מכבי אשדוד: איך יוצאים מהמקום האחרון בליגה?לא כוחות: אשדוד הפסידה בנוקיה 104-72. מכבי אשדוד ציפתה לשחזור של הניצחון על היריבה העירונית, אלא שמכבי זו לא הפועל, בטח בנוקיה. זה התחיל ונגמר די מהר, מכבי 'יחד הבונים' אשדוד הגיעה לנוקיה ויצאה משם עם תבוסה צפויה. נקודת האור: שבוע הבא הפועל ת"א חוזרת לאשדוד הפעם בליגה. ג'יימי סקין שיפר את יכולתו, הבעיה: היכולת של קולינס והירידה בכושר של סימפסון. וגם הסיפור מאחורי החלם בהבאתו של מייק הול

מכבי אשדוד הגיעה לנוקיה אחרי הניצחון בליגה מול מכבי ראשל"צ והניצחון על הפועל ת"א בגביע המדינה, אולי ציפו באשדוד שמשהו ביכולת של הקבוצה ישתנה גם בנוקיה. אלא שבמשך רבע אחד אשדוד עוד החזיקה קצת מעמד, ומאז הרבע השני אשדוד פשוט נעלמה ומכבי ת"א שטפה את המגרש. נקודת האור מבחינת אשדוד, היא היכולת של ג'יימי סקין שכבר היה בדרכו החוצה מאשדוד ומאז כמעט בכל משחק מראה יכולת גבוהה. לצידו יש את דרור חג'ג' השחקן היציב לאורך העונה באשדוד, לצידם ראינו את משה מזרחי שהמשיך בסך הכול את היכולת הטובה שלו מהגביע מול הפועל ת"א.

בצד הבעיות, ויש לא מעט, הכושר הכללי, שוב העובדה שאשדוד לא מצליחה לעבור 75 נקודות, התקפה שלא ממש יודעת מה היא עושה ולצד זה, שחקני המפתח כמו קולינס, יזרעאלי ובעיקר סימפסון שהירידה ביכולתם שלהם מדאיגה, בעיקר הדברים אמורים לגבי סימפסון שבמשחקים האחרונים לא דומה לסימפסון של תחילת העונה. אשדוד של סוף חודש דצמבר עדיין נראית כקבוצה בבנייה והרצה, קני גבריאל וכריס אלן כבר לא כאן, מייק הול היה וכבר איננו, והקבוצה בעיקר חסרה סקורר יציב. קולינס שבמשחק מול אילת נראה כסקורר, התגלה מהר מאד יותר כרכז ופחות כסקורר, אבל אליו נגיע בהמשך. בתחילת העונה, אשדוד הבליטה את דיימון סימפסון במשחק התקפה על חצי מגרש, עכשיו סימפסון במגמת היחלשות וזה ניכר מאד במשחק ההתקפה של אשדוד שגם ככה מציגה את ההתקפה הכי חלשה בליגה עם ממוצע של 73 נק' למשחק, שלא לדבר על אחוז קליעות העונשין שמעמיד את אשדוד במקום האחרון הלא מכובד בליגה.

 

מארדי להתקפה

שילובו הראשוני של קולינס, שחקן אחד על אחד איכותי, הובילה את התקפת אשדוד במשחק החוץ באילת (לפני כשבוע) למשחק התקפה די שבלוני של קבוצות תחתית (אשדוד מקום אחרון בליגה). כוכב אחד עם הכדור וארבעה שחקנים שעומדים בצד החלש ומקווים לטוב. הבעיה במשחקים הבאים קולינס סבל ממשחק מפוזר ובעיקר מאד חלש התקפית. קולינס הוא שחקן טוב אם הוא משחק בעמדה שלו והיא עמדת הרכז, בקבוצה שיש לה גם את חג'ג' וגם את יזרעאלי לא ברור למה אשדוד צריכה גם את קולינס ששוב נזכיר ממש לא סקורר, הוא פשוט רכז גבוה. המשחק מול אילת היה היוצא מן הכלל שלא מעיד על הכלל, מעין "מזל של מתחילים" עבור קולינס. בכדי להמחיש עד כמה קולינס הוא לא סקורר, קבלו את הסיפור הבא: בארה"ב ובמכללות הכינוי של קולינס היה: "מארד אייר בול", בשל כמות הזריקות שלו שלא פגשו את הטבעת, בנוקיה מול מכבי ראינו את זה לא אחת. שלא יובן לא נכון, קולינס הוא שחקן טוב, הוא פשוט לא רכז, הוא יכול לתרום בכמה אספקטים של המשחק, אבל הוא רחוק מלהיות סקורר כמו אלן, אשדוד חייבת עוד גארד יוצר כזר הרביעי שלה. כל עוד אשדוד משחקת עם גארד זר אחד בלבד, ודאי זר בעל קליעה ממוצעת ומטה כמו של קולינס, היא תלויה מאוד ביכולת של משה מזרחי. שבע שלשות מוצלחות משמונה ניסיונות מול הפועל ת"א בגביע עשויות לשכנע את מקבלי ההחלטות שם שיש על מי לסמוך, אבל זה לגמרי לא יציב. מול נוקיה מזרחי היה סביר, אבל זה ממש לא פתרון ארוך טווח. 

הזר שעלה והזר שירד

אחרי כל הפסד של מכבי אשדוד בליגה, השם של ג'יימי סקין עולה כמועמד להחלפה, אלא שסקין בינתיים מראה שהוא כאן בכדי להישאר, ורק ממחיש את הקלישאה השחוקה בספורט שזמני זה הכי קבוע בספורט בפרט ובכדורסל בכלל. סקין במשחקים האחרונים מציג שיפור ביכולת שלו, בעיקר בפרמטר של נקודות, הבעיה שהוא לא לעיתים חושב שהוא "משה מזרחי" ובעיקר זורק מבחוץ, עדיף שהוא יתרכז בלעשות נקודות בצבע. הוא חייב לעזור לסימפסון בריבאונדים, מול הפועל זה עבד יפה, מול מכבי קצת פחות. קרוב לוודאי שהרצון של אשדוד להביא גארד זר נוסף והפציעה של מייק הול תשאיר את סקין באשדוד. מנגד, המניה הבטוחה של אשדוד בתחילת העונה, דיימון סימפסון נראה כשחקן אחר במשחקים האחרונים, הוא מתקשה מאד ליצור נקודות ורחוק מאד מהמספרים שלו בתחילת העונה. חלק מזה נובע מזה שקבוצות אחרות למדו אותו, חלק מזה נובע מצורת ההתקפה החדשה של אשדוד שעליה כתבנו קודם לכן, יזרעאלי וחג'ג' הם שחקני פיק אנד רול טובים מאד, אלא שכרגע המשחק של אשדוד מבוסס על הקליעה של חג'ג' שקולינס מרכז, גם הדקות של יזרעאלי על הפרקט ירדו ואשדוד פחות משחק פיק אנד רול ויותר מנסה ליצור מהנעת כדור וקליעות מבחוץ, סגנון משחק שפחות מתאים לסימפסון. 

מחזור הבא: הפועל ת"א חוזרת לאשדוד

רגע לפני 10 ימים הגיעה הפועל ת"א לאשדוד למשחק במסגרת גביע המדינה, במחזור הקרוב היא תגיע לאשדוד שוב הפעם בליגה. על המצב של אשדוד בליגה לא צריך להרחיב, מקום אחרון בליגה, ואחרי הניצחונות על ראשל"צ והפועל ת"א בליגה ובגביע, השינויים בסגל, אשדוד עדיין אחרונה והעונה כזכור יש יורדת אחת. באשדוד יודעים שהם חייבים לנצח אחרת יהיה להם קשה לשרוד, בטח שמדובר במשחק בית. הפועל ת"א גם היא קבוצה במשבר קטן, שלושה זרים בלבד כמו אשדוד (אם לא תחתים זר רביעי עד המשחק) ובסך הכול שתי קבוצות שוות פחות או יותר ברמתן. בגביע המדינה זה היה משה מזרחי שניצח כמעט לבדו את האדומים. באשדוד בונים על משחקי הבית של הסיבוב השני והמשחק מול הפועל ת"א שסוגר את הסיבוב אמור להתחיל את החזרה של אשדוד לליגה, לפני שיהיה מאוחר. עבור הקהל מדובר בחגיגה, בגביע ראינו את האולם לא מלא, בליגה נקווה שנראה הפעם אולם מלא ועוד כמה שבאים ועוזרים לדולפינים.

 

החלם בפציעה של הול

מכבי אשדוד רק לפני שבועיים החתימה שני זרים חדשים, מארדי קולינס ומייק הול במקום כריס אלן וקני גבריאל שעזבו את הקבוצה. קולינס משחק באשדוד, אלא שהול ששיחק דקות בודדות מול גליל/גלבוע אחרי פחות מ- 48 שעות אחרי הגעתו לארץ כבר לא חלק מהסגל של אשדוד וזאת בשל פציעה. לכאורה דברים שקורים בקבוצת כדורסל, אלא שהסיפור של הול מסמל אולי את הלחץ שיש העונה באשדוד והתנהלות שלא תמיד ברורה. להול היסטוריה של פציעות בברך, האחרונה שבהם בעונה הקודמת, מה שחיפוש פשוט באינטרנט היה יכול לגלות. אשדוד ידעה שהול פצוע, אך האמינה לשחקן וסוכניו שהפציעה מהעונה הקודמת מאחוריו. הול הגיע בשישי בבוקר לאשדוד, עבר בדיקות רגילה וקיבל את אישור מנהלת הליגה ואיגוד הכדורסל לשחק, אלא שאף אחד לא בדק אם הול החלים מהפציעה בברך, כך או כך הוא שיחק מול גליל מתוך הלחץ שבו הקבוצה הייתה נתונה בו וכמובן לא עזר ואשדוד ירדה עם תבוסה מגן נר. כמה ימים אחר כך, הול לא יכול היה לשחק והשבוע הוא שוחרר. בקבוצה טענו שהשחקן נפצע בברכו במשחק מול אילת, מה שאולי נכון, אך מכיוון שהשחקן לא עבר בדיקות מקיפות מקדימות לעולם לא נדע האם הוא כבר הגיע פצוע או נפצע באשדוד. 

ביטוח לאומי להצלה

הול שוחרר השבוע מאשדוד שתחפש זר אחד במקומו. אם באשדוד השכילו לשים בחוזהו של השחקן סעיף במידה של פציעה אז אין כל בעיה, במידה ולא, הקבוצה תצטרך לשלם להול עוד 5 משכורות עד תום העונה (כ- 13 אלף דולר לחודש בערך). את הכסף אשדוד תתבע ותנסה להשיג דרך ביטוח לאומי, הבעיה שביטוח לאומי יכול לטעון שהשחקן כבר הגיע פצוע ואשדוד פשוט לא בדקה. גם אם אשדוד תזכה ותקבל את הכסף מביטוח לאומי זה יקרה כנראה רק בקיץ במקרה הטוב, בינתיים אשדוד תצטרך לשלם. מקרה דומה קרה בעבר לאשדוד עם ראמל בארדלי, בארדלי שנפצע באשדוד במהלך העונה, אשדוד תבעה את הביטוח הלאומי ולא זכתה. חוץ מזה, הבעיה של אשדוד יכולה להיות אקוטית הרבה יותר, כי הול הוא הזר השישי העונה של אשדוד, אשדוד תביא את הזר השביעי שלה העונה (סקין, גבריאל, סימפסון, אלן, קולינס, הול). בתקנון איגוד הכדורסל נקבע שכל קבוצה יכולה לרשום 8 זרים לאורך העונה, אשדוד עם הזר השביעי תגיע כבר כמעט לכל המכסה שלה, ואנחנו רק רוצים להזכיר שמדובר בקבוצה במקום האחרון בליגה, מה שיכול להוביל לשינוי נוסף במצבת השחקנים.

הול (2.03 מטרים, בן 28), בוגר מכללת ג'ורג' וושינגטון, החל את הקריירה המקצוענית שלו בליגת הפיתוח של ה NBA לאחר שלא נבחר בדראפט 2006 של הליגה הטובה בעולם. בעונת 2007/08 קיבל חוזה זמני בוושינגטון וויזארדס, אך לא הצליח להרשים ובעונה שלאחר מכן עבר לאירופה כששיחק במשך שנתיים במילאנו האיטלקית והיה מהשחקנים המובילים שלה. בעונת 2010/11 עבר לטראמו שמשחקת גם כן בליגה הראשונה באיטליה ורשם במדיה ממוצעים של 10.8 נקודות ו-8.2 ריבאונדים ב-37 דקות, אבל לאחר חמישה משחקים חזר לליגת הפיתוח. בעונה שעברה חזר שוב לאירופה ושיחק הפעם בליגה הספרדית במדי קבוצת פואנלבראדה ורשם 6.7 נקודות ו-5 ריבאונדים ב-21 דקות למשחק.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה