כישלון ידוע מראש: אגו, פוליטיקה וחוסר מקצועיות הורידו את מכבי אשדוד ליגה- כתבה ראשונה בסדרהמכבי אשדוד ירדה כמעט סופית לליגה הלאומית השבוע. אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, זה מה שיקרה. אחרי ארבע שנים בליגת העל, הפרויקט שהרים את הכדורסל בארץ, פשוט שקע. תקראו לזה כרוניקה של כישלון ידוע מראש, תקראו לזה פוליטיקה, אגו, הכול נכון. על עובדה אחת אי אפשר להתווכח, מדובר בחוסר מקצועיות. כתבה ראשונה בסדרה: הפן הניהולי של הכישלון/צילום: מכבי אשדוד, מנהלת ליגה, אשדודנט

בכדי להבין את הכישלון של מכבי אשדוד העונה, צריך ללכת אחורה, כמה אחורה? בערך שנתיים, לקיץ 2012. הרי זה ידוע שכישלון כמו הצלחה זה תהליך. כמו נזילה שיש בבית, בהתחלה זה קצת הורס את הקיר, עד שיום אחד אתה מוצא את הסלון שלך מוצף. כך פחות או יותר התחיל הכישלון של מכבי אשדוד, מנזילה קטנה בקיר, עכשיו הסלון כולו מוצף. נחזור לקיץ 2012, באותו קיץ, אשדוד סיימה כסגנית אלופת המדינה, שנייה רק למכבי ת"א, אחרי עונה נהדרת, זרים מצוינים כמו דאנקן, קארטר, בארדלי, טיוס. בישראלים היו מאיר טפירו ודרור חג'ג' תענוג. בעיניים הכי ניטרליות מישהו יכול להשוות את הקבוצה של לפני שנתיים לקבוצה של העונה האחרונה? 
מרקוס דאב מול דאנקן, קני הייז מול קארטר, מזרחי מול טפירו, זה אפילו מעליב להשוות. ולא שאז היה תקציב יותר גבוה, או ספונסר שתמך בקבוצה, אז איך? פשוט מאד, פונקציה של ניהול וקבלת החלטות. "בתחבולות תעשה לך מלחמה", מכבי אשדוד של לפני שנתיים אימה את המשפט לזה והתנהגה כך, מכבי אשדוד של השנתיים האחרונות היא קבוצה שמכניסה את עצמה לכל מלחמה. 
בהנהלת מכבי אשדוד יושבים וישבו לאורך השנים, אנשים מצוינים, טובים שרוצים לעזור, שום דבר לא נעשה מרוע לב, אלא בעיקר בשל חוסר ידע. בחורים טובים זה לא מקצוע, וכמו שבכדי להיות רופא, עו"ד, עיתונאי צריך ללמוד, כך גם בכדי להיות מנהל של קבוצת ספורט צריך ללמוד או לפחות לדעת. שורה של החלטות לאורך השנתיים האחרונות גרמו לאשדוד להיות איפה שהיא היום, שורה של החלטות רעות. 
נחזור ברשתוכם שוב לקיץ 2012, אמנם כבר טחנו את הנושא עד דק, אבל נחזור שוב, ראשי הקבוצה החליטו להיפטר משי האוזמן בתפקיד המנהל המקצועי. היו"ר החדש, יורם אסרף אמר אז: "הבנו שאין צורך בפונקציה הזאת בקבוצה". מבלי להתייחס לאדם (האוזמן). גילוי נאות: חבר אישי של כותב שורות אלה. האם באמת אין צורך במנהל מקצועי? תחלופה של זרים, החתמה לא נכונה של ישראלים, צוות אימון לא מתאים, תפקידו של מי זה בדיוק? של היו"ר של המנכ"ל? אם כן, אז הכישלון שלהם, הוא שלהם בכל מקרה. ולמה בכלל קבוצה שמסיימת כסגנית אלופה מחליפה את ההנהלה וחלק מהצוות? היה כל כך גרוע, חשבתם שתזכו באליפות?
תפקיד המנהל המקצועי נכנס בדיוק לנישה הזאת, למנוע את הבלגן. וכמה שבלגן היה העונה באשדוד. מנהל מקצועי תפקידו לראות צעד קדימה מעבר להחתמה של שחקן כזה או אחר. "תפקיד המנהל המקצועי הוא לתת מענה לבנייה של קבוצה, אנשים חושבים שלבנות קבוצה זה קל, צריך להתאים חלקים בצורה נכונה, זה כמו פאזל, ואם בפאזל החלקים לא מתאימים, התמונה תצא רע", אומר דווקא אחד מאנשי אשדוד שתמך בהוצאתו של האוזמן מהקבוצה לפני שנתיים.
"בדיעבד זו הייתה טעות, אין אחד בקבוצה שמתקרב לרמת הידע שלו (האוזמן) והשליטה שלו בשוק, זו טעות קריטית שאחרי שנתיים חזרה אלינו כמו בומרנג". 
אגו פוליטיקה ויצרים
בקיץ 2010 שמכבי אשדוד שקלה את עלייתה לליגת העל, התחייב ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי לתמיכת העירייה בסך של 2.5 מיליון ש"ח למשך שלוש שנים. היו"ר דאז היה מאיר גבאי, שלא המשיך והעביר את השרביט לאחיו יצחק גבאי. התקציב בשלוש השנים הללו היה סביב 5- 5.5 מיליון ש"ח שעיקרו מגיע מהעירייה, חלקו ממנהלת הליגה, מרכז מכבי, קצת ספונסרים וכמובן הספונסר הראשי "יחד הבונים" ברשותו של איציק חדד שהעניק לקבוצה חסות בסך של כ- מיליון ש"ח. בעונה האחרונה התקציב מהעירייה עלה לאזור ה- 3.2, נכון שחדד עזב, אבל התקציב נשאר גם סביב ה- 5- 5.5 מיליון ש"ח, אז איך בתקציב דומה עם מערכת קצת יותר מנוסה, בונים קבוצה חלשה יותר מלפני שנתיים ושלוש? חזרנו כאן לתשובת הניהול. 
זה מתחיל בהחלטה לתת בקיץ לפני שנתיים חוזה לשנתיים למשה מזרחי, בעלות של 80-85 אלף דולר לכל עונה. רק לשם השוואה, מאיר טפירו בעונה הגדולה של אשדוד גירד את הסכום הזה מלמטה. כך שמזרחי יכנס להיסטוריה של מכבי אשדוד כשחקן היקר בתולדות המועדון, שיא אחד לפחות יש לו. מזרחי בחוזה היקר שיקבל "סתם" למעשה את תקציב השחקנים של אשדוד לשנתיים הקרובות. הנה דוגמא להחלטה שמראה את חוסר הידע. 
אחד מסוכני השחקנים המוכרים בשוק אמר השבוע על המהלך הזה: "באותו קיץ שהסוכן של מזרחי קיבל את ההצעה, אני בטוח שהוא רקד על הגגות, שחקן שהיה כבר גמור, ושימש כשחקן משלים, מקבל חוזה כזה ועוד לשנתיים. לא ייאמן".  מזרחי הפך לקטפן ואמור היה להיות הישראלי הבכיר והשחקן המוביל, אמור. בשנתיים שלו באשדוד, יזכר למשחק משחק אחד מול הפועל ת"א ברבע הגמר בו קלע 30 נק' והעלה את אשדוד לחצי הגמר. האם זה שווה באזור ה- 180 אלף דולר לשנתיים? 
חשבתם שמזרחי הוא ההחלטה הרעה היחידה, תחשבו שוב. עניין הזרים, קשה מאד לזכור את הזרים שעברו בשנתיים האחרונות ולכן ניתן רשימה חלקית: מארדי קולינס, כריס אלן, קני גבריאל, דיימון סימפסון, ריאן פירסון, חאבייר סילאס, מרקוס דאב, קני הייז, אוסטין פרימן, אולי ביילי, אילז'ה מילסאפ, אר טי גווין, דויד קוביאן וסליחה אם שכחנו מישהו. 13 זרים בשנתיים. מי מהם ממש השאיר חותם? אולי רק סימפסון וקולינס. מי אחראי להבאתם? אלון בן זקן? יורם אסרף? עופר ברקוביץ? נתי כהן? אריק אלפסי? אף אחד לא קם. בעונות ההצלחה, כולם אמרו אני ואני, בכישלון, אין כתובת מקצועית ברורה. לפחות שהיה מנהל מקצועי, היו יודעים את מי להאשים. היום אפילו את זה אין.
רק לשם השוואה בשנתיים שקדמו לשנתיים האחרונות רשימת הזרים כללה את: מרקוס פייזר, ווין וולאס, לורנזו גורדון, אולבייר לאפייט, קרייג בארקינס, ראמל באדלי, ג'וש קארטר, אלכס טיוס, ג'וש דאנקן. 9 בשנתיים, שלושה מהם המשיכו לשנה שנייה. מרביתם נחשבו להצלחה, בעיקר ארבעת האחרונים, הכישלונות: פייזר וגורדון.
"ההחלטות של ראשי הקבוצה עם הצוות המקצועי היו לא נכונות ולא חכמות, להביא שחקן כמו אולי ביילי שנדד מכל מקום שהגיע אליו, זה פשוט לא חכם, אם זה לא עבד כל כך הרבה פעמים, כנראה שיש סיבה", אומר אחד מאנשי הקבוצה. "אבל מילא זה, להביא את מרקוס דאב שהיה בסדר גמור, אבל הוא שחקן שירד ליגה בעונה שעברה, מה חשבתם שיקרה?" "ריאן פירסון הגיע כאחד מהשחקנים המובילים בקיץ, שוחרר מהר ותראה מה הוא עושה אחרי שעזב את אשדוד". פירסון אגב, עם ממוצעים של כמעט 12 נקודות ו-7 ריבאונדים למשחק, "לא התאים מקצועית", עזב וחתם באנטוורפן הבלגית שם הוא מעמיד כמעט 15 נקודות לצד 6.7 כדורים חוזרים בממוצע.
במשחק הירידה של אשדוד כאשר המחליף של פריסון, אר טי גווין סיפק משחק מזעזע נוסף עם שתי נקודות בלבד ושלישי ברציפות כשהוא קולע פחות מדו-ספרתי, פירסון סיפק דאבל-דאבל מפלצתי של 37 נקודות ו-10 ריבאונדים בניצחון על אלאסטר. גווין הוא אחד הנפילות הכואבות של העונה. השחקן אשר נחתך מצרפת ושוב מפולין, נמצא הרבה מעבר לשיאו. הוא הגיע לליגה של גבוהים "נמוכים" וזריזים ומי שנראה כגבוה מאסיבי חיצונית התגלה כחלש ורכרוכי על המגרש שלא עוזר בריבאונד (ממוצע של 3.9 למשחק) ומתעקש להפגיז מחוץ לקשת. ולא חסרות כאלה דוגמאות. 

לעיתים זה נראה כאילו ראשי הקבוצה שמו את האגו האישי שלהם לפני ההצלחה של הקבוצה, הם קיבלו תקציב ענק מהעירייה, כסף ציבורי והיו חיביים לספק קבלות, ברגע שזה לא עבד, האגו והיצרים נכנסו לתמונה. "ברגע שהבינו שיש בור תקציבי, היו חלק מחברי ההנהלה שהעדיפו לוותר על העונה הזאת, לא להיכנס לבור גדול יותר, אבל להשתקם ולחזור שוב בליגה הלאומית". "אנשים שמו את האגו האישי שלהם לפני הכול, לא עניין אותם שהקבוצה לפני שוקת שבורה, כל מה שהיה אכפת להם זה שלא ירשם על שמם ירידה, אז הנה, גם נרשמה ירידה וגם הקבוצה בבור תקציבי וגרעון ענק, ששם צל כבד על קיומה גם בליגה הלאומית", מספר אחד מהאנשים הקרובים לקבוצה.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה