ירידה צפויה מראש: אחרי עשור מכבי אשדוד ירדה ללאומיתמכבי אשדוד ירדה אמש (א') רשמית לליגה הלאומית. אחרי עשור בליגת העל, עשור ששם את הכדורסל המקומי על המפה. מכבי אשדוד השלימה ירידת ליגה אולי הצפויה ביותר בשנים האחרונות. כל הסיבות לירידה, הצדק הפואטי ורצון בהתחלה חדשה

ירידת הליגה של מכבי אשדוד אמש (א') באופן רשמי אחרי הפסד 92-81 ביתי לגליל/גלבוע, הייתה כתובת שרשומה על הקיר באופן זוהר ובולט במיוחד. עם סגל טלאים, מאמן חסר ניסיון שמעולם לא אימן וקופה ריקה ומדוללת, הירידה הייתה צפויה.
היטיב לתאר זאת אחד מאוהדי הקבוצה ברשת החברתית: "הירידה של הקבוצה נקבעה כבר מזמן, המשחקים האחרונים היו מסע לוויה". אשמים יש למכביר, אבל זה פחות משנה. כי למעשה מהקיץ ברגע שהחליט מי שהחליט ללכת על קונספט שלושה זרים, סגל השחקנים שנבנה והתקציב הדליל היה ברור לאן העונה הזו הולכת. 
צילום: לירון מולדבן, מנהלת ליגת העל בכדורסל
ראשי הקבוצה עוד קיוו שאולי הקורונה תטיב עימם והקבוצה תישאר בליגה על השולחן הירוק אולם זה לא קרה. ואולי יש כאן בכלל צדק פואטי, עשר שנים אחרי שעלתה ליגה על השולחן הירוק (מכבי אשדוד הייתה אמורה להישאר עונה נוספת בלאומית, אבל עלתה לאחר שהבקעה ויתרה ואשדוד העמידה תקציב), היא יורדת על הפרקט.
גם בפעם הקודמת שהקבוצה ירדה על הפרקט היא הצליחה להישאר שוב על השולחן הירוק, בגלל קבוצה אחרת (אליצור נתניה) שוויתרה בשל עליות כספיות ואשדוד למעשה "קנתה" את המקום שלה.
קצת מספרים: מכבי אשדוד ניצחה ארבעה משחקים בלבד מ- 26, גם אחרי הקורונה המצב לא השתנה וטור הניצחונות נשאר על ארבעה. 15.4% הצלחה, והיא נחשבת לאחת היורדות החלשות אי פעם.
כתובת האשמים על הקיר
הכל התחיל בקיץ, מועצת באר טוביה החליטה שהיא כבר לא תומכת בקבוצה ונתח משמעותי של כסף יירד מתקציב הקבוצה, עם תקציב צנוע מאד החליטו ראשי לבצע כמה פעולות שכולם היו החלטות רעות שגרמו לכדור שלג של הפסדים וכישלונות.
צילום: לירון מולדבן, מנהלת ליגת העל בכדורסל
תחילה, המהלך ללכת על שלושה זרים מהקיץ היה מוטעה. המענק של חצי מיליון ש"ח מפתה מאד (קבוצה שרושמת רק שלושה זרים בסגל מקבלת ממנהלת הליגה מענק כספי) אבל מחיר של ירידת ליגה גבוה יותר. סגל עם שלושה זרים הוא נחות בבסיסו ומהווה נקודת פתיחה רעה וכמעט בלתי אפשרית בליגה בה קבוצות משחקות עם ארבעה זרים ויש כאלה עם חמישה.
אשדוד בנתה סגל ישראלי ותיק (ליאור אליהו, סטו דגלאס, אלכס צ'וברביץ')  ולא רק שאשדוד הלכה על שלושה זרים, הם גם לא היו מספיק טובים. לראיה - אלייז'ה ג'ונסון, לדונטיי הנטון ונואה דיקרסון כלל לא סיימו את העונה, בלי קשר לפגרת הקורונה.
בנוסף כל ההתנהלות בקיץ עם בראד גרינברג שלא הגיע בזמן להכנה, שהה עם נבחרת קנדה ובעיקר היה חסר בזמן הכנה קריטי לעונה. 
תוסיפו לכל זה את המחאה של האוהדים שלא היה אף "מבוגר אחראי" שניסה לראות איך פותרים את זה (אבל באמת) בכדי להחזיר את האוהדים שלפחות בהיבט הזה תקבל הקבוצה תמיכה, המחאה ביצעים, לצד ההיעדר התמיכה והחלטות רעות לאורך כל העונה גרמו לאשדוד להגיע לליגה השנייה אחרי עשור בליגה הראשונה.
צילום: אלן שיבר
ההחלטות המקצועיות
מעבר לפן הניהולי הכושל, היו לא מעט החלטות מקצועיות רעות, בעיקר בשל העובדה שאין אף איש כדורסל אמיתי במערכת למעט בראד גרינברג. אף איש במערכת לא יכול היה להתעמת מול גרינברג, לכוון אותו למדיניות מסוימת והוא היה האיש שעל פיו יישק דבר.
ההצלחות המקצועיות הפכו את גרינברג לסוג של "קדוש" בעיני אנשי הקבוצה וזה יצר מעגל קסמים שיותר הזיק מאשר הועיל בסופו של דבר.
כל אחד שקצת מכיר את הכדורסל בארץ, יודע שליאור אליהו הוא שחקן ישראלי בכיר, מוכשר מאד, אבל לא יכול בשום סיטואציה להוביל קבוצה. לבחור באליהו ולמנות אותו כישראלי הבכיר, בתקווה שהוא יוביל, זו החלטה שמראש נידונה לכישלון, אליהו באופי שלו וההיסטוריה יחד עם הקריירה האישית שלו מראה את זה, צריך לידו שחקנים מובילים שהוא פורח לידם, להיות אלפא דוג באשדוד זה פשוט לא זה. 
גרינברג מעריך את אליהו מקצועית ולכן צירף אותו בקיץ, מישהו היה צריך לכוון את גרינברג שמכיר את אליהו מעונה אחת בירושלים, שלהוביל קבוצה הוא לא יכול, אבל מישהו כזה אין בנמצא.
צילום: אלן שיבר, מנהלת הליגה בכדורסל
רוצים דוגמא נוספת? עוזר מאמן. לאורך שלב לא קטן בעונה, גרינברג התנהל ללא עוזר אחרי העזיבה של דני גוט העוזר הנצחי בשנתיים שקדמו.
רק בשלב מאוחר הגיע עמית תמיר. אשדוד חיפשה לחסוך, חיפשה עוזר מאמן בעלויות נמוכות, אבל רק בשביל מראית העין והעובדה שגרינברג נוטה לקבל לא מעט עבירות טכניות ועשוי להיות מורחק (אחרי שתי עבירות מורחקים אוטומטית) היו צריכים באשדוד למנות מישהו, אולי אפילו בחור מקומי שהיה מקבל קצת חשיפה ולמידה.
גם המזל לא היה איתם העונה

לכל אלה תוסיפו את העובדה שאשדוד סבלה מאינסוף חיסורים במהלך העונה. זה התחיל עם הנטון, שנעדר במחזורים הראשונים של העונה בשל בעיות אישיות, והותיר את הקבוצה עם שני זרים בלבד, כשלאחר החזרה שלו - הוא נפצע וגמר את העונה.

בדרך היו פציעות של ג'ונסון, צ'וברביץ' ועודד ברנדוויין, אבל המכה הכואבת מכולן הגיעה בסוף פברואר: דווקא בתקופה הטובה ביותר שלה בעונה, לאחר שני ניצחונות רצופים (על הפועל חולון ומכבי חיפה), ליאור אליהו שבר את האצבע במהלך אימון וגמר את העונה. בלעדיו, זו באמת היתה משימה בלתי אפשרית.

צילום: מנהלת ליגת העל בכדורסל

ההיסטוריה וההיסטריה
למכבי אשדוד היו רגעים יפים בעשר העונות שלה בליגת העל. נקודת השיא הראשונה של המועדון הגיעה ב-7 בפברואר 2011, אז הגיעה הקבוצה עד לשלב חצי גמר גביע המדינה והובסה על ידי מכבי תל אביב.
הקבוצה הגיעה למקום השישי בסיום הליגה הסדירה ולרבע גמר הפלייאוף, שם נוצחה על ידי הפועל ירושלים 3:0.
עונת 2011/2012 הציגה שיפור נוסף בהישגי הקבוצה, שסיימה הקבוצה במקום השביעי בעונה הסדירה. לאחר 1:3 בסדרת רבע הגמר מול הפועל גלבוע/גליל וניצחון בחצי הגמר מול מכבי ראשון לציון, הגיעה הקבוצה עד לגמר הפיינל פור ושוב הובסה על ידי מכבי ת”א.

בעונת 2012/13, שלוותה בבעיות ניהוליות וסכסוכים בצמרת, הקבוצה התקשתה מקצועית ובסוף העונה אף ירדה לליגה הלאומית, אך נשארה בליגה בעקבות בעיות כלכליות של קבוצת ברק נתניה שהביאו לירידתה לליגה הלאומית.

צילום: רז גליל, מנהלת הליגה בכדורסל

בתחילת עונת 2014/15 הוחתם המאמן ליאור ליובין שהוחלף בחודש ינואר בצביקה שרף. באותה העונה שברה הקבוצה שיא בליגת העל כאשר צברה 5 ניצחונות רצופים ורשמה כמה הישגים יפים. בעונה לאחר מכן הפסידה בגמר גביע המדינה, שוב למכבי ת”א.

בעונת 2017/18 נשבר שיא הניצחונות של הקבוצה וגדל ל-8, כולל שני ניצחונות בגביע ושישה ניצחונות בליגה. במהלך הרצף הקבוצה ניצחה את מכבי חיפה (בגביע), הפועל אילת, בני הרצליה, הפועל גלבוע גליל, מכבי חיפה (בליגה), מכבי ראשון לציון, הפועל ירושלים ועירוני נס ציונה.

לאחר ארבע שנים שנקראה מכבי אשדוד/באר טוביה עקב קבלת נתח תקציבי ממועצה אזורית באר טוביה, ב-2019 הופסקה התמיכה הכספית של מועצת באר טוביה והקבוצה חזרה לשמה המקורי מכבי אשדוד.

הכל הולך הפוך

העונה כאמור הכל הלך הפוך. את מה שקרה בקיץ כבר כתבנו, אבל גם החזרה מהקורונה הראתה לאן נושבת הרוח, רוב הזרים (למעט סטול) לא חזרו, סגל ישראלי קצר יותר, גרינברג נשאר בארה"ב כאשר המאמן עצמו אמר ואף כתב על כך שהקבוצה החליטה לוותר עליו בשל עניין תקציבי, החלטה לגטימית בעיקר כשמדובר בכסף בעיקר ציבורי לקבוצה עם סיכויים קלושים להישאר בליגה.

אלא שגם צעד מחושב ונכון ידעה הנהלת הקבוצה לקלקל כאשר במסיבת החזרה לעונה נאמר "שגרינברג לא חזר לאימון כי הוא בקבוצת סיכון", אמירה שאם מישהו מראשי הקבוצה היה חוזר עליה כשהוא מחובר לפוליגרף כנראה שהיינו מקבלים קצר רבתי בכל אשדוד והסביבה.

צילום: אלן שיבר, מנהלת הליגה בכדורסל

גרינברג לא חזר באשדוד בשל הרצון לחסוף כסף (דבר לגטימי, מתבקש וחכם) לראיה המאמן החליף את גרינברג נחשב למאמן צעיר, זול בתחילת דרכו, אם העניין היה רק קבוצת סיכון והחשש מקורונה, היינו רואים מאמן אחר בכיר יותר.

ומה יקרה בעונה הבאה? הכל בסוף תלוי תקציב. ראש העיר שהוא הפטרון הראשי של הקבוצה מעוניין שאנשי הקבוצה יישארו בתפקידם וקרוב לוודאי שאם זה יקרה אז מה שהיה הוא שיהיה. 

המשחק בליגה הלאומית הוא כסף, אם אשדוד תביא תקציב גדול יותר משאר הקבוצות (בספק רב) היא תוכל לכוון לליגת העל, אם לא היא תצטרך להיות טובה בצד הניהולי והמקצועי ואת זה היא הראתה בשנים האחרונות שהיא פחות יודעת לעשות.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה