ההגנה זה כל השוני
!--{12600937520071}--

אם רוצים לבחון מה באמת השינוי שעובר על מ.ס אשדוד העונה, כדאי להסתכל על טור הספיגות. אם להוציא את המשחק מול בני יהודה ההגנה של אשדוד היא הטובה בליגה (!!) מי היה מאמין, בפרט לאחר שמסתכלים איפה הייתה ההגנה של הקבוצה בשנתיים האחרונות באותה נקודה בדיוק

 

 

 

בואו נתחיל במספרים נטו, העונה, עונת 2009- 2010 מ.ס אשדוד ספגה ב- 11 משחקים 9 שערים (פחות שתיים של בני יהודה, כלומר 7). ההגנה הרביעית בטיבה בליגה עם ממוצע של 0.69 למשחק, פחות משער למשחק. מנגד אם מסתכלים על העונה שעברה (עונת 2008-2009), לאחר 11 משחקים שהיוו בעצם סיבוב אחד ספגה ההגנה של אשדוד 18 שערים, ממוצע של 1.7 ספיגות למשחק. אם נלך שנה נוספת אחורה לעונת 2007-2008 אז לאחר 11 משחקים ההגנה של אשדוד ספגה 24 שערים ועמדה על ממוצע של 2.2 ספיגות למשחק, מבינים את ההבדל? זו גם העונה שהקבוצה כמעט ירדה בסיום ליגה. אם באים לבחון מה השינוי העונה בהגנה שלא היה בשנים הקודמות? אז יש כמה פרמטרים. הראשון ומעל כולם זה השוער דראגן סטויקיץ' שניתן להגיד בוודאות שהוא השוער הטוב בליגה, הנוכחות שלו יחד עם היכולת והשקט שהוא מביא מוסיפים להגנה את הערך המוסף שכנראה היה חסר לה. הגורם השני זה כריסטיאן גונזלס שנמצא אולי בכושר הכי טוב שלו בקריירה, גונזלס הוא הבאנקר ההגנתי של יוסי מזרחי ויחד עם דראגן סטויקיץ' מהווה מרכז הגנה מנוסה, שקט שמביא הרבה נקודות העונה לאשדוד.

 

 

דווקא בעונה שחרטה על דגלה את שיתוף הצעירים שני השחקנים אולי הכי משמעותיים הם השחקנים המבוגרים שלה. נפלאות הם דרכי הכדורגל. אבל מעל לכל השינוי ההגנתי הוא השינוי הקבוצתי, מתחילת העונה מדברים בקבוצה על שינוי, מהפכה וכיוצא בזה, לשומע מבחוץ זה נראה לא יותר ממס שפתיים, אבל שמסתכלים על המספריים הגנתיים מבינים על מה מדברים. באשדוד הבינו שההגנה בונה מסורת ובכדי להיות קבוצה איכותית וטובה שתיקח תארים צריך הגנה והגנה זה קודם כל מחויבות. מאמנים אוהבים לדבר כל הזמן על משחק ההגנה של הקבוצה, באשדוד העונה המשחק הקבוצתי השתנה, השחקנים חושבים קודם כל קבוצתי ורק אחר כך באופו אישי, כולם עובדים ושחקנים מרווחים את המקום שלהם בהרכב בגלל העבודה על המגרש. שחקנים כמו שי רביבו, עידן שדה, סטפן קינג, משה אוחיון, מתן אוחיון נמצאים בהרכב בגלל המלחמה, הנחישות, העבודה הבלתי פוסקת. באשדוד הבינו את מה שבספורט העולמי הבינו כולם כבר מזמן "שהתקפה אולי מנצחת משחקים ומוכרת כרטיסים, אבל הגנה מביאה אליפות". תסתכלו על כל הקבוצות הגדולות בעולם, כולן הגיעו להישגיים בזכות הגנה טובה, אפילו ברצלונה הגדולה של שנה שעברה, הייתה הקבוצה שספגה הכי מעט בספרד. אנחנו לא אומרים שאשדוד רצה לאליפות העונה, אבל דרך המסורת ההגנתית ובעיקר ההבנה שמשחק ההגנה הוא חשוב ומשמעותי לא פחות ואולי יותר ממשחק ההתקפה. לאחר מכן, גם יגיעו התארים, כי פשוט אין דרך אחרת. אין דרך אחרת להסביר את השינוי ההגנתי כי בסך הכול אין איזה שינוי משמעותי בשחקנים מהשנים האחרונות, למעט אולי סטויקיץ'. טובול וצ'קול היו שם כל הזמן וכך גם גונזלס, גם מתן אוחיון, מי שהגיעו העונה הם אוזן וראש, שהם שחקנים טובים אבל בהחלט לא כאלה שאתה אומר עליהם בקיץ שהם הפתרון לבעיית ההגנה. מסתבר שהפתרון הוא הקבוצה. למעשה השינוי בתפיסה ההגנתית החל לבצבץ איפה שהוא בסיבוב השלישי של העונה שעברה, אז הגיעו קוביצה, מימון וכמובן סטויקיץ' יחד עם משה אוחיון, אשדוד אמנם ספגה כ- 16 שערים ב- 11 מחזורים אבל זה פחות בשני שערים מהסיבוב הראשון הנוראי של אותה עונה. אם רואים איזה שחקנים נשארים על הספסל ולא עולים בהרכב מבינים על מה מדברים באשדוד.

 

 

קודם כל הקבוצה, קודם כל עבודה, אחר כך שאר הדברים. אולי זה לא ממש סקסי ולא ממש מביא אוהדים ליציעים אבל תאמינו לנו שברגע שהקבוצה תלך ותשתפר ואותה נאיביות שהייתה הסמל המסחרי של אשדוד הולכת ונעלמת, גם האוהדים יחזרו. ברור לנו שעוד יכולים להגיע כמה משחקים שיחזירו אותנו אחורה, אבל מה שחשוב זה ההמשכיות וההבנה שהשיפור ההגנתי הוא אחריות קבוצתית. אחרי הכול מי זוכר מתי אשדוד חזרה ממשחק ב"קופסא" שבטור הספיגות שלה אין אף שער חובה? או מתי סיימה אשדוד 96 דקות מול בית"ר ירושלים ששוערה לא מוציא כדור אחד מהרשת? על זה מדברים באשדוד שמדברים על השינוי. התקווה שזה יימשך. באשדוד למדו להבין שגם ניצחונות קטנים של 1-0 או 2-0 מביאים 3 נק'. בצוות המקצועי אמרו: "בליגה שבא ניצחון שווה 3 נק', חשוב לדעת לא לספוג, כי ההתקפה שלנו תיתן את השער שלה". וכאן בדיוק טמון המפתח להצלחה, אם אשדוד תצליח להגיע למצב שגם שהיא כובשת שער או שניים היא מנצחת, ההצלחה שלה תורגש מהר יותר ממה שחושבים.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה