ניצוצות של אופטימיות: מ.ס אשדוד שידרה רעננות חדשהאין מה להסתנוור מהניצחון אמש (ג') של מ.ס אשדוד על הפועל ת"א (2-3) בגביע הטוטו. אחרי הכל הקבוצה הציגה 50 דקות די רעות וחלשות. אבל דווקא בשל המהפך, השינוי והכניסה של שחקני המפתח, יש משהו במ.ס אשדוד החדשה שמרמז על אופטימיות ועל תחושה שהקבוצה לא רעה בכלל. בשבת: נס ציונה

מ.ס אשדוד רשמה אמש ניצחון ראשון בעונת המשחקים 2019-20. נכון מדובר רק בגביע הטוטו, משחק ראשון, חצי רשמי, אבל ניצחון ביתי ועוד 3-2 שמגיע אחרי פיגור 2-0 הוא תמיד משהו חיובי לפתוח איתו את העונה.

נתחיל דווקא מהחלק הראשון, הפחות חיובי, המחצית הראשונה הייתה נוראית עבור אשדוד, המשך ישיר של היכולת מהעונה שעברה (מינוס הפלייאוף) שכל התחלואים והבעיות חוזרים וחוזרות וצפים לאור זרקורים. 

אשדוד הציגה הגנה חלשה (בעיתית מאד), קישור לא מספיק יצירתי וטכני והתקפה אנמית. בקיצור מ.ס אשדוד מול 2018-19. אלא שאז משהו קרה, אשדוד יצאה למחצית השנייה והשתפרה בעקביות. 

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

הכניסה של יעקב בריהון ושובל גוזלן עשתה את ההבדל, בעיקר הכניסה של האחרון, יחד עם העייפות של שחקני הפועל ת"א, הפנדל וההרחקה, אשדוד הצליחה לחזור מפיגור 2-0 ל- 3-2. אופי כבר במשחק הראשון של העונה.

מה זה אומר? בעיקר שלאשדוד יש קישור וחלק התקפי שיכולים לעשות בעיות לכל קבוצה בכל מגרש. שלומי אזולאי, יעקב בריהון, רועי גורדנה, שובל גוזלן, שגיב יחזקאל ודין דוד, זה בהחלט מספק למה שאשדוד מכוונת העונה. 

כבר בנקודת הזמן הזו ניתן לקבוע שלפחות בכל הקשור לחלק הקדמי והקישור, אשדוד טובה יותר מזו של העונה שעברה. 

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

שאלת אווסו

היכולת של אשדוד לחזור מפיגור מהר, אפילו מול יריבה שמשחקת בעשרה שחקנים, מוכיחה שהכישרון נמצא שם. דומה שבניגוד לשנים עברו, אשדוד הביאה שחקנים שמכירים את ליגת העל, מנוסים (במידה מסוימת) עם יכולות, וזה חשוב.

בעיה אחת שאנחנו חושבים שיכולה להיות בהמשך, היא מידת שילובו של אווסו במערך זה. אין ספק שבשלישייה שכוללת את אזולאי- גורדנה ואווסו, בהנחה שבריהון משחק בחלק הקדמי, אווסו הוא למעשה "הבלם" היחיד בקישור.

גורדנה אמנם תורם לא מעט בחלק ההגנתי, אבל הוא הרבה דברים טובים, חוץ מגרזן הגנתי, אוואט את אוחיון יצטרכו למצוא פתרון לעניין הזה, כי אחרת אשדוד תהיה חשופה מאד, ועל עניין ההגנה כבר דיברנו.

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

בטוחים שרק בלם חסר?

לאורך כל הקיץ באשדוד יודעים שהם זקוקים לחיזוק בהגנה וצריכים בלם, אולי אפילו שניים, טימותי אוואני הבלם האוגדני חתם, אבל כרגע לא נמצא כאן בכדי לדעת האם הוא הפתרון, ג'יהאוטה הקמרוני לא הרשים יתר על המידה ונראה שהוא בעיקר מנסה לחזור מפציעה לכושר משחק.

ניר ברדע בלם סביר והיכולות שלו מוכרות, הוא בסדר גמור ליד בלם שמתאים לו (חטאב) והגנה מתואמת, לא המצב הנוכחי באשדוד.

גם מרכז ההגנה בסיום העונה שעברה, שכלל את ברדע וחטאב היה בסדר, אבל ממש לא אופטימאלי. זה התחבר, לא יותר מכך. אשדוד חייבת שדרוג רציני בחלק הזה, אחרת זה ייראה כמו במחצית הראשונה מול הפועל ת"א, קומדיה שתהפוך לטרגדיה. 

לעניות דעתנו אשדוד זקוקה לשני בלמים חדשים, טובים ואיכותיים, גם האגפים זה לא חגיגה גדולה. תום בן זקן פצוע עד חודש דצמבר לפחות ועם כל הכבוד לילד המוכשר זוהר סזנו גם הוא וגם בנצי מושל או יצחק אספה הם לא פתרון מספיק טוב לעמדה הזו, בהנחה ומרכז ההגנה של אשדוד לא מורכב מהצמד ראמוס את גודין.

אי אפשר להמר כמעט בכל העמדות בהגנה, אשדוד חייבת לפחות באנקר אחד או שניים בהגנה ויש כמה כאלה בשוק גם כיום, אולם לא נראה שבחלק הזה יהיה איזה רכש מפוצץ ולכן הרבה תלוי ביכולת של הצוות המקצועי להעמיד את הקבוצה טקטית והגנתית, כי גם עם הבלם אוואני ההגנה של אשדוד רחוקה ביכולת משאר חלקי הקבוצה.

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

מי אתה קמאהני ?

לצד הביקורת על תפקוד ההגנה, התלהבו  באשדוד מתפקודו של המגן הצעיר מגאנה, קמאהני מונטרי שהגיע ביחד עם סמואל אלאבי וסיפק אמש משחק מצוין מבחינתו ואף רשם את מספר הקילומטראז'ים הגבוה ביותר מבין כלל שחקני הקבוצה.

כבר במחנה החמיאו בקבוצה למונטרי בן ה-19 וטענו כי מדובר בשחקן איכותי שעתיד להיות ה"אקזיט" הבא של אשדוד בעתיד.

באשדוד מדברים על בחור צעיר, מוכשר בטירוף שלא מפסיק לרוץ ויכול בהחלט להיות המגן השמאלי שחיפשו בקבוצה לאורך השנים האחרונות.

במקרה שלו השאלה היא קודם כל עניין הבגרות, אחרי הכל מדובר בילד בן 19, ההבנה של המשחק האירופאי ובעיקר הידיעה שהוא קודם כל מגן, יש לו נטייה לצאת הרבה קדימה שזה חשוב, אבל לא פעם ראינו חורים מהצד שלו.

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

לקבוצה כמו אשדוד שיהיו משחקים שתצטרך להתגונן לא מעט, חשוב שהמגן לא ישכח לסגור קודם כל את הקו שלו.

לצד ההתלהבות מקמאהני, צריך לזכור שיש את הצעיר גיל כהן שעשה טבילת אש טובה מאד בעונה שעברה. כהן מתאים לשחק כמגן שמאלי, אלא שנראה שבאשדוד ילכו בהתחלה עם קמאהני, וזה מובן.

מה עושים עם כהן הצעיר? הוא יכול לשחק גם כבלם, אבל לא בכל מערך, כבלם במערך של ארבעה בהגנה יהיה לו קשה להתמודד בגלל הממדים הפיזיים שלו, במערך של חמישה בהגנה הוא יכול לשחק כבלם מצד שמאל ולהתאים יותר. 

שוב כאב ראש לא קטן לצוות המקצועי, אבל דבר אחד אפשר להגיד שבניגוד לשאר החלקים בהגנה, צד שמאל נראה החלק היותר בטוח ואיכותי. 

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

השפן מאיכסל

והיה גם גו'קר לא מוכר, שעשוי להפוך לגניבה מבחינתה של אשדוד. הקשר פיראס אבו עקל שהחליף את גורדנה שזה נפצע בדקה ה- 15 והמשיך את הרושם החיובי שהותיר בקרב אנשי הצוות המקצועי עד כה.

אבו עקל הגיע למבחנים מהפועל איכסל ושוב הראה כמה חשוב לדעת לאתר את השחקנים הנכונים מהליגות הנמוכות.

לאורך כל תקופת ההכנה באשדוד החמיאו לעקל אך רצו לראות אותו משחק "בזמן אמת", אמש (ג') אחרי כמה דקות של התרגשות הוא נכנס למשחק והראה שיש לו איכויות. באשדוד יחתימו אותו והוא אמור לתת עוד מימד וגיוון בקישור.

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

אבו עקל הוא אחד מכמה שחקנים שנבחנו בקיץ באשדוד והרשימו, יחד איתו יש את נאור עבודי שכבר חתם באשדוד וגם הוא הראה כמה דקות טובות, עבודי יכול לשחק בקישור ההתקפי והן כחלוץ וייתן עוד ענה ברוטציה של אשדוד.

אם מדברים על שינוי קונספט באשדוד, זה בדיוק אחד מאותם השינויים, יותר שחקני רוטציה, מנוסים יותר, שמגיעים מהליגות הנמוכות אמנם, אבל שעבור כבר איזה דבר או שניים, ולא רק להתבסס על צעירים תוצרת מקומית. 

עבודי כזה, אבו עקל כזה, יחד עם שחקן כמו אליאור משעלי שאמנם לא שיחק אמש אבל יקבל דקות, אמורים לתת את התחרות באימון, את הדרייב להרכב הפותח שהמקום שלהם לא מובטח. 

חלק מהחזרה מפיגור, דבר שלא מאפיין את אשדוד לאורך השנים נזקף לזכות אותם שחקנים שעלו ורצו להוכיח. גורם במועדון: "בעבר לא היינו חוזרים למשחק לאחר פיגור כזה. יש רוח חדשה בקבחצה. אנחנו מצפים לעונה מוצלחת כשהמטרות יוגדרו תוך כדי תנועה".

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE

יש סקורר
אם צריך להתלהב משחקן מסוים באשדוד, הרי שזה מהחלוץ שובל גוזלן. חצי שעה הספיקה לחלוץ המוכשר להראות למה בנוער של מכבי חיפה הוא היה מלך שערים כמה שנים ברציפות עם מספרים מטורפים. 
היה באשדוד מי שהגדיל ואמר שאחרי כמה שנים יש לאשדוד חלוץ 9 אמיתי, סקורר. אז גוזלן או עדיין לא מקרייב ובטח לא הולצמן, אבל צמד השערים שלו, יחד עם גרימת הפנדל, הראו את הטכניקה, את היכולת, ואת העובדה שמדובר בסקורר, בלי הרבה נגיעות, בזמן קצר והמון השפעה על המשחק.
שחקן כמו דין דוד שבאשדוד רואים בו פוטניאל גדול להיות סקורר (שהוא כבר היה צריך להיות), יכול בהחלט ללמוד מגוזלן, השער הראשון בסיבוב, השער השני עם מיקום נכון וטאצ' איכותי, כל אלה נוטעים הרבה תקווה.
וכמובן הנוכחות של משה פרץ (הגיס) ביציע תעשה רק טוב, אם באשדוד ירצו איזה שיר אוהדים חדש, יש כבר מי שיבצע.  גוזלן אמר: "אני מתרכז רק במשימה הקרובה - העונה הנוכחית במ.ס אשדוד ולא חושב רחוק. הגעתי לאשדוד שהיא בית חים והשאיפה שלי היא להוביל את הקבוצה לעונה מוצלחת".

צילום: שחר גרוס, באדיבות אתר ONE
פורפורציות
ואחרי הכל, חשב לזכור מדובר במשחק ראשון, בו אשדוד הייתה יותר דקות רעה מאד מאשר טובה. הפיגור במחצית, ההרחקה, הפנדל, הכל מסתכל לדבר אחד: יש אופטימיות, אבל לא צריך להסתחרר. 
יש הרבה בעיות בהגנה, שרחוקה מלהיות הגנה של קבוצה בליגת העל, יש כמה סימני שאלה מבחינת שחקנים.
גם בהתקפה, בימים בהם גוזלן לא יפגע, קשה לראות מי הצוות המסייע שכובש, אז לצד כל האופטימיות והתחושה הנעימה, יש הרבה עבודה והמבחן הנוסף יהיה כבר בשבת מול נס ציונה. 
ונראה שבאמת אנשי אשדוד מבינים בדיוק את הגודל הטבעי שלהם, אף אחד לא יצא במחולות על הניצחון, דווקא דיברו יותר על המחצית הראשונה הגרועה של הקבוצה. 
חשוב לזכור שהעונה בכדי להתברג לפלייאוף העליון (אם זה בכלל היעד) יהיה לאשדוד קשה מאד, יש 5-6 קבוצות טובות בהרבה מאשדוד (מכבי ת"א, מכבי חיפה, הפועל ב"ש, בית"ר ירושלים, מכבי נתניה, אולי ק"ש ואפילו הפועל ת"א חרף ההפסד) ואז מגיעות "קבוצות הבטן" שלשם אשדוד אמורה לשאוף כמו הפועל רעננה, הפועל חיפה, אולי ק"ש והפועל ת"א מי מהן שלא תתברג בפלייאוף.
אם אשדוד תסיים בפלייאוף העליון זה יהיה הישג אדיר, אבל גם התבגרות בפלייאוף התחתחן במרחק סביר מהתחתית תהיה יעד ריאלי בהתחשב בעונה שעברה.
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה