בחסות ההגנה: השיא הבלתי נתפס של מ.ס אשדודהניצחון אמש (ש') 1-0 על בני סכנין בדוחא, היה ניצחון שהמשיך את המגמה החיובית מהשבועות האחרונים. משחק שישי ללא הפסד בליגה, 10 נק' ומרחק של 3 נק' מהקו האדום. פתאום גם ההתקפה מתחילה לכבוש (בטפטופים), אבל השינוי הגדול הוא בהגנה, עם צמד בלמים חדש וחוליית הגנה ושוער שנראים כמו הדבר הכי יציב בליגה

רבים נותנים את הקרדיט לשינוי שנעשה במ.ס אשדוד באחרונה ליוסי מזרחי ובצדק. הגישה, המחויבות, האווירה, משהו השתנה שהשועל הזקן והמנוסה נמצא בסביבה. 

מזרחי חיזק את אוואט בדיוק איפה שהוא היה צריך, בחדר ההלבשה, בסמכות מול השחקנים ובעיקר בגיבוי מול המערכת. שקט, זה בעיקר מה שהביא מזרחי לאשדוד. 

אלא, ששינוי אחד מהותי וגדול נזקף כל כולו לרוני אוואט. השינוי במערך ההגנה, המעבר לצמד בלמים ישראלי, אל חמיד וסירושטיין שייצבה את ההגנה של אשדוד ונתנה הרבה שקט. 

נתחיל מהמספרים: ארבעה משחקים ללא ספיגה, 391 דקות ללא שער חובה, 9 שערי חובה בסך הכל לקבוצה שנמצאת בתחתית. מאז השער של יונתן כהן מבני יהודה ב-2:2 באצטדיון הי"א במחזור השישי, אשדוד לא ספגה.

הרצף ההגנתי מהווה שיא של 12 שנים, אז בדיוק בחודש נובמבר 2004, אשדוד סיימה משחק רביעי ללא ספיגה. בשערה של אשדוד עמד אז אסי רחמים והבלמים היו אריק אג'יפור ועמנואל פאפו. 

את הרצף אגב שבר ברק יצחקי ילד בן 20 בבית"ר ירושלים. בואו נקווה בשביל אשדוד שאלירן עטר לא יהיה מי שישבור את השיא בשבוע הבא. 

השינוי הזה שייך רק לאיש אחד: רוני אוואט. העברתו של אל חמיד לעמדת הבלם, החזרה של סירושטיין, ייצבה את ההגנה של אשדוד ושלחה את ניבאלדו, איבקוביץ' וגלוביץ' לשהות ממושכת בספסל וביציע ולפחות לגבי השני האחרונים כנראה גם לחפש קבוצה חדשה בינואר. 

הקרדיט הגדול הולך לצמד הבלמים שפשוט משלים אחד את השני, אל חמיד מביא מהירות ופיזיות, סירושטיין מביא הרבה חוכמה, הנעת כדור, גובה ופיזיות וכמובן שקט ועם המשחקים גם הביטחון עולה. 

אחרי המשחק מול בני יהודה, אוואט הבין שמשהו חייב להשתנות בהגנה, עד אז אשדוד ספגה תשעה שערים ושמרה פעם אחת על שער נקי ב-0:0 מול הפועל אשקלון.  

בבוקר שלמחרת המשחק מול בני יהודה הוחזר הבן האובד מיקי סירושטיין, שלמרבה האירוניה שוחרר מהכתומים לאחר שני מחזורים בלבד ומבלי שקיבל הזדמנות אמיתית. 

בקיץ שוחרר סירושטיין בשל החלטה שהוא וניבאלדו לא יכולים לשחק ביחד, מה שמקצועית נכון, אלא שדווקא ניבאלדו היה צריך להיות בחוץ. רצה הגורל ובאמת סירושטיין וניבאלדו לא משחקים ביחד. ותודה לבני יהודה ששחררה את הקפטן לשעבר של אשדוד.  

הרעיון לצוות את אלחמיד לראשונה בעמדת הבלם עלה בשיחה פתוחה בין השחקן, אוואט ובן זקן. אל חמיד שבעבר רצה לשחק כבלם, טען ששיחק קצת בגנט כבלם, אוואט ניסה אותו באימונים, אהב את מה שראה וההזדמנות הגיעה במשחק מול בית"ר ירושלים. 

אלחמיד עבר היטב את "טבילת האש" מול איתי שכטר, עידן ורד ושות' והנה נולד לו בלם חדש. שחקן סגל הנבחרת לשעבר יכול להוסיף עוד שורה בקורות החיים שלו. 

הנתונים הפיזיים, המהירות ומשחק הראש שלו מאפשרים לו להצליח גם בעמדה הזו. הוא וסירושטיין משלימים אחד את השני נהדר.

סירושטיין קורא את המשחק היטב, משחק הראש שלו מצוין. הוא עקשן, קשוח ובנוסף התיאום שלו עם החלקים הקדמיים יותר עובד היטב. 

"אנחנו יודעים שיש שני גרזנים בקו האחרון, יש לנו על מי לסמוך". אומרים שחקנים בקבוצה בשבועות האחרונים. מי חלם שמשפט כזה ייאמר אחרי המחזור הרביעי או החמישי. 

סירושטיין עצמו אמר לאחר המשחק: "הגענו לפה במטרה אחת והיא לנצח, יוסי ורוני הכינו אותנו מצוין למשחק ואני חושב שגם שיטת המשחק שלנו עבדה היום ואני מאוד שמח. משחק ההגנה השתפר פלאים".

על המנג'ר יוסי מזרחי: "הוא אישיות גדולה עם הרבה ניסיון והוא עובד איתנו הרבה גם במהלך השבוע עם רוני ואני חושב שזה עשה את השינוי".

החזרה לאשדוד: "השיבה לקבוצה עשתה לי טוב, אשדוד זה הבית שלי ואני שמח שאני מראה את זה גם דרך היכולת".

אמנם הקרדיט הולך לבלמים, אבל כל חוליית ההגנה של אשדוד נראית נהדר, ואמש (ש') מול סכנין ראינו הפועה נהדרת של השוער, יואב ג'רפי שהראה שוב שההחלטה ללכת עליו כשוער ראשון, אי שם בשלהי העונה שעברה השתלמה. 

ג'רפי בן ה- 23 נתן משחק נהדר מול סכנין, שמר על רשת נקייה והיה הגורם המרכזי שאשדוד חזרה עם 3 נק' מדוחא. 

ג'רפי שקיבל את כפפות השוע הראשון אי שם בשלהי העונה שעברה הראה כבר אז שהוא שוער עם פוטנציאל גדול שיכול להתפתח. 

ג'רפי גדל במחלקת הנוער של כפ"ס ורעננה, נקנה על ידי אשדוד והושאל בחזרה לרעננה לחצי שנה. 

בהתחלה הוא היה אמור לשמש כשוער השני לרועי משפתי שסומן כמחליפו של אופיר מרציאנו, אלא שג'רפי הוכיח את יכולתו וכבש את עמדת השוער הראשון. 

קרדיט לא מבוטל ליכולת הנהדרת שלו, מגיע למאמן השוערים, איתי זילפה שהולך כבר כברת דרך ארוכה עם אשדוד ועם השוערים שלה, הוא אימן את מרציאנו, משפתי וג'רפי. 

זילפה מקבל הערכה גדולה מאד מאנשי אשדוד ובעיקר מג'קי בן זקן וסוגר כבר שנה רביעית באשדוד. 

"הוא עשה קפיצת מדרגה השנה. הוא הוכיח שהוא שוער מצוין ולגיטימי בליגת העל. הוא נותן ביטחון ושקט, אפשר לומר שהתבגר", אומרים באשדוד. 

 זילפה שם דגש על משחק הרגל של ג’ראפי, וגם בתחום הזה השוער עבר שדרוג רציני והוא נמצא בשורה הראשונה מבין השוערים הישראלים. 

ויש עוד שחקן ששווה להתעכב, עליו, טום בן זקן. מעמדת המגן הימני הוא חטף ביקורות מכל עבר, הבן של.. משחק רק בזכות... אלא שגם המבקרים הכי גדולים שלו יגידו שהוא במגמת שיפור. 

"אפשר להגיד מה שרוצים, אבל אף אחד לא חוגג על טום, הוא יציב מאד ויש לו את סרט הקפטן הוא מרגיש אחריות, משהו השתנה אצלו והיום כבר אי אפשר להגיד שהוא משחק בחסד", אמרו שחקנים בקבוצה. 

אפשר כמובן להגיד, וברור לכולם שיש לו הרבה מה לשפר, אבל השיפור ההגנתי נזקף גם לזכותו של בן זקן. 

והנה עוד סיפור שמראה על הכבוד שרוחש בן זקן לשחקנים בקבוצה ועל ההבנה שלו שהקבוצה גדולה יותר מכולם. אמש בסכנין בן זקן כמו ברוב משחקי העונה עלה עם סרטן הקפטן על הזרוע. כאשר משה אוחיון לא על המגרש, בן זקן הוא הקפטן, ונחשב כקפטן הראשון.

שאוחיון עלה בדקה ה- 71, בן זקן מיהר אליו כמה דקות לאחר מכן והעניק לו את סרט הקפטן. 

עבור אשדוד, הניצחון בדוחא, היה הניצחון שישי בתשעת הביקורים האחרונים בסכנין. השער של מושל היה שער החוץ הראשון שלה העונה. אשדוד סגרה משחק רביעי מבלי לספוג שער, הרצף הכי טוב שלה מאז נובמבר 2004. 

מאמן אשדוד, רוני אוואט אמר אחרי המשחק: "לא שיחקנו טוב היום. הבקענו שער שהביא ניצחון. לא פשוט להיות עם הלחץ מדק 5. רוב הזמן התגוננו ויואב ג'רפי נתן הצגה. 

אנחנו שמחים זה נותן לנו כח להמשכיות. אני חייב קרדיט ענק ליוסי, החברה מגיבים מצוין, כיף לעבוד לנצח, עדיין עם הרגליים על הקרקע. הבנו שאנחנו בליגה אחרת והבנו שאפשר לשחק מכוער אבל לנצח". 

השיפור הגנה ניכר, אבל ההתקפה שבעבר לא כבשה, כובשת אמנם בטיפטופים אבל כובשת, השינוי הגדול הוא דווקא כניסתו של בנצי מושל להרכב, שחקן שלא כל כך נספר בשבועות הראשונים ופתאום מקבל משחק שני את חולצת ההרכב. 

מול סכנין הוא כבש, אבל הערך המוסף שלו, זו המהירות והעובדה שהוא מוסיף עוד שחקן התקפי בקישור של אשדוד ומשחרר את דוד, זריהן ועזריאל למשימות ההתקפה. 

מול סכנין דווקא מושל שיחק יותר קדימה ועזריאל מעט אחורה, אבל רוני אוואט ומזרחי עשו את השינוי הנדרש, הם הבינו שאם אין לך איכות של שחקן אחד שמבקיע, תגדיל את הכמות וככה משניים- שלושה שחקנים היו משחקים בהתקפה, אשדוד עלתה לארבעה. 

וכאשר בקל ומונד משחקים כמו שהם משחקים, אשדוד בהחלט יכולה להיות רגועה. רק צריך שבגאריץ' שהראה קצת ניצוצות אמש בסכנין יתחיל להבקיע ובאשדוד יהיה אפשר לדבר על סנופי דיסקו. 

"אנחנו שמחים, זה 0:1 חשוב מאוד שייתן לנו המשכיות. אבל אנחנו עדיין עם 10 מ-33, אנחנו צנועים, שקטים. אני חייב לתת קרדיט ליוסי מזרחי. אנחנו עובדים ביחד שבועיים, החבר'ה עובדים מצוין. כיף לנצח, אבל אנחנו עם הרגליים על הקרקע", אמר אוואט על המשך העונה. 

"חיפשנו פתרונות, בפגרת הנבחרות עשינו שלושה משחקי אימון. אז הבנתי שיש לנו שילוב טוב בהגנה. אני חושב שהקבוצה עברה שינוי ברמת התפיסה, הבנו את המקום שלנו, הבנו שאנחנו יכולים לשחק מכוער ולנצח. אני שמח ומקווה שימשיך ככה". 

כוכב המשחק, שוער אשדוד יואב ג'רפי אמר: "עשיתי משחק טוב, אבל זה באמת לא רק אני. לא אני כבשתי את השער, אבל אנחנו שמחים על הניצחון, זה הכי חשוב. 

אני תמיד מאמין בקבוצה, אני שמח, אנחנו מקווים להמשיך לא לספוג. אנחנו עושים עבודה טובה בהגנה ונקווה להמשיך ככה. אתם רואים את התוצאות, אנחנו לא סופגים ברוך השם ומקווים להמשיך ביכולת הזו".

צילום: טל אקוקה, מ.ס אשדוד, עומרי שטיין, באדיבות אתר ONE

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה