תלתלי הזהב הגיעו לאשדוד: החזרה של ראובן עטר לליגת העלבאשדוד בונים על מגע הקסם של ראובן עטר שבעיקר היה קוסם כשחקן. עטר בונה על אשדוד כמקפצה חזרה לקדמת הבמה של הכדורגל הישראלי. על שיחת הטלפון מאזור החיוג המפתיע, הבחירה באשדוד, ההבנה שהוא זקוק לשינוי. ראובן עטר יעמוד הערב (ג') על הקווים כמאמן אשדוד שוב בליגת העל. האם השידוך יצליח?

המשפט ששומעים בימים האחרונים בעיקר בהקשר ההגעה של ראובן עטר למ.ס אשדוד, הוא- "חזרה למרכז הבמה". הכוונה שאחרי תקופה לא טובה בקריירה ודשדוש בליגה הלאומית או בבית, עטר חוזר למשרת אימון באחת מקבוצות ליגת העל.

במקרה של אשדוד הם מקבלים מאמן עם "סקס אפיל", כזה שמושך הרבה תשומת לב, הילה גדולה סביבו. כשחקן אין עוררין לגבי היכולת של ראובן עטר.

האיש בעל תלתלי הזהב תמיד היה שחקן מזן אחר, השחקן היחיד שקיבל מחיאות כפיים בטדי כשחקן יריב, אחרי שהבקיע שער מדהים במספרת במדי מכבי חיפה בגביע הטוטו.

עטר היה ונשאר אחד השחקנים המוערכים בכדורגל הישראלי. הוא שחקן שעבורו אוהדים רכשו כרטיס כדי לראות את הביצועים המרהיבים שלו מהיציע. הפעולות שלו על כר הדשא נתנו לנו רגעים גדולים ומענגים.

עטר היה השחקן שאולי הכי מוזהה עם הניצחון של נבחרת ישראל בצרפת בשנת 93, זה היה השער הכי יוקרתי של שחקן ישראלי בכל הזמנים. עטר עשה קריירה גדולה כשחקן וסומן כתקווה הגדולה של דור המאמנים הצעירים, כזה שיוביל קבוצות לתארים ויגיע לתפקיד הנכסף של המאמן הלאומי.

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

כמאמן, לעטר היו תקופות נהדרות במכבי נתניה אותה הצעיד פעמיים למקום השני ואירופה, אך גם תקופות שפל, בעיקר במכבי חיפה וגם נתניה (ירידת ליגה).

לצד תקופות סבירות בבית"ר ירושלים עם זכייה בגביע. באשדוד בונים על ההצלחה של עטר בנתניה, קבוצה שבשנים האחרונות היא בסדר הגודל של אשדוד. לשרוד ואולי אף להפתיע.

הבחירה של אשדוד בעטר היא בעיקר בשל היכולת שלו ולקדם ולעבוד עם שחקנים צעירים, יחד עם העובדה שמאמן עם ההילה שלו בעיקר כשחקן אך גם כמאמן עשויה לשנות את הדימניקה בחדר ההלבשה ושחקנים מכבדים אותו. 

הרבה מאמנים בכירים עברו באשדוד והרבה שחקני עבר גדולים היו במועדון, אבל הכניסה של עטר לחדר ההלבשה של מ.ס. אשדוד הצליחה לרגש את כל השחקנים, למרות שכולם במועדון היו תינוקות בימים שעטר כיכב במגרשים.

״השם ראובן עטר לבד גורם לך להתרגש״, אמר אחד השחקנים באשדוד, וגם ראשי הקבוצה הוותיקים לא החמיצו את ההזדמנות לפגוש את עטר פנים מול פנים.

צילום: עופר אשטוקר, אשדוד נט

אדם שונה, מאמן אחר

עטר בן ה- 48 מבין כנראה שההזדמנות מאשדוד יכולה להיות קרש קפציה חזרה לבמה המרכזית של הכדורגל הישראלי. המידות של אשדוד מתאימות לו. 

הגודל, היכולת להביא את עצמו ולנסוך מהניסיון והידע שלו לשחקנים הצעירים שבוודאי יקחו כל מילה שלו בשקיקה, בעיקר בשל המעמד, הקריירה, ההילה.  

עטר הוא דמות שונה בנוף מאמני הכדורגל הישראלים. תמיד מדבר בשקט, לא מחפש את המצלמות. בזמן שאינו מאמן קבוצה בליגת העל לא תראו אותו, כמו אחרים, מפרשן משחקים, יושב באולפנים או מתראיין בעיתון. לפעמים אפילו נדמה שהוא פשוט נעלם, דבר שלא מתאים לאנשי כדורגל שמחפשים את התהילה.

אבל גם לאיש השקט והמופנם יש שאיפות מקצועיות, וכשהגיע טלפון מכלא חרמון ועל הקו היה ג'קי בן זקן, עטר קיבל הזדמנות לשוב לקדמת הבמה שהוא מחפש, בדרכו. 

אין ספק שמדובר באחד השידוכים המעניינים של הקיץ. מדוע? מכיוון שעטר, למרות השנים האחרונות השקטות, הוא עדיין דמות בולטת במוחות אוהדי הכדורגל הישראלי. קודם כל כשחקן, כמובן, אבל אסור לשכוח שגם כמאמן הייתה תקופה בה נחשב למיוחד.

התפיסה השתנתה עם הזמן וההפסדים, אבל האיש והתלתלים עדיין מעניין. אי אפשר לדעת אם יקבל עוד הזדמנות כמו זו שיש לו עכשיו באשדוד.

אמרנו אדם שונה? כמה מאמנים אתם מכירים שבמהלך התקופה שהיו מחוץ לכדורגל, עבדו בגינה, גידלו יונים בביתו אשר במושב ליד חיפה. 

בנוסף, עטר הספיק בשנים האחרונות לנסוע לתאילנד, לנוח, להתגרש ולהכיר בת זוג חדשה. אמרנו? לא שגרתי, לא רגיל. עטר יכול היה להרשות לעצמו להיות בחוץ מספר שנים, בהסכם הפיטורים ממכבי חיפה, הוא קיבל מיעקב שחר מענק של מיליון דולר פיצויים.

צילום: דוברות מ.ס אשדוד

השידוך עם אשדוד והטלפון עם הקידומת המיוחדת

גם במ.ס אשדוד מבינים שאחרי הקיץ שעברו, עם חילופי מאמנים, סגל שטרם הורכב, זרים שעזבו וכוכב שנפצע ועוד שניים שנמצאים ספק בסימן שאלה. הם צריכים מהלך יציב שירגיע את המערכת.

עטר אמור להפיע מהרוגע שלו, השלווה והיכולת להתמודד עם לחצים, בתור שחקן ומאמן שראה הרבה. ההילה שלו, הטאץ' אמורים לעשות את שלהם, ככה לפחות מקווים באשדוד.

"בעייני הוא סוג של עודד קטש מהכדורסל, יש לו מעין בייגלה מעל הראש", אומר אחד מאנשי אשדוד. "נכון שמבחינת קריירת אימון קטש הצליח הרבה יותר, אבל לעטר יש את ההילה, את הנוכחות שאין לאחרים, בקבוצה צעירה כמו אשדוד עם שחקנים שיש להם אגו לא קטן, זה חשוב מאד שיש דמות כזאת בחדר ההלבשה". 

גם השיחות בדרך לאימון אשדוד לא היו שגרתיות. את הגישוש הראשוני עשה יוסי מזרחי, האחראי על מחלקת הנוער ששימש כמאמן אחרי העזיבה המפתיעה של רן בן שמעון לקפריסין.

מזרחי בדק אם חזרה לליגת העל, לאשדוד, בכלל מעניינת את עטר, והאחרון, שהופתע מהשיחה, הסביר שהוא תחת חוזה בעפולה ורק אם הדברים יהיו מקובלים על כל הצדדים יש על מה לדבר. 

השלב הבא היה מורכב יותר. ג'קי בן זקן ניהל את המו"מ עם עטר מהכלא, בן זקן ועטר שוחחו מספר פעמים, שהמטרה הייתה להבין אם שני הצדדים רואים עין בעין את המדיניות של המועדון. 

צילום: דוברות מ.ס אשדוד

עטר הוא לא מאלה שעונה לכל צלצול בטלפון שלו, בטח לא אם מדובר במספר לא מזוהה. בן זקן דאג שאחד מאנשיו הקרובים יעדכן את עטר לענות לטלפון מקידומת 077.

עטר המתין לטלפון ועל הקו היה בן זקן. שתי דקות לקח לבן זקן לסגור עם עטר את המינוי הנכסף עבורו. רגע לפני, דאג הבוס של אשדוד, לסגור את סוגיית שחרורו עם ראשי עפולה.

עטר לא הציב דרישות מיוחדות, אבל התעקש רק על נושא אחד – שעוזרו ואיש סודו בשנים האחרונות, צדוק מלכה, יצטרף אליו. זה לא קרה סתם.

במשך כל קריירת האימון שלו דובר על האופי הרגיש שלו, על העובדה שנפגע בקלות, ובעיקר על החשדנות. עטר מצטייר אצל רבים כפרנואיד. הוא חושב שכל הזמן מדברים עליו מאחורי הגב, שכל מי שמסביבו רוצה בנפילתו. 

כל נושא החשדנות הוא פרמטר חשוב בקריירה של עטר, לא אחת החשש שלו שחותרים תחתיו במועדון שלו גרמו לו לבצע מהלכים וצעדים שלא בטוח שכל אחד היה עושה, גן עטר מבין שבכדי להצליח הוא חייב לשנות משהו, לשחרר, לסמוך יותר. זה חלק מהתבגרות של כאדם וכמאמן.

יש כאלה שטוענים שהמהלך הזה הוא מהלך מצוין שיעזור לשני הצדדים, עטר יקבל הזדמנות וירצה להוכיח ויעשה הכל גם ברמה האישית וגם הקבוצתית בכדי להצליח.

מבחינת אשדוד היא מקבל מאמן עם הילה, רעב להחיות מחדש את הקריירה שלו וכזה שאמור להביא הרבה שקט ופאסון לקבוצה.

מנגד, יש כאלה שספקנים מאד, "בעיניי אשדוד הייתה מועמדת לרדת ליגה יחד עם עוד קבוצות, עכשיו אחרי המינוי של עטר היא מועמדת ודאית", אמר הפרשן משה פרימו.

"מדובר במאמן שלא הצליח בשנים האחרונות באף קבוצה, ואין מה להשוות בינו לבין רן בן שמעון או יוסי מזרחי שיש להם את הידע והניסיון", אומר פרימו.

יש כאן סיכון מסוים, יכולתו של עטר להחיות את הקריירה היא בהחלט סוג של סימן שאלה שעשוי לקבוע את העונה של אשדוד ולאן היא תלך, אך מנגד, צריך לזכור שעטר יקבל אפשרות לחזק את הקבוצה בשניים או שלושה שחקנים שעשויים אם יפגע בהם לעשות את ההבדל, אשדוד מקבלת מאמן רעב, שרוצה להצליח ומבין שאולי מדובר בהזדמנות האחרונה האמיתית שלו בקריירה בליגת העל.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה