איך אשדוד תנצח את מכבי ת"א?הפעם החלטנו לנסות לנתח את המשחק בריאה עתידית ולא רק בחוכמה של בדיעבד. המפתחות: משחק האגפים של אשדוד. המוקש: מהירות. הפתרון: אמיר לביא ועידן שדה יחד בהרכב

 

 

"בתחבולות תעשה לך מלחמה", הפסוק מספר משלי, פרק כ"ד, פסוק ו. הוא אולי תמצית המשחק הקרוב בין מכבי ת"א לאשדוד. אם נהיה כנים והוגנים במשחק של קבוצה מול קבוצה, העדיפות של הצהובים מת"א עדיפה כמעט בכל פרמטר ובדרך כלל כדי שמישהו חלש יותר ינצח מישהו חזק יותר צריך לקרות משהו אחר, משהו שונה, להביא משהו בלתי צפוי, או במילים אחרות לחשוב מחוץ לקופסא. לאשדוד קשה להתמודד בכלים הרגילים שלה מול הכלים הרבים שיש למכבי. אבל גרגורי והצוות המקצועי שלו בהחלט יכולים לתת ליוסי מזרחי והצוות המקצועי שלו הרבה חומר למחשבה או במילים אחרות: לגרום לאנשי מכבי לחשוב ולהוציא אותם מתבנית המשחק הרגילה שלהם. יוסי מזרחי מכיר מצוין את שחקני אשדוד והקבוצה, מה גם שלמעט אמברוז וורטה ההרכב הוא אותו הרכב שמזרחי אימן רק לפני ארבעה חודשים, כך שלמזרחי יש בהחלט את יתרון ההיכרות המוקדמת עם שחקני אשדוד מה שיש פחות לגרגורי שחלק משחקני מכבי לא היו כאן בעונה שעברה. סביר להניח שגרגורי בוודאי ראה את רוב משחקי מכבי העונה והכין את השחקנים שלו לחולשות והחוזקות של הקבוצה. לדעתנו כדי שגרגורי יצליח להפתיע את מכבי הוא חייב לשנות את ההרכב שלו ואל בגלל שהשחקנים לא טובים או לא בכושר, אלא שרוב הקבוצות שבאות לשחק מול אשדוד מבינות שאם סוגרים את משה אוחיון ועידן שריקי טוב, אשדוד מתקשה להגיע למצבים ומול מכבי שעשויה לשלוט הרבה בכדור זה יכול להיות הרסני ביותר.

 

 

 

אגפים ומהירות

אם יש נקודה חלשה בהרכב של מכבי זה בעיקר משחק האגפים של הקבוצה בפן ההגנתי, אם כל הכבוד לקלמי סבן, רוני ויואב זיו או אפילו דור מלול הם לא מגנים בשיא כושרם חלקם כבר לקראת סוף הקריירה (סבן) וחלקם רק בתחילת הדרך (מלול). מה גם שרוב הזמן מכבי עסוקה בלהתקיף והמגנים של מכבי מבלים בעיקר בחלק המגרש של היריבה. באשדוד עופר ורטה וצ'קול משחקים כמגנים וברור שהם יצטרכו קודם כל לשים לב לחלק ההתקפי המסוכן של מכבי, אבל גרגורי יצטרך להסביר להם שכאשר המגנים של מכבי עולים למעלה זה הזמן לתפוס את ההגנה של מכבי חשופה וכמה שיותר מהר. עוד נקודה שצריך לשים אליה לב היא העובדה שבניגוד לקדנציה שלו באשדוד אז שני המגנים של אשדוד לא עלו יחד להתקפה במכבי יוסי מזרחי מאפשר לצמד המגנים שלו לעלות לא אחת ביחד להתקפה, אם הקשרים האחוריים של מכבי לא יגיעו לכסות מהר על המגנים לאשדוד יש סיכוי לא קטן להפתיע את ההגנה של מכבי. בכל מקום אחר יהיה קשה להפתיע את מכבי, מרכז ההגנה של מכבי הולך ומתחבר, סטרול ופאביצביץ' אמנם לא הכי מהירים אבל בהחלט מספיקים לליגה שלנו. הקישור האחורי של מכבי הולך ומזכיר את הקישור של הקבוצות הגדולות שזכו כאן באליפות, בעיקר אחרי ההגעה של אלברמן.

 

 

 

שדה ולביא בהרכב

בכדי שהסעיף למעלה יבוא לידי ביטוי חייב גרגורי כמו שאמרנו בהתחלה לשנות מעט ובעיקר להפתיע. מול נתניה בעשר דקות ששיחק הראה אמיר לביא כמה הוא חשוב לקבוצה שהוא בכושר טוב. בתוקפה האחרונה לביא מקבל מחמאות על הרצינות ועל היכולת שלו באימונים. לביא קיבל את חולצת ההרכב מול נתניה ונראה שלולא ההרחקה של סטויקיץ' הוא היה מקבל יותר מעשר דקות ואולי גם התוצאה הייתה שונה. לביא ושדה שישחקו על האגף יכולים לעשות הרבה בעיות להגנה של מכבי ובעיקר באגפים ששם כמו שאמרנו אם יש חולשות למכבי אז זה באגפים. שדה שקצת נשכח אחרי פתיחת עונה לא רעה, צריך לשחק יחד עם לביא בהרכב וכך לתת לאשדוד את מה שכל כך חסר וזה מהירות. גרגורי שמתחילת העונה מרבה לשחק בעיקר בשיטה של 4 שחקנים בקישור בקו אחד, שם את שריקי באגף שמאל, אמנם ככה יותר קשה לסגור אותו והוא מביא לידי ביטוי בצורה טובה יותר את המהירות שלו אבל מצד שני נוגע פחות בכדור. אם שריקי ישחק עם מקרייב למעלה הוא יהיה יותר מעורב ויגרום לבלמי מכבי להיות פחות מעורבים בהנעת הכדור של הקבוצה. הקישור של אשדוד יכלול את אוחיון וקינג באמצע מה שיוריד את ביטון שנמצא בכושר לא טוב לספסל כאשר לביא ושדה משחקים באגף. בשיטה הזו יש גם מעט סיכון כי האמצע של אשדוד יהיה יותר פרוץ ומכבי תשלוט הרבה יותר בכדור, אבל אשדוד צריכה מראש לסמן את המתפרצות כדרך להכריע את מכבי ובעיקר להפתיע. המשחק אמור להיות מוכרע בעצם על הקבוצה שתצליח להביא יותר לידי ביטוי את הכלים שלה, אם השליטה של מכבי יחד עם ההתקפה של מכבי תכריע את ההגנה של אשדוד, או אולי המהירות והאיכות של הרביעייה, מקרייב, שריקי, שדה ולביא תצליח להביך את הגנה היחסית איטית של מכבי ובעיקר את צד שמאל של הגנת מכבי.

 

 

 

כמו משחק בית של מכבי

בדרך כלל אנחנו משתדלים במדור הזה לנתח בעיקר מבחינה מקצועית. אבל אין ספק שלקהל שיגיע ביום שני לי"א תהיה חשיבות גדולה בטח בכל מה שקשור לאווירה. על פי הפרסומים והנתונים שמגיעים מת"א בערך 3500 אוהדים של מכבי אמורים לנסוע עם הקבוצה לאשדוד. הנהלת אשדוד שלחה לת"א כ- 3500 כרטיסים ולמרות שהביקוש היה גדול יותר, נראה שלא יהיו יותר מ- 3500 צופים בי"א, מה שבהחלט מעלה את השאלה מכה אוהדים יגיעו מאשדוד? סביר להניח שהמגרש יהיה כמעט מלא, אולם עד כה לא הצליחו להביא מאשדוד יותר מ- 2500 צופים למשחק הבית של הקבוצה. השאלה היא כמה מהצופים שבוודאי יגיעו לאשדוד יגיעו בכדי לעודד, כי הקהל של מכבי עם המאסה האדירה שלו בהחלט יכול להוות סוג של יתרון עבור הצהובים שגם ככה עדיפים על אשדוד. אם מדברים על מבחן כוח של השחקנים של גרגורי מול השחקנים של יוסי מזרחי ואבי נמני גם לקהל של אשדוד יש הזדמנות בלתי רגילה להראות שגם הם חלק מהשינוי של הקבוצה. בלי הקהל המקומי ועם הדחיפה של הקהל המכבי יהיה קשה מאד לשחקני אשדוד להתעלות. נכון שלאורך שנים הוויכוח באשדוד היה דומה לויכוח של הביצה והתרנגולת, אבל לשם שינוי צריכים האוהדים של הקבוצה להראות לקבוצה שהם מושכים אותה קדימה ולא להיפך.

 

 

 

סבלנות, או לפתוח בבליץ'?

אחד מהדברים שמעסיקים כל מאמן שמכין תוכנית משחק היא כיצד לפתוח את המשחק, האם לפתוח חזק ולהעביר מסר ליריב? או שמא לחכות לאזור הדקה -60-70 ולנסות אז להפתיע ולנצל את העייפות. עושה רושם שבמשחק ביום שני לא זה ולא זה. גרגורי יצטרך לדעת להשתמש בכל מיני אלמנטים טקטיים בכדי לנצח ולהפתיע, למרות הכושר הגופני הטוב של הקבוצה ראינו גם בנתניה שבמשחקים שהשחקנים נותנים הכול באזור הדקה ה-80 חלה עייפות מסוימת וברגע שבספסל יושבים בלי לפגוע שחקנים פחות מנוסים מאבידור, עטר ואלברמן או ייני הסיכוי של מכבי להכריע את המשחק בדקות הסיום הוא גדול יותר. לכן ההורדה של ביטון לספסל והימצאותו של סארקי שיכלל כנראה לראשונה בסגל של אשדוד יחד עם נבו מזרחי שהפך לחילוף הראשון של גרגורי יכולה אשדוד בעיקר לרענן לקראת הסיום את השורות אבל לא יותר. מצד שני, אולי דווקא פתיחה חזקה שתכניס את הקהל המקומי למשחק ותצליח להפתיע את מכבי מיד בהחלט יכולה לעשות את שלה יחד עם הכניסה של ביטון וסארקי שיכולים לעזור לשמור על התוצאה אם וכאשר נצטרך. אשדוד צריכה להיות סבלנית לדעת ולהבין שבמשחק כזה סביר להניח שהכדור יהיה בעיקר ברגלי שחקני מכבי, שחקניו של גרגורי יצטרכו לדעת לצאת מהר קדימה, לתקוף ליזום ובעיקר לדעת שהם לא יקבלו הרבה הזדמנויות טובות וכל אחת כזאת צריכה להיות מנוצלת, מה שאומר ריכוז והרבה. שחקני אשדוד גם צריכים להיות סבלניים ולדעת שגם אם המשחק לא יוכרע מיד, ככל שיעברו הדקות מכבי תרצה לעלות יותר למעלה ואז החלק הקדמי המהיר של אשדוד יוכל אולי להפתיע. עוד מקום שממנו צריכה אשדוד להיזהר זה המצבים הניחיים של מכבי, מתחילת השנה מי שלוקח את מרבית המצבים הנייחים הם מדוניאנין מצד שמאל ובוזגלו מצד ימין. בדרך ככל שבוזגלו מגביה הוא מגביה לאזור הפנדל ושם נוגחים טובים כמו קולאוטי ורנגלוב יכולים לעשות הרבה צרות להגנה של אשדוד. מצד שמאל שמדוניאנין מגביה ברוב המקרים הוא בועט חזק לאזור השער בתקווה שמישהו יגע בכדור. כך או כך אנחנו מקווים שבאשדוד נתנו דגש מיוחד גם לחלק הזה שבהחלט יכול להכריע משחק לכאן או לכאן.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה