המהפכה הצעירה: השינוי החיובי במחלקת הנוער של מ.ס אשדודעם יוסי מזרחי כאב הרוחני המקצועי של מחלקת הנוער ומנדל דוידוביץ' בדמות המנהל הרגוע, מחלקת הנוער של מ.ס אשדוד רושמת מהפכה מבורכת בעשייה, הערכים וגידול שחקנים. "זה ממש לא רק קבוצת הנוער, כל המחלקה עברה שינוי, רענון ומהפכה קטנה- גדולה", אומרים במחלקה. המפכה הצעירה במחלקת הנוער של מ.ס אשדוד

בשלוש השנים האחרונות סבלה קבוצת הנוער של מ.ס אשדוד משנים לא פשוטות בליגת העל לנוער, מקבוצה שתמיד הייתה בשיפולי הצמרת וזכתה שלוש פעמים בגביע המדינה לנוער, הקבוצה קרטעה בתחתית ונלחמה על חייה.

מעבר לתוצאות המקצועיות ראינו גם חילופי מאמנים לא אופייניים בקבוצת הנוער, מינוי אנשים לא מתאימים וכדומה.

"קבוצת הנוער היא מעין חלון הראווה של כל מחלקת הנוער וככזו זה חלחל גם למטה, למחלקה עצמה", אומר אחד מהאנשים במחלקה.

מעבר לקבוצת הנוער עצמה, ראינו גם שינויים במחלקת הנוער עצמה, עם מינויים מנהלים מקצועיים לא מתאימים, מנהלים וכדומה. העזיבה של מנדל דוידוביץ' לפני כמה שנים הייתה ללא ספק סוג של ציון דרך שלילי מבחינת המחלקה.

אלא בשנה האחרונה נדמה שיש שינוי שמגיע קודם מראש, מהחשיבה שמשהו היה צריך להשתנות והוא באמת השתנה.

האיש המתאים במקום המתאים

השינוי החל בראש ובראשונה מהגעתו של יוסי מזרחי למנהל המקצועי של מחלקת הנוער. "הבאת דמות ואישיות כמו יוסי מזרחי שעד לפני שנה עוד אימן בליגת העל, מאמן מוכר, אישיות, היה עוזר מאמן נבחרת ישראל וזכה באליפות עם בית"ר, זו אמירה, זה אומר שאם מזרחי מגיע משהו טוב קורה", אומרים באשדוד.

מזרחי באמת קיבל מנדט מג'קי בן זקן לעשות כל מה שהוא רוצה/מבין/יודע וחושב במחלקת הנוער. מזרחי למעשה הוא האיש הכל יכול במחלקה, מעבר לצד המקצועי הברור מזרחי גם מנהל, מנתב ובעיקר משקיע בתוכניות עבודה, עבודה עם שחקנים צעירים ועם מאמני המחלקה.

"מזרחי יודע הכל, מעורב בכל ונותן הרבה מאד שקט וידע, הוא יודע מה הוא רוצה מאיתנו ומהמחלקה, הוא מדבר עם מאמנים בנפרד ועם שחקנים בנפרד", מספרים מאמנים במחלקה.

"אתה יודע מה זה בשביל ילד בן 15 או 16 שיוסי מזרחי רואה אותו, מדבר איתו, מסביר לו, יש ליוסי הילה, כריזמה והרבה מאד נוכחות".

מעבר לעובדה שמזרחי קיבל מנדט לעשות כל מה שהוא מבין, בן זקן הבין שבכדי לשנות מהיסוד הוא צריך להביא דמות ודמות כזאת עולה כסף והרבה. מזרחי מרוויח במחלקת הנוער כסף של מאמן ליגת העל בכיר ולא בטוח אם יש כאלה סכומים גם במחלקות נוער אחרות, של קבוצות גדולות יותר.

מבחינתו של בן זקן מזרחי מצדיק את ההשקעה, הוא נמצא במחלקה מהבוקר עד הערב, מכיר את הקבוצות, השחקנים וכל המעורבים בדבר.

"קשה להגיד שמחלקת הנוער של אשדוד הייתה הרוסה כי זה לא נכון, אבל ברור שהיו שנים פחות טובות, של קצת פחות ודאות, אנשים שהיו שנים במערכת עזבו והלכו למקומות אחרים וזה ניכר, לא תמיד הבעיה במקום אחד", מסבירים ראשי הקבוצה.

צילום: מ.ס אשדוד

ערכים וכדורגל

מחלקת הנוער של מ.ס אשדוד תמיד דגלה בערכים בצמוד לכדורגל. בן זקן אמר בעבר: "ברור לי שרוב הילדים במחלקה כנראה לא יהיו כוכבים ורובם יהיו שחקני כדורגל במקום כזה או אחר, אבל לפחות שיצאו אנשים, בני אדם ואזרחים טובים.

המחלקה תמיד קידמה פרויקטים של מצוינות, ערכים ותרומה לקהילה, גם לפני הגעתו של מזרחי. אלא שלצידו של מזרחי הגיע אדם נוסף, שתמיד היה שם ועזב לתקופה. מדובר ביו"ר מנדל דוידוביץ'.

דוידוביץ' שפרש בשל סיבות אישיות והרצון לנוח ולהיות עם משפחתו, היה למעשה הרוח הניהולית לאורך שנים במחלקה, עם עזיבתו היה קשה למלא את החלל ואחרי שנתיים, ג'קי קרא לו לחזור, החיבור עם מזרחי היה מיידי, בשל ההכרות הקודמת בינהם וההערכה ההדדית.

דוידוביץ' מכיר את המחלקה, לכן לא נדרש עבורו זמן הסתגלות, הוא החזיר את נהלי העבודה ואף שיפר דברים מסוימים וכמובן שם דגש על הערכים, האדם במרכז כפי שהוא נוהג תמיד לומר.

דוידוביץ' שדורות של שחקנים עברו תחת ידיו יכול להגיד כבר בגיל צעיר מי יהיה שחקן ומי לא, עין לכדורגל יש לו ונראה שהשילוב עם מזרחי עובד מצוין.

"השיפור במחלקה נראה בעיקר בקבוצת הנוער כי זה תמיד מה שבולט החוצה, אבל השינוי האמיתי הוא למטה, בקבוצות הילדים, הנערים וכדומה, שם נעשית עבודה, יש הרבה שינויים, הרגלי עבודה, שינוי במאמנים ובעיקר עבודה תחת עקרון אחד.

צילום: מ.ס אשדוד

דור חדש של שחקנים

אחד מהדברים שבמחלקה היו צריכים לבצע התאמות וקצת שינויים זה למעשה מהשינוי שחל בבני הנוער ככל.

"היום הכל יותר חשוף, שונה מבעבר, כולם רואים את כולם,יש אינספור משחקי כדורגל שלא לדבר על הכניסה של עוד שלוש מחלקות נוער חדשות בעיר, יש תחרות ויש השוואה ומי שיודע לעשות את ההתאמות ישרוד", אומרים במחלקה.

הכניסה של עוד שלוש מחלקות נוער חדשות לעיר (עירוני אשדוד, אדומים אשדוד והפועל אשדוד) בהחלט פתחה אופק נוסף לילדי אשדוד, יש תחרות על הכישרונות בעיר, על שעות אימון ומגרשים והרבה מאד השוואות בין הילדים והמחלקות שכולם נפגשים מידי בוקר בבתי הספר בעיר.

"אני חושב שעדיין אין מה להשוות בין מחלקת הנוער של שלנו (מ.ס אשדוד) לבין שאר המחלקות, בעייני העובדה שיש קבוצה בליגת העל, וקבוצת הנוער בליגת העל, יחד עם יותר תקציבים ואקדמיה זה פשוט משהו אחר", אומר מאמן באחת מקבוצות המחלקה במ.ס.

צריך לקחת בחשבון שלמחלקת הנוער של מ.ס אשדוד יש מעבר לקבוצות הליגה, גם בית ספר לכדורגל גדול מאד, ואקדמיה לכדורגל למצטיינים וכמובן יותר מוניטין וניסיון בטח כאשר דמות כמו יוסי מזרחי נמצאת בפרונט.

צילום: מ.ס אשדוד

"עוד לא עשינו כלום"

מבחינת יוסי מזרחי המדד שלו להצלחה הוא מספר השחקנים שיעלו בשנים הבאות מקבוצת הנוער לקבוצה הבוגרת. בעבר הזרימה הייתה יותר גבוהה, בשנים האחרונות הקצב מעט ירד.

מזרחי נהנה מאד לראות בשבת האחרונה את יצחק אספה פותח ומשחק נהדר מול מכבי ת"א, גם שחקן כמו בן אל אדרי עושה את צעדיו הראשונים מהנוער לבוגרים.

ייאמר לזכותה של אשדוד שגם בשנים פחות טובות של הנוער והקבוצה הבוגרת המועדון ידע לקדם בין שחקן לשניים מקבוצת הנוער לבוגרים.

נכון שלא תמיד יש דור של שחקנים כמו גדי קינדה, מיכאל אוחנה, ניב זריהן או בטח לא ניר ביטון ואופיר מרציאנו.

אבל כבר כיום בניגוד לשנים שעברו, יש כמה כישרונות שמסומנים כעתידים להיות בקבוצה הבוגרת, אם זה יוני סיסאי אולי הכישרון הגדול ביותר במחלקה כיום, אורי זוהר ואחרים.

"המטרה שלנו כמחלקה היא לא רק לעלות שחקנים לבוגרת זה כמעט כל אחד יכול, המטרה היא לספק שחקנים מוכנים לבוגרת, כאלה שכבר ידעו את המשימות הטקטיות, ההבנה הדרושה, היכולות הפיזיות, חוסן נפשי וגופני, כאן טמונה העבודה", אמר מזרחי בהרצאה למאמנים בתחילת השנה.

ברור שברגע שהסכמות המקצועית במחלקה הוא מאמן עבר ותיק ומוערך בליגת העל כמו יוסי מזרחי הרבה יותר קל להשיג את הידע הלא פשוט בכלל.

בינתיים נראה שמחלקת הנוער שבעבר הייתה היהלום הנוצץ מבחינתו של בן זקן במועדון חוזרת אט אט לזרוח שוב, חלק עיקרי בשל אותם שינויים וחלק בשל הבנה והתאמה למציאות החדשה יחד עם דור שחקנים מוכשר שגדל.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה