אינפלציה מוכשרת בקישור ובהתקפה, דליל בהגנה: הקיץ של מ. ס אשדודכשהיא נכנסת לישורת האחרונה של ההכנה, מ.ס אשדוד מציגה סגל מעניין ומסקרן. עם המון כישרון בקישור ובהתקפה, אבל לא מעט סימני שאלה ובעיות בהגנה. על המערך, ההתלבטות של הצוות המקצועי והפתרון ההגנתי. הקיץ של מ.ס אשדוד

מ.ס אשדוד תמריא ביום שני למחנה אימונים בסלובניה בן 10 ימים ולמעשה תיכנס לחלק האחרון ואולי החשוב ביותר של הקיץ וטרום העונה. עד כה קיימה הקבוצה שני משחקי אימון (בית"ר ירושלים, הפועל פ"ת) שפחות אמרו משהו על יכולת הקבוצה ובעיקר נועדו בכדי לסנן שחקנים מהסגל.

המטרה של הצוות המקצועי הייתה להגיע למחנה בסלובניה עם סגל כמעט מושלם, בכדי לתרגל שיטות משחק, מערכים וכדומה. ניתן לומר שהמטרה הושגה בחלקה. הקישור וההתקפה של אשדוד נראים די סגורים, מבטיחים, עם גיוון וכישרון.

הבעיה מגיעה בחלק ההגנתי, שם נכון לנקודת הזמן הזו, הקבוצה מגיעה ללא מגן ימני אמיתי (אספה) שלא ברור מי המגן השמאלי של הקבוצה (גיל כהן? הגנאי הצעיר?), עם בלם אחד מההרכב הפותח של העונה שעברה (ניר ברדע) וללא שני האסים של ההגנה בחלק האחרון של העונה שעברה, השוער יואב ג'ראפי והבלם עובדייה חטאב. 

צילום: דוברות מ.ס אשדוד

היתרונות- הקישור המגוון וההתקפה בעלת הפוטנציאל

נתחיל דווקא מהחלק היותר אופטימי בסגל של מ.ס אשדוד, שימו לב לרשימת השחקנים בחלק הקדמי שכולל את הקישור וההתקפה, רועי גורדנה, לאורנד אווסו, יעקב בריהון, שלומי אזולאי, שובל גוזלן, שגיב יחזקאל, דין דוד, אליאור משעלי, בנצי מושל.

גלריה של שחקנים שלא היו בעונה שעברה, ואין ספק שתגרום להרבה כאבי ראש חיובים לצוות המקצועי באיזה מערך לשחק.

על פניו נראה שאשדוד תלך על מערך של 4-3-3 שתכלול את השליישיה באמצע אווסו, גורדנה ושלומי אזולאי, שבשלישיית ההתקפה ישחקו, שגיב יחזקאל מצד שמאל, יעקב בריהון בצד ימין ושובל גוזלן באמצע, על הספסל יחכו, בנצי מושל, דין דוד, אליאור משעלי.

אם נוסיף אולי עוד שחקן שייכנס לכל המשוואה הזו אז בכלל נראה שיד כאן יופי של קישור וחלק קדמי, מאוזן, מגוון, מהיר עם המון כישרון, שדרוג רציני מהעונה שעברה.

צילום: דוברות מ.ס אשדוד

הבעיה היחידה בסגל הזה- טרם ברור מי השחקן בקישור שאמור לעלות מהספסל ולשנות את המומנטום, או לסתום חורים במידה כזו או אחרת, אולי נאור עבודי כזה, או שחקן צעיר אחר מהנוער. 

חשוב לציין שיש את הקשר הנגאי מונטארי שיכול לבוא גם הוא בחשבון אם מהספסל ואם בהרכב הפותח, כרגע מדובר בשחקן צעיר טעון הוכחה ונצטרך לבחון אותו לאורך זמן. אם יהיה סוג של אווסו אשדוד תרוויח. 

עוד נקודה שחשוב להתעכב עליה, היא יעקב בריהון שהגיע על תקן המחליף של דן ביטון, בריהון ישחק בשלישייה הקדמית ואמור להביא מספרים, משהו שהוא טעון הוכחה בליגת העל, הכישרון שם, המהירות והפוטנציאל בטח, השאלה תהיה האם בריהון מסוגל ויכול לשחק בשליישה הקדמית ולהביא את "האוכל".

הבחירה בשלומי אזולאי במערך כזה היא נהדרת שכן אזולאי שמאחוריו גורדנה ואווסו יכול להיות משוחרר לנהל את המשחק, לרדת למטה לבלמים, לזוז הצידה ולאמצע.

יכולת המסירה של אזולאי היא הכוח הגדול שלו וכשיש לו שני שחקנים מהירים באגפים כמו יחזקאל ובריהון שגוזלן מחכה באמצע, אם באשדוד יעבדו נכון על עניין התיאום ותבניות ההתקפה, צפוי להיות מעניין העונה בי"א. 

צילום: דוברות מ.ס אשדוד

מי הבלם? החוסרים בהגנה

"בורר לכולם שזו לא ההגנה שנפתח איתה את העונה", אמרו במ.ס אשדוד. כרגע ניר ברדע הוא על תקן שחקן הגנה הראוי והמוכח (במידה מסוימת) היחיד בסגל עבור ליגת העל, לצידו יש את בן אל אדרי, רועי שפר מיפו ואולי עידן שטיין שהגיע מהפועל ירושלים ומעמדו לא ברור. 

באשדוד מחפשים בלם, ככל הנראה זה יהיה בלם זר, אולי אפילו בלם נוסף, בשוק הישראלי דווקא יש לא מעט בלמים, אבל אף אחד לא בטווח התקציב של אשדוד, שיר צדק, אוראל דגני, אדי גוטליב הם שמות שלא יגיעו לאשדוד, גם בגלל השכר וגם בשל המעמד. 

אז אם לא יהיו הפתעות, אשדוד תפתח את העונה עם בלם זר לצידו של ברדע שעל הספסל יחכו בן אל אדרי, בלם צעיר ומוכשר שקצת הלך לאיבוד בשנתיים האחרונות, רועי שפר ואולי עידן שטיין שלא ברור מעמדו.

צילום: דוברות מ.ס אשדוד

כפי הנראה הכל יקום ויפול על איכות הבלם הזר, אם אשדוד תפגע בו והבלם יהיה בינגו, ההגנה תראה טוב יותר, נפילה וכל הכישרון בחלק הקדמי יצטרך להיות בשיאו, בכדי לחפות על מחדלי ההגנה.

לעניין ההגנה צריך להוסיף שיצחק אספה אמור לפתוח את העונה כמגן הימני הפותח, ובצד שמאל המגן הגנאי אלבי שדווקא נראה לא רע במהלך ההכנה אבל מדובר במגן צעיר, שלא שיחק מעולם מחוץ לארצו וצריך לראות איך הוא יסתדר לראשונה בכדורגל אחר. 

גיל כהן שיכול לשחק הן כבלם והן כמגן נוסה במהלך ההכנה בשני התפקידים וגם כאן תלוי בסוג השחקן שיגיע לקבוצה ואיכותו ואז גם כהן הצעיר שפרץ בעונה שעברה עשוי לקבל תפקיד יותר מוגדר. 

צריך להבהיר דבר אחד לסיום: ברור שאשדוד תביא שחקן הגנה, בלם, אולי אפילו יותר משחקן אחד, אף אחד לא חושב לרגע שההגנה הזו תספיק לליגת העל ובצדק, השאלה תהיה מידת ההתאמה ושאלת איכות השחקן/השחקנים שיגיעו. 

צילום: דוברות מ.ס אשדוד

שאלת משפתי

אחת מההחלטות שלקחה אשדוד בקיץ האחרון ועברה קצת מתחת לראדר ועשויה להיות מכרעת, היא שאלת השוער הראשון והאשראי שניתן לרועי משפתי כשוער ראשון. 

מדובר בשוער שנמצא כבר שנים במערכת כמעין מספר 2 נצחי, הוא יצא לשנת התחשלות בראשל"צ, אבל דווקא בעונה שקיבל את האשראי והקרדיט כשוער הראשון בליגה הלאומית לפני כמה שנים, די מהר יואב ג'ראפי תפס את מקומו ומאז לא זז מעמדת השוער הראשון.

בעונה שעברה הוא שיחק כמה משחקים והראה שמבחינת יכולת הוא שם, אבל יש הבדל לא קטן בין להיות המחליף של, ללהיות השוער הראשון, בפעם האחרונה שזה קרה משפתי לא צלח את המשימה, ראו מקרה הליגה הלאומית. 

צילום: דוברות מ.ס אשדוד

האם העונה זה יהיה שונה? לצווות המקצועי אין בכלל ספק ויש אמונה שלמה במשפתי שהוא שוער מספיק טוב וראוי לליגת העל.

אנחנו מעלים ספק, גם הבאתו של רון שושן מהווה סוג של "תעודת ביטוח" ששמה לעצמה אשדוד, אם כי גם במקרה של שושן מדובר בשוער תואם משפתי, רק צעיר יותר ופחות מנוסה.

דווקא בקיץ האחרון היו לא מעט שוערים שאשדוד יכולה הייתה לקחת אותם, עם יותר ניסיון בליגת העל, כדוגמת רובי לייבקוביץ', מחמוד קנדיל, צחי גיגי, אפילו בוריס קליימן. 

האם מדובר בהחלטה נכונה? את זה כמובן נראה אחרי שהעונה תתחיל, מה שבטוח שיחד עם הגנה שכרגע רחוקה מלהיות מושלמת ושוער פחות מנוסה, אין ספק שאשדוד מגיעה נכון לשלב הזה, עם לא מעט סימני שאלה בחלקים של ההגנה והשוער. 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה