מבלם טוב לקשר מצוין: סיפורו של אפא אמברוז באשדודבעונה שעברה החתימו באשדוד את אפא אמברוז מתוך כוונה שהבלם הצעיר יהיה השקעה עתידית. דיברו על העובדה שאמברוז יכול לשחק כמעט בכל מקום במגרש ובעיקר דיברו על יכולות גופניות שאין להרבה שחקנים בארץ. אם בעונה שעברה דיברו על בלם בינוני, העונה דיברו על שדרוג ליד פטי, אלא שהשדרוג הגיע ולא בגלל פטי. ורק מאמן ניגריה מיודענו סמסון סיאסיאה אומר: "אני לא מבין מה אתם מופתעים אצלנו הוא תמיד שיחק קדימה"

סיפורו של אפא אמברוז מתחיל בכלל בקיץ, באשדוד בנו על אמברוז יחד עם פטי כשני תאומי המגדל. יוסי מזרחי כבר ראה את פטי ואמברוז במרכז ההגנה ואת בוסיץ' כקשר אחורי, אלא שבכדורגל כמו בכדורגל, הדברים קורים מתי שעושים תוכניות. במהלך מחנה האימון של הקבוצה באוסטריה ראו באשדוד שבוסיץ' מאכזב, ישראל ראש לעומתו נראה היה בכושר טוב, רפי נידם המנכ"ל זרק ליוסי מזרחי: "בוא ננסה את אמברוז כקשר אחורי ואת ראש כבלם". מזרחי הקשיב, ניסה ובכדורגל כך רצה הגורל אמברוז נתן משחק גדול עם שער מדהים ומשם הכול היסטוריה.

אלא שמזרחי לא היה סגור, גם אחרי החזרה לארץ המשיך מזרחי לשחק לסירוגין עם אמברוז לסירוגין כבלם וכקשר. אחרי כמה וכמה ניסיונות אמברוז פתח במשחק הליגה הראשון של הקבוצה כקשר אחורי מול מכבי ת"א והיה מבין הבולטים של הקבוצה במשחק חלש של הקבוצה. אשדוד נראתה שמצאה בינגו, מהלך גדול. אמברוז כקשר אחורי התגלה כאחד שמתאים בדיוק לשיטת המשחק של אשדוד הנוכחית. מבחינתם של אוהדי הקבוצה ההברקה של אמברוז כקשר אחורי התגלתה כמהלך מוצלח, מי שראה את חוסר הטכניות של הבלם לא הבין כיצד אותו שחקן מצליח לעבור שחקנים בעמדת הקשר האחורי. אחת מהתכונות הבולטות של אמברוז היא המהירות, מאד קשה לשחקנים אחרים להתמודד איתו במהירות, המהירות הזו גילו באשדוד מהר מאד, עוזרת לו לסגור במהירות את האגפים ביציאות של המגנים וכן לכפות בצורה טובה על היציאה של ניר ביטון ודוד רביבו.

 

אפא אמברוז: "אני אוהב לשחק כקשר"

אמברוז עצמו לא מבין על מה המאומה. הוא מבחינתו יעשה את כל מה שהמאמן יגיד לו. בנבחרת הוא משחק כקשר, אבל שיחק גם כבלם. איפה הוא מעדיף לשחק? תשמעו אותו: "אני אוהב לעבוד קשה, איפה שהמאמן ישים אותו שם אני אשחק ואהיה הכי טוב שאני יכול, הוא הבוס. אני באופן אישי נהנה יותרר כקשר ומרגיש יותר טוב, מפני שזה דורש ממני יותר עבודה ואני אוהב את זה. גם בנבחרת אני משחק כקשר, ככה שאני מכיר את התפקיד על הצד הטוב ביותר". לכל קבוצה מדובר בנכס כאשר יש לה שחקן עם המהירות של אמברוז, מזרחי שבנה בקיץת את הסגל קצת שונה את אמברוז כבלם משתמש בו יפה בשיטה הנוכחית של אשדוד. העובדה שאמברוז סוגר מהר את המגנים או את העלייה של ניר ביטון קדימה מאפשרת לאשדוד לשחק עם יותר שחקנים קדימה. העובדה שמול בית"ר ראינו את ניר ביטון משחק כמעט כקשר אחורי רק מראה כמה החיסרון שלו משמועתי בעיקר ברמת המבנה של הקבוצה.

 

מבחינתו של אמברוז כמו שהבנו קודם לכן, אין כל בעיה, הוא יכול לשחק כמעט בכל עמדה במגרש, היכולת שלו, המהירות והאתלטיות מאפשרת לו בעצם להיות סוג של שחקן שהוא ברכה לכל מאמן. בינתיים השילוב של אמברוז בעמדת הקשר האחורי מתבררת כהבקרה. היכולת הטובה שלו בעמדה הזו, בעצם אפשרה לאשדוד לחזק יותר את החלק הקדמי של הקבוצה, כי במידה ואמברוז לא היה מצליח לשחק בעמדה הזו היו צריכים באשדוד לחזק את הקבוצה בעוד קשר אחורי נוסף. באשדוד משתמשים בשחקן הצעיר כרגע כאחד כזה שבעיקר עושה הגנה ויוצא מהר קדימה. "אין לו את היכולת לבנות משחק ולעזור לנהל את המשחק וזה אולי החיסרון שלו, אבל אנחנו בטוחים שנראה אותו גם בועט לשער ומסכן את השער, כי ראינו שיש לו את זה", אמרו באשדוד. אלא שהבעיה עלולה להיות ככל שהעונה תתקדם, הרי גם הקבוצות כולן רואות את המשחקים של אשדוד וברור לכולם שאם דוד רביבו וניר ביטון יסגרו טוב, אמברוז הוא לא בדיוק השחקן שישאיר את שריקי ואת קולה מול השוער, בנקודה הזו לאשדוד עלולה להיות בעיה ויהיה מעניין לראות כיצד יוסי מזרחי יתמודד עם העניין.

 

סיאסיה: "אין מה להיות מופתעים מהיכולת של אמברוז"

מאמן נבחרת ניגריה הוא מיודענו סמסון סיאסיאה חלוצה לשעבר של צפרירים חולון ששמח בכלל לשמוע מישראל. סיאסיאה מאמנו של אמבורז בניגריה לא ממש מבין ממה מתלהבים בארץ מהיכולת של אמבורז לשחק כקשר. "אצלנו בנבחרת הוא משחק כקשר הרבה מאד פעמיים, אני יכול להגיד לך שהרבה פעמיים שמתי אותו גם כמגן וזה עבד. היום בכדורגל המודרני שחקן שיכול לשחק בכמה תפקידים זה יתרון ובונוס גדול, כל הדור הצעיר של הכדורגל האפריקאי מתחנך על היכולת לשחק בכמה תפקידים מה שהופך אותם לעדיפים מול השחקן האירופאי או הדרום אמריקאי". על השאלה איפה הוא מעדיף לראות אותו משחק אומר סיאסיאה: "תראה בנבחרת זה תלוי ברמת הצורך, לעיתים שחסר לנו בלם אז אני שם אותו בלם, אבל באופן טבעי אני מעדיף אותו כקשר אחורי אבל הרבה פעמיים זה נגזרת של צורך".

 

סיאיסיאה מבליט יתרון של אמברוז בעמדת הקשר שאולי גם באשדוד שמו אליה לב: "ברגע שאני משחק איתו כקשר יש לי את היכולת "להזיז" אותו קצת אחורה לכיוון ההגנה וככה לשחק דקות מסוימת אם כאילו מעין בלם שלישי, העניין שהרבה פעמיים הוא עדין חושב הגנה ולא התקפה ונצמד יותר מידי לבלמים כי יש יותר נוח לו". וכהמשך לנקודה הזו מדבר סיאסיה על יכולת ההתקדמות של אמברוז: "בדיוק בגלל הסיבה שאמרתי קודם לכן, אני חושב שהעובדה שהוא משחק כקשר רק תעזור לו להתקדם מבחינה אישית, עד היום הוא חושב רק הגנה, איך להגן, איך לשמור, תפקיד הקשר מאפשר לו לחשוב על עוד דברים ובעיקר הופך אותו לשחקן יותר טוב ושלם, הוא לא קשר אחורי קלאסי אבל יש לו את האיכויות שלו". לגבי המהירות של אמברוז מפתיע סיאסיה ואומר: "אני יודע שבארץ מתלהבים מהמהירות שלו, אני זוכר שגם מהמהירות שלי התלהבו בארץ, אבל זה רק בגלל שהכדורגל שלכם הוא לא ממש מהיר, אמברוז מהיר, אבל שהוא מגיע לאירופה, זה לא יתרון גדול, אלא פשוט הופך אותו לשחקן כמו כולם".

 

ברמה האישית

אנחנו מדברים על אמברוז כאילו הוא כאן כבר שנים, אלא שהוא בסך הכול התחיל את העונה השנייה שלו באשדוד, אמברוז שיהיה בעוד עשרה ימים בן 23 הוא כבר מעבר לצעיר מבטיח ועכשיו אמור לעבור לשלב ההוכחה. בדרך כלל שחקנים בגילו כבר כובשים את אירופה ואולי במקרה שלו העובדה שהוא שחקן בין עמדות לא עומדת לזכותו. בקיץ דיברו על ורדר ברמן, אלא שגם באשדוד יודעים שמכירה של אמברוז לאירופה צריכה להיות בכסף גדול. בשבוע שעבר הוא חזר לניגריה בכדי להתחתן ואמור לחזור לישראל עם משפחתו החדשה, באשדוד בטוחים שגם זה יעזור לו ברמה האישית. עד היום אמברוז היה סוג של ילד, החיבור לקולה היה טבעי ולמרות שהוא בקשר טוב גם עם פטי, אמברוז העדיף את הרוח הצעירה של קולה. באשדוד העונה הוא מרגיש טוב יותר בקבוצה מאשר בעונה שעברה.

 

באופן אישי הוא לא אחד שמדבר ובעיקר לא כזה שמתלונן. "אתה כמעט ולא רואה אותו על שולחן הטיפולים בקבוצה, הוא לא מתלונן, גם אם הוא נפצע הוא מיד קם מקבל טיפול קטן וחוזר למגרש, הוא סוס", אמר אחד משחקני אשדוד. באשדוד בדרך כלל אוהבים סוג של שחקנים כאלה, לא ממש מתלוננים ובעיקר עובדים ללא הפסקה על המגרש.  אמברוז הוא מסוג השחקנים שאם אתה רוצה או לא רוצה הוא בולט לך בעין, הוא לא טכני ועושה דברים בלתי צפויים, אבל הוא מביא את מה שכל מאמן מודרני מחפש, זה היכולת לעבוד וליהנות מזה ובעיקר העבודה השחורה שלו מאחורה בצורה שקטה גורמת לשחקנים כמו רביבו, ביטון, שריקי, קולה ובן לולו להביא את האיכות שלהם מקדימה בצורה הכי טובה. "אני זוכר איך בעונה שעברה הגיעו כמה פעמיים למשחקים שלנו כמה סוכני שחקנים ומגלה כישרונות מקבוצתו באירופה בכדי להתרשם ממקרייב שהיה השם החם, אחרי כל משחק הם היו שואלים: "מי זה הניגרי הזה במרכז ההגנה", היה בו משהו שפשוט כבש ובעיקר גורם לך לחשוב עליו ברמת הפוטנציאל", סיפר אחד מאנשי הקבוצה.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה