מלחמה מתחת לסלכתבה רביעית ואחרונה בסדרה. מעבר לפוליטיקה, מקצוענות ושחקנים ומאמנים שניתחנו בשלוש הכתבות הקודמות, חשוב לזכור שכדורסל וספורט כדרך חיים יכול להיות מקפצה שיווקית עבור העיר. משחק של מכבי אשדוד מול מכבי ת"א הרבה יותר יעיל מפרסומת בטלוויזיה

 

 

"הנה תראה בסוף מכבי אשדוד כן תהיה בליגת העל ואז כל הכתבות שלך לא יהיו שוות, כי כן יש כדורסל בעיר", אמר לי אחד האוהדים השבוע. האמת, לא ידעתי אם לצחוק, או לבכות, כי מצד אחד זה אולי נכון, אבל מצד שני, למרות שכולנו רוצים בעלייה של מכבי אשדוד, מדובר במצג שווא, אם לא יעשה טיפול שורש בכדורסל בעיר, לא משנה באיזו ליגה תהיה מכבי אשדוד. תפיסת הספורט באשדוד היא תפיסה של פלסטר, בוא נשים פלסטר ויהיה בסדר, בכדורגל זה עבד ככה, עד שהגיע ג'קי בן זקן והחליט שצריך לתת תרופה שתרפא את המחלה, גם בשאר ענפי הספורט עשו כל מיני תוכניות הבראה שנועדו בעיקר להכניס יותר מקצוענות ופחות פוליטיקה, רק בענף אחר הבלגן והפוליטיקה חוגגים. תראו מה עשתה קבוצת נשים אחת לעיר שלמה? מתי ראיתם 1500 צופים נדחקים לאולם בכדי לראות משחק כדורסל נשים? קחו את הסדרה של מכבי אשדוד נגד הבקעה שבסופה אמרו לי אוהדים רבים ממרכז הארץ, "לא ידענו שיש לכם כזה קהל בכדורסל?", אז אפשר לצאת במסע פרסום רחב היקף ולהשקיע עד אין סוף, אבל עד שלא יבינו באשדוד, שהעשייה טובה יותר מכל סלוגן, שיר, או שלט, כנראה שנמשיך להרגיש פרובינציה. מבט חטוף של המצלמה במשחק של מכבי אשדוד מול מכבי ת"א- בעו"ד שמעון מזרחי לוחץ יד לראש העיר, או ליו"ר הקבוצה, שווה הרבה יותר מסרטון פרסומת בן חצי שעה, כי כאן מדובר בריאלטי של החיים, "בזמן אמת". תארו לכם מה יכול לעשות לעיר קבוצת כדורסל בליגת העל? מה יעשה לעיר ביקור של עודד קטש, מכבי ת"א וכדומה. כולנו ראינו מה קבוצת הנשים עשתה השנה בספורט האשדודי בכלל ובכדורסל בפרט. ושוב הבעיה היא לא קבוצה בליגת העל, אלא המטרה היא תוכנית אב, זה בכלל לא משנה אם מכבי אשדוד תהיה או לא בליגת העל השנה (אם כי זה חשוב), יותר חשוב שאם וכאשר היא תגיע לשם, היא לא תהיה סוג של אפיזודה חולפת.

 

 

 

שיווק, קודם כל שיהיה אולם ראוי

אבל אולי לפני שבאים לנתח את הכדורסל ככלי שיווק, צריך לראות על אילו אמות מידה רוצים בעייריה וברשות הספורט שתהיה כאן עיר שתדבר כדורסל. מי שביקר במשחקי מכבי אשדוד מול רמלה ומול רמה"ש גילה כמה החנייה הקטנה פשוט לא מספיקה, להוציא את זה שגם בלי המשחקים משמשת החנייה של האולם בתור חנייה למקיף (מקיף ז') וכן כאשר מתקיימים בבית הספר אירועים שונים. כבר במשחקי בעונה שעברה, ראינו איך החנייה פשוט לא עומדת במעמסה, גם ככה בחנייה חונים בין 2- 3 משאיות כסדרך קבע לרוחב!! החנייה מה שלוקח בין 5-10 מקומות חנייה, בהערכה גסה. אפילו כותב שורות אלה נאלץ לא אחת להחנות את המכונית ברובע אחד ולראות את המשחק ברבוע אחר. עכשיו תראו לכם מה יכול לקרות בעונה הבאה שהצהובים של דויד בלאט, או האדומים של קטש יגיעו לביקור, מעבר לבעיות החנייה, האולם ממוקם ברובע מרכזי בעיר שבשעות המשחקים 19:00-21:00 הוא סואן ופקוק. יכול להיות שבעונה הבאה חצי עיר תעמוד בפקק בגלל ש- 2000 או – 1500 איש רוצים לראות כדורסל. מה הפתרון? לא ממש פשוט, כרגע צריך להתמודד עם מה שיש וכל עבודות הרחבת האולם הם בהחלט ברכה, רק שגם היום שבשעה שחושבים על הקמת קריית ספורט צריך לתת מענה הולם ולא לחשוב על פתרון זמני. אז נכון ששיווק זה יופי, ואין כמו ספורט בכדי לשווק את העיר, כולנו ראינו בחצי הגמר מול בני יהודה, 8000 אשדודים התגייסו למשימה ואין שיווק טוב מזה. בכדורסל גם בגברים וגם בנשים הצליחו העונה ליצור גרעין טוב של אוהדים, גרעין שבהחלט יכול להוות בסיס קדימה לעתיד, הבעיה זה שאף אחד לא מדבר איתם. "העונה של הגברים נגמרה, שי עזב והוא היה פחות או יותר הקשר היחיד שלנו עם הקבוצה, מאיר מאד עסוק, ואנחנו לא יודעים כלום, אחרי זה יגיעו שבוע לפני תחילת העונה וייפגשו מאיתנו להגיע ולעודד, זה לא עובד ככה, קהל זה משהו מפונק אם לא יפנקו אותנו גם בקיץ לא נגיע במהלך העונה, זו משוואה פשוטה", אומר אחד מהאוהדים. מיד בסיום העונה ישבנו עם ההנהלה והובטח לנו שיהיה ערב סיום עונה עם השחקנים, אנחנו כבר במאי ולא היה כלום". "חוץ מזה", אומר אותו אוהד, "איפה הקשר עם הקהל, הרי לא יכול להיות שחוץ מאמצעי התקשורת אנחנו לא יודעים כלום". יו"ר מכבי אשדוד מאיר גבאי אמר בנושא: "האוהדים צודקים, אבל כרגע גם אני נמצא באי וודאות, ברגע שנדע בדיוק איפה אנחנו משחקים תאמין לי שהראשונים שיקבלו יחס הם האוהדים, לפני המאמן והשחקנים, עשינו העונה דבר גדול ואני רוצה למנף את זה גם בשנה הבאה".

 

 

 

כדורסל כחלק מאורח חיים

אבל אולי כדי להבין מה הבעיה של הכדורסל מוטב לשמוע מה יש דווקא למורן רוט להגיד בנושא. "קח את הכדורגל, תעשה סיבוב בעיר, כמה ילדים/נערים אתה רואה שלבושים בבגדי מ.ס אשדוד בדרך לאימון? המון ולמה? כי זה נהפך לחלק מטרנד, להיות שייך למ.ס אשדוד נחשב כמשהו איכותי וטוב, כמה ילדים אתה רואה שלובשים מדי כדורסל והולכים איתם ברחוב בדרך לאימון? לא הרבה". ולמה זה? "לדעתי בגלל התפיסה שכדורסל זה מקצוע מצד אחד זניח ולא חשוב, או מצד שני, אתה יכול לשחק רק אם אתה גבוה, או חזק ומה שכמובן שטות גמורה, תראה אותי". אבל אולי מעבר למה שרוט אומר מדובר במשהו אחר, אולי זו העובדה שבכדורגל יש לאותם נערים /ילדים חלון ראווה בדמות קבוצה בליגת העל, אליה הם רוצים לשאוף בכדורסל הגברים זה פחות גרוע, אין את אותו חלון. תראו כמה  הנסיקה של הנשים הרימה את כל ענף כדורסל הנשים, הן בקבוצה הבכירה והן במחלקת הנערות /ילדות. דיברנו בכתבות הקודמות על עניין הפוליטיקה, או כל עניין האינטרסים האישיים של כזה או אחר. נבהיר כאן שוב, אנחנו בטח לא בעד צעד כזה או אחר, אבל אם לעירייה ולרשות הספורט חשוב שיהיה כדורסל באשדוד היא חייבת לקחת פיקוד, זה לא פחות חשוב מכל דבר אחר. בשעה שכולנו גאים בעלייה בזכאות לבגרות, חבל שאף אחד לא שם לב שגם ספורט הוא מקצוע חובה. אי אפשר לתקן את העולם ובטח לא במכה אחת, אבל בהחלט אפשר לשנות סדרי עדיפיות ובעיקר לעשות סדר. קודם כל לשיים החלטות מועצה במשנה תוקף, שנית, לקבל החלטה שהכדורסל קודם לכל אינטרס פוליטי וזה לא משנה אם מדובר באיש מכבי, בית"ר או הפועל, האנשים שעומדים בראש מערכת ספורט צריכים להיות קודם כל אנשי מקצוע ומחנכים זה שהם שיכיים לאדם כזה או אחר, או למפלגה כזו או אחרת ממש לא קשורים. ג'ון גרגורי מאמנה החדש של מ.ס אשדוד החליט שהעונה כל הצוות המקצועי יהיה איתו מבוקר עד ערב, למרות אי הנעימות שבעניין נאלצו באשדוד לוותר על חלק מהאנשים בגלל אותה החלטה/בקשה, זה אולי לא נעים ולא הוגן, אבל רק ככה אפשר להצליח. כל בעל עסק לא יהסס לפטר עובדים אם ירגיש שהם לא מקדמים אותו, אותו דבר צריך להיות בכדורסל באשדוד. מי שטוב יהיה, מי שלא תודה רבה. אם כל הצער והרצון, קבוצת ספורט היא לא לשכת הסעד, צריכים לראות דרך, צריכים לראות תהליך וכמובן תוצאות מי שלא יכול לספק את זה כנראה לא מתאים, כל השאר זו סתם פוליטיקה זולה.

 

 

 

הבנה לפני שינוי

במהלך התקופה האחרונה שעה שעבדנו על סדרת הכתבות האלה, נחשפנו להרבה דעות של אנשים, חלק רצה להיחשף וחלק חשש. הבעיה שלנו היא יותר אם החלק שחשש ולא בגלל הסיבה העיתונאית, אלא בגלל שכאשר אדם חושש לדבר בשמו זה אומר שישנה התנהלות לא נכונה מצד אחד מהגורמים. מצד שני אנשי הכדורסל בעיר הסכימו תמיד לדבר בשמם. אבל אולי לפני שבעירייה מתחילים לנסות לפתור את הבעיה, הם צריכים להסכים שיש בעיה, ולהבין אותה. בשיחות לא רשמיות שקיימנו עם אנשי רשות הספורט הובהר לנו שהם בהחלט ערים לבעיה ומנסים לפתור אותה. "כל הרעש שיש בעיר סביב הכדורסל פתאום זה בגלל שאנחנו מטפלים בנושא", אמר אחד מאנשי הספורט בעיר. אבל שמדברים על הבנה מדברים בעיקר, על ההבנה שכדי שיהיה שינוי צריך להבין שחייב לבוא ניתוח חד וכואב. כאשר שומעים איש של הפועל אומר שהוא לא מוכן לשחרר נער לבית"ר או מכבי בגלל שהוא לא רוצה שהם יצליחו זה אומר שמשהו רקוב. אם רק נזכיר שחלק גדול מאותם אנשים מקבל משכורת מאותה רשות עירייה שפשוט נותנת כסף לאנשים כדי שיחבלו בספורט של העיר, אם לא במתכוון אז דרך התנהלות לקויה. ויקטור סוקרניק שאין ויכוח על היותו איש כדורסל סיים קדנציה של שלוש שנים ועזב כדי להיות מאמן ראשי במכבי ר"ג שירדה ליגה. מחליפו בתפקיד יהיה נדב אלחרר שגם הוא בניגוד לרבים איש כדורסל, הבעיה שכמו שאמר סוקרניק רגע לפני שעזב: "יש כאן פוטנציאל אדיר, הבעיה שמרוב שיש פחד מפוליטיקה וכל מיני דברים אחרים אנשים מפחדים ללכת לצעדים גדולים. לא יכול להיות שעיר כמו אשדוד לא תהיה עיר של כדורסל ובמקום כמו אשקלון, נתניה או גבעת שמואל כן". הבעיה שלאותם אנשי מקצוע לעיתים מפריעים כל מיני אינטרסנטים שלא באים בדיוק בשם הכדורסל, התפקיד של הרשות זה לדאוג לספורט ולכדורסל בעיר, כל השאר פשוט לא חשוב.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה