוד כחודשיים ייחנך אולם שלישי חדש ברובע הסיטי. רגע לפני תחילת העבודות של קריית הספורט, יש שני פרויקטים גדולים כפיתוח של מרכזי הספורט בעיר אשדוד- הרחבת כמות האולמות בעיר אשדוד וחידוש אולמות ישנים.

בשיתוף עם מנהל החינוך ומנכ"ל העירייה, נעשו מספר פעולות משותפות להחלפה ושימור מתקנים בטיחותיים בכל המגרשים הפתוחים ובאולמות הספורט והתאמת המתקנים לצרכים ולתקנים המחייבים.

מעבר לכך נבחנו יחדיו ברשות הספורט ובמנהל החינוך הגדלת כמות האולמות ברובעים ישנים, בהתחשבות בהתפתחות של פרויקטים כמו תמ"א 38 ופינוי בינוי- כמו למשל רובע ד' ובמקביל הצורך בלהקים אולם בבית הספר התיכון מקיף י"א וברובע ט"ז, גם ברובעים בהם אוכלוסייה חרדית יוקם אולם חדש וברובע י"א.

"יש לנו רצון להרחיב את כמות האולמות. נכון להיום עד שנת 2027 נוכל להקים עוד כ- 10 אולמות שונים ברחבי העיר יחד עם מנהל החינוך ונתחיל בקרוב לעסוק בהקמתם.

מעבר לזה העירייה במימון מפעל הפיס וה- טוטו יבנו וירחיבו אולמות נוספים בתאום וללא קשר לתקציב רשות הספורט", וקרנות הטוטו אומר אסרף.

גם תחילת הדרך של הקמת קריית הספורט בעלות של כ- 700 מיליון ₪ שעתידה לקום באזור הצפוני (בין אנדרטת הנמל לכיוון נחל לכיש) בעיר שתיתן מענה ספורט מהשורה הראשונה בכל הענפים ובה יוקם מרכז מצוינות לספורט- ספורטאים מכל הענפים שיקבלו את כל הנדרש על מנת להתפתח- שיעורים פרטיים, בריכה הידרותרפית, חדרי טיפולים, חדרי לינה ואוכל, כיתות למידה, חדר כושר ועוד... לתת להם מעין חממה כדי לפתח ספורטאים לרמות בינלאומיות.

כמו כן יוקם אצטדיון עם כ-16 אלף מושבים, אולם ספורט עם 5000 מקומות ישיבה בו יתקיימו פעילויות ספורט מכל הענפים השונים, ארבעה מגרשי אימונים לכדורגל כולל 2 טריבונות, תאורה וכיו"ב, מסלול אתלטיקה, בריכה אולימפית ואולי יוקם גם מגרש טניס.

ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי חרט על דגלו להביא את תרבות הספורט לכל בית בעיר אשדוד ולחינוך הספורט כאורח חיים בריא, לשם כך מושקעים משאבים רבים למתן המענה הראוי שכל תושב יוכל לקחת חלק בפעילות הספורט.

ראש העיר הנחה והדגיש כי יש לאפשר גם למעוטי היכולת ולבעלי הצרכים המיוחדים את כל שלל ההזדמנויות לפעילות בספורט, לא יעמוד בפניהם כל מכשול. במצפן ראש העיר אנו קובעים את היעדים ותוכניות העבודה למימוש חזון זה.

דברים שאולי פספסתם  וחבל- בואו להתעדכן מדוע אשדוד היא עיר הספורט של ישראל:

אלופי ישראל במקצועות - שייט, גודו', קרטה, טקוואנדו, הרמת משקולות, שחיה, שחמט, ריקודים סלוניים, רק לאחרונה- עלייה לליגת העל של טניס שולחן בשבוע שעבר, קבוצות הכדור בליגת העל: כדורגל, כדור יד, כדורסל גברים כדורסל נשים גם אלופות המדינה. עוד קבוצת כדורגל שעלתה לליגה ב'- הפועל אדומים אשדוד שהצטרפה לעירוני שזו השנה השנייה בליגה ב'.

הכדורשת תופס תאוצה בלתי רגילה ברחבי העיר 23 קבוצות - ובמכביה הקרובה בחודש יולי 2017 התחרויות בענף הזה ובקריקט (גם הם אלופי ישראל) יתקיימו בעיר אשדוד, קט רגל חירשים אלופי ישראל ובנוסף זכו במקום השלישי באליפות אירופה, שייט השתתפו כנציגי ישראל באליפות העולם, כדורסל נכים שעושים חייל, בשני מקצועות השתתפו נציגי אשדוד באולימפיאדה האחרונה הרמת משקולות ושחיה האם יש עוד עיר עם הישגים שכאלה? ממש ממש לא. ואם פספסנו מישהו איתו הסליחה.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה