"אני לא אשקר, ציפינו ליותר בשלב הזה"רוני אואט מאמן הנוער של מ.ס אשדוד מודה שהוא היה רוצה לראות את קבוצתו במקום אחר אחרי סיבוב ראשון, אולם שהוא מדבר על המטרות בתחילת העונה ("להוריד את כמות הספיגה"), על השילוב עם הבוגרים ("אין ספק שיש שינוי גדול") ועל העתיד ("אני חושב שהסיבוב השני יראה אחרת אחרי ששחקנים חזרו מפציעות והרחקות") הוא נשמע אופטימי. מאמן עם חזון

 

 

עונת פרווה עוברת על קבוצת הנוער של מ.ס אשדוד, בצד אחד רשמה הקבוצה ניצחונות יפים על הפועל ת"א ומצד שני הפסדים לא ברורים לסכנין והפועל ר"ג, שעל הדרך רושמת הקבוצה הדחה לא נעימה בגביע להפועל ירושלים. בתחילת העונה שדיברנו עם מאמן קבוצת הנוער רוני אואט הוא אמר לנו: "המדיניות של המועדון זה לספק שחקנים מוכנים לקבוצה הבוגרת ועל זה נימדד", אולם במהלך העונה חלו כמה תמורות במחלקת הנוער וכולם צריכים זמן נוסף בכדי להתרגל. ברור שמקום שמיני עם מרחק של 19 נק' מהמקום הראשון זה לא משהו שבאשדוד מתגאים, אבל גם רוני אואט יודע שחיים של קבוצה ובעיקר של קבוצת נוער הם ארוכים. בראיון לכבוד סיום הסיבוב הראשון הוא מדבר על הכול. "קדום כל אני לא עיוור, אני מאד כנה  ואני ממש לא מנסה לייפות דברים, ברור לי שמבחינת התוצאות ורמת המשחק היינו צריכים לעשות יותר".

אתה חושב שהקבוצה שווה צמרת?

"מבחינתי הקבוצה עדין לא הגיעה לפוטנציאל שלה, חלק מהסיבות הם מקצועיות וחלק פחות, אין ספק שמבחינת התוצאות אנחנו לא ממשים את פוטנציאל הסגל שלנו".

אולי האשמה היא גם בך שאתה לא מצליח להוציא מהסגל הזה יותר?

"ברור שברגע שאני עומד בראש המערכת המקצועית, אז אני אחראי לטוב ולרע, אני לא מטייח ואמרתי לך אני בטוח שהקבוצה שווה הרבה יותר. רק שהמדד של המועדון הוא קצת אחרת ממקום כזה או אחר".

 

 

כלומר?

"בתחילת העונה לקחנו בחשבון שהקבוצה עלולה להיתקל בקשיים, כי הקבוצה בנויה על הרבה שחקנים צעירים שעלו מקבוצת נערים א' ומה לעשות שיש הבדלים גדולים בין הליגות וזה תהליך ולוקח זמן לחבר את כולם לקבוצה אחת טובה, אני בתוך תוכי ידעתי שזה ייקח זמן גם אם שאפתי וקיוויתי שאולי נראה תוצאות יותר מהר".

 

נוער זה לא רק תוצאות

בעונה שעברה דיברנו כולם במחלקת הנוער על ההישג של קבוצת נערים א' שזכתה באליפות, התקווה הייתה שהשלד שזכה בתואר היסטורי עבור המועדון יעשה את אותו הדבר בקבוצת הנוער, אואט מצנן מיד את ההתלהבות: "כמו שיש פערים בין הנוער לבוגרת ומעטים הם השחקנים שעושים מעבר חלק מהנוער לבוגרת, כך אותו דבר מהנערים לנוער. אני לא ממעיט מההישג של נערים א' אולם זה עולם אחר לצערי".

אבל אותם שחקנים זכו בתואר הם קורצו כנראה מחומר אחר, למה זה לא בא לידי ביטוי בנוער?

"אני רוצה לעשות פעם אחת סדר בנושא: ההישג של נערים א' בעונה שעברה הוא בהחלט הישג מכובד וראוי וזה הישג יפה לכל הדעות, אין ספק שתואר שהמועדון לא זכה בו בשנים קודמות בהחלט מוסיף רבות למחלקה, אולם מה שהרבה לא יודעים שבליגה לנערים יש שני מחוזות ומחוז דרום איפה שאשדוד משחקת כולל רק 5 קבוצות שיש להם קבוצת נוער ואילו במחוז צפון יש 11 קבוצות, לכן צריך להיות ריאליים ולקחת את הדברים בפרופורציה. אם היינו משחקים במחוז הצפוני היינו מבינים שהמקום שלנו כרגע הוא די ריאלי". אחד הדברים שאואט מבקש להבהיר שמעבר למדד התוצאות של קבוצת הנוער, למועדון ולו כמאמן של הקבוצה המובילה של המחלקה יש עוד מטרות. "אנשים קמים ביום ראשון בבוקר ורואים אם הפסדנו או ניצחנו ואיזה מקום אנחנו, אבל אני ואנחנו כמועדון אמורים לתת לילדים האלה מעבר, זה חינוך, ערכים, חינוך למצוינות, ברור שהתוצאות חשובות, אבל שאני רואה שבקבוצה הבוגרת משחקים 3-4 שחקנים שאני אימנתי לפני שנה בנוער זה סיפוק יותר גדול מאשר מקום כזה או אחר בטבלה, ולשמחתי זו גם מדיניות המועדון ואני שמח על כך".

 

 

תמיד מדברים על זה שקבוצת הנוער היא נגזרת של דור נתון של שחקנים ולמאמן אין כמעט השפעה, אתה מסכים?

"זה לא בדיוק נכון. אני לא חושב שבאשדוד אין שחקנים טובים יש הרבה שחקנים מוכשרים, אולי הדור הזה פחות טוב מדורות אחרים, אבל אם עד לפני חודשים לא היה לנו שחקן בנבחרות ישראל לנוער, עכשיו כבר יש לנו שלושה נציגים שזומנו ושיחקו אז כן ישנה התקדמות. אין ספק שלאמן שחקנים שהם כישרון עולה זה הרבה יותר קל, אבל לקחת שחקן לא מעוצב ולהפוך אותו לסוג של שחקן שלם זה אתגר הרבה יותר מעניין בעיני".

 

"שמנו דגש בקיץ על ההגנה"

אחת מהטענות שיש העונה כלפי קבוצת הנוער היא העובדה שהקבוצה משעממת ומשחקת כדורגל אנמי וכמעט לא מבקיעה שערים. אואט נדרש לסוגיה: "זה מצחיק שהנוער בדומה לבוגרת היה תמיד מבקיע הרבה שערים אבל סופג לא מעט, אני מודה שבקיץ ישבנו עם חנן אזולאי והחלטנו שכמות הספיגות שקיבלנו בעונה שעברה לא יכולה להמשיך ושמנו דגש על זה, אבל מפה ועד להפוך אותנו לקבוצה בלי התקפה המרחק גדול".

אבל אי אפשר להתעלם שאתה מתקשים העונה להבקיע?

"יש לנו הרבה שחקנים טובים בחלק ההתקפי אבל אני מעדיף להסתכל על חצי הכוס המלאה ולתת קרדיט לשיפור ההגנתי שכאמור עליו שמנו דגש בקיץ. אני מעדיף לראות את זה שהפכנו להיות פחות נאיביים ויותר קשים. מצד שני ברור לי שישנה בעיה מסוימת בהתקפה אבל אני חשוב שבסיבוב השני כאשר יחזרו בנצי ונועם שהיו חסרים בגלל פציעות והרחקות ההתקפה תשתפר". חלק מהבעיה בקבוצת הנוער לפחות בעונה שעברה וגם בתחילת העונה הייתה המעבר של שחקנים מהנוער לבוגרת, 6-7 שחקני נוער היו מתאמנים בקבוצה הבוגרת כל השבוע ובשבת משחקים עם הנוער, אין ספק שלמאמן מאד קשה לגבש בצורה הזאת קבוצה, הרכב, סגל ושיטת משחק. אולם אואט מספר שלפני שלושה חודשים שינו את ההחלטה, "שי הולצמן החליט להפסיק את המעבר של שחקנים מקבוצת הנוער לבוגרת, רק אם יש צורך לוקחים, עכשיו יש לי את כל השחקנים כל השבוע ואין ספק שזה הרבה יותר קל. אבל כמו שאמרתי לך בהתחלה, קודם כל הקבוצה הבוגרת ואם יבקשו מאיתנו שחקנים אז זה מה שיהיה".

 

 

המהלך הזה עוזר לך?

"ברור. אני באופן אישי חושב שככה זה אמור להיות, הרבה יותר קל לי כמאמן לעבוד ולהתנהל ככה, אתה נמצא עם השחקנים כל השבוע, מרגיש אותם, עובד איתם והרבה יותר קל שמגיעים למשחק בשבת. אני גם חשוב שבהתפתחות של השחקן המעבר הזה לא עושה לו טוב".

 

"השילוב ושיתוף הפעולה עם הבוגרת מוסיף המון"

אואט נמצא כבר שנה שנייה כמאמן של קבוצת הנוער, בעבר הוא היה מאמן הנוער בקדנציות שונות שבאחת מהן עשה היסטוריה וזכה עם הקבוצה בגביע המדינה ראשון. מבחינתו הוא רואה את השינוי שחל בשיתוף הפעולה בין הבוגרת לנוער.

 

 

אתה כאן כבר עונה שנייה והעונה רואים הרבה יותר את גרגורי במשחקי הנוער בניגוד למזרחי בעונה שעברה, זה מורגש גם ביום יום?

"אני לא רוצה לדבר על אחרים או על העבר, לכל אחד יש את הדרך שלו וזה בסדר. המעורבות של ג'ון היה הרבה יותר גדולה וזה מורגש. בכלל כל שיטת העבודה עם הבוגרת השתנתה מהעבר והיום יש קשר ישיר עם כולם, ז'אן, רפי, שי וג'קי וכמובן מנדל. גם הבאתו של ז'אן שנמצא באקדמיה והוא בעצם הקשר של הנוער עם הבוגרת עוזרת המון. אחת לשלושה שבועות יש לנו משחק עם הבוגרת וזה עוזר המון להתפתחות של השחקנים".

אתה מרגיש שזה חשוב לשחקנים הצעירים שגרגורי מגיע מידי שבת?

"זה לא רק גרגורי, זה כולם, כל המערכת דוחפת ומגיעה, זה רפי שמגיע מידי שבת, ג'קי, מנדל וכמובן גרגורי. השחקנים מרגישים שהמערכת רוצה לקדם אותם ולתמוך בהם. היום הדברים הרבה יותר ברורים וישירים, אני באופן אישי מאד נהנה מהשיתוף פעולה ובטוח שזה עוזר להתפתחות של השחקנים ושל המערכת".

 

 

איך אתה רואה את המשך העונה שלכם?

"כמו שאמרתי אני בטח שיהיה לנו סיבוב הרבה יותר טוב, אנחנו בניגוד לחלק מהקבוצות לא נסבול ממחזור הגיוסים וזה יהיה לטובתנו. חוץ מזה שברגע שהפצועים כמו בנצי יחזרו ויחד עם נועם שהיה מורחק להרבה זמן יחזור גם הוא הקבוצה והיכולת תראה אחרת, אני בטוח בזה".

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה