הש"ס של הרוסיםבתוך כל הרשימות שרצות לכנסת, עולה לפתע בסקרים מפלגת ה"ישראלים" שמפתיעה עם סיכוי סביר לזכות בין 2 ל-5 מנדטים (תלוי את מי שואלים). יו"ר המפלגה והיוזם שלה הוא תושב העיר אשדוד שעל פי הסקרים מאיים לנגוס כ-2 מנדטים ויותר מ"הליכוד ביתנו" מקהל שהצביע בפעם הקודמת עבור "ישראל ביתנו" של ליברמן ומכאן שהוא סומן כאויב. איך גדל לנו באשדוד מתחת לאף כוכב תקשורת שעשוי להיות גם כוכב פוליטי מבלי שנדע עליו מאום? המגזין אשדוד מרים את הכפפה והזמין לראיון ראשון לתקשורת הישראלית/מקומית את יו"ר הישראלים, דוד קון
צילום: אורי קריספין

את הפנים של דוד קון (56) רובינו הגדול מזהים מהערוץ 9, קון הוא מר טלוויזיה של הערוץ הרוסי, ונחשב למאוד פופולארי ואהוד במגזר. לפני כשבועיים נודע כי הוא ועוד חמישה חבר'ה איכותיים רצים ברשימה מסודרת לכנסת, תחת השם "הישראלים".דוד קון צילום: אורי קריספין

בשבוע העבר התפרסם סקר שנערך על ידי מינה צמח ובו קון ומפלגתו זוכים לאהדה בקרב המגזר הרוסי, מפלגת "הישראלים" מצליחה להגיע למנדט וחצי עד שניים. מפלגתו של דוד מהווה את האיום השני בגודלו על "הליכוד ביתנו" אחרי מפלגת "הבית היהודי", בכך שהוא גונב קולות מגוש הימין.

 מי אתה דוד קון?
דוד קון בן 56 מתגורר באשדוד עם אשתו ושלושת ילדיו. דוד נולד בבקו שבאזרבייג'ן, מקצועו הרשמי הוא מהנדס, אך הכישרון האמיתי נמצא בכתיבה ובעיתונאות. כששאלנו את דוד כיצד הגיע ממהנדס לעיתונאי, ענה: "עורך של עיתון מקומי באזרבייג'ן ביקש מסטודנטים שם להכין כתבה לעיתון ומאז התאהבתי בעולם התקשורת".

קון עבד שנים בסוכנות טלגרפית בברית המועצות עד שבשלב מסוים הבין שבתור יהודי עליו לעלות לארץ הקודש. לדוד היה ברור שהוא לא יוכל להתקדם בסולם ההיררכיה של העיתון בו הוא עובד, בגלל היותו יהודי. למזלו של דוד עולם העיתונאות הרוסית החל לפרוח בשנות ה-90 יחד עם גל העלייה העצום שהגיע מברית המועצות, הצלחתו של דוד נמדדה בכך שהוא תוך זמן קצר הפך מכתב בעיתון לעורך בעיתון.

כשערוץ ישראל פלוס (ערוץ 9) עלה לאוויר, דוד החליט לנסות את מזלו בעולם הטלוויזיה, תפקידו הראשון היה דובר הערוץ, ובין לבין הוא עזר למגישי הערוץ לתרגל מולו ראיונות. מנכ"לית הערוץ שמעה את דוד "מתראיין" לא פעם מול המנחים והבינה שיש לה אוצר ביד ושעליה לעשות עצד ולקדם את דוד לקדמת המסך.

עד היום דוד כתב שישה ספרים בשפה הרוסית, כתב תסריטים ומחזות. לפני כשנה התפרסם את ספרו הראשון בעברית "הבת האחרת היא..." הספר מגולל את סיפורו הדרמטי של מארק ליבבין, הספר נע על גבול שבין ריאלי למיסטי.

הש"ס של הרוסים

"אין לי שום דבר נגד ש"ס", אומר קון ומוסיף, "אני איש מאמין ומתפלל בשבתות ובחגים". השפה העברית שלו טובה מאוד והוא מתנסח בה ברהיטות. מטרתו העיקרית היא לקדם את קהילת העולים החדשים וליישר קו עם שאר האוכלוסייה, "נושאים שאינם נוגעים לציבור הרוסי מטרידים אותי פחות. בתחום הבעיות של הקהל שלנו כולם צריכים להצביע כמו שצריך, בתחומים אחרים כולם יכולים להצביע מה שהם חושבים. אני רוצה להיות ש"ס לדוברי רוסית. בהחלט. אתה צריך להבין, אנחנו רוסים לא מפני שאנחנו לא מדברים עברית. אצל הילדים שלי זה עדיין שפת האם שלהם. הם נשארים רוסים מפני שהיחס של הישראלים הוא כמו לרוסים. עכשיו אני רוצה להתמודד עם זה ולפתור את הבעיות".

אתה רואה את עצמך כישראלי?
"מובן שאני רואה את עצמי כישראלי, אבל חלק מהישראלים כמוני, יש לנו בעיות כי באנו מאוחר ואני רוצה לבוא ולפתור את הבעיות". למרות העובדה שמדובר באחת העליות שהשתלבותן נחשבת למוצלחת בחברה הישראלית, קון סבור שיש עדיין אפליה ותחושות של ניכור ואומר: "החברה הישראלית לא מחבקת אותנו" .

 

 מי אתם מפלגת "הישראלים"דוד קון צילום: אורי קריספין
"'הישראלים' היא מפלגה סקטוריאלית, שתכליתה לדאוג ליוצאי חבר העמים בישראל. אנחנו הולכים לכנסת לפתור בעיות ספציפיות של קהל דוברי הרוסית", קון מסביר. מצע מסודר עוד אין למפלגה, אבל לדבריו המטרות ממוקדות וברורות: "לקדם דיור ציבורי לאנשים מבוגרים, גם לאנשים בגיל בינוני, שהגיעו לארץ בגיל 40 נגיד, צריך לפתור את הבעיה עם הפנסיה. ברגע שהם יוצאים לפנסיה הם ממשיכים לשלם משכנתה, מקבלים פנסיה נמוכה וקצבת זקנה, אף אחד לא יודע איך הם יחיו. זה יהיה פיצוץ סוציאלי גדול מאוד. ולצעירים אנחנו רוצים דיור בר השגה".

 תקרת זכוכית
"צריך לנפץ את תקרת הזכוכית מעל הילדים שלנו, תקרת הזכוכית זה בעצם כינוי לאפליה סמויה של קבוצה דמוגרפית מסוימת, ופה מדובר בקהילת העולים החדשים. החסימה באה לידי ביטוי במחסום בלתי נראה ("תקרת זכוכית") לקידומם המקצועי של בני הקבוצה המופלית לרעה". הוא מסביר ונותן דוגמה אישית: "כשהבן שלי היה בן 24 הוא קיבל דרגת סרן. אלוף אחד בא אליו ואמר 'אתה קצין טוב מאוד, אתה צריך להשתדל, יש לפניך עוד שלוש דרגות - עד אלוף משנה'. ואם הוא ירצה להיות אלוף? לא תהיה לו אפשרות בגלל שהוא ממוצא רוסי. סיפרתי את זה לחברים שלי, רופאים, הם אמרו 'גם אצלנו זה ככה' ראית פעם מנהל בית חולים ממוצא רוסי? לא!".

 טענות נגד המפלגות "הרוסיות"
"משנת 96' יש בכנסת דוברי רוסית ומצב הקהילה שלנו לא השתנה. ליברמן ושרנסקי התחילו במפלגות סקטוריאליות, אבל אחרי כמה שנים אמרו ‘סליחה, אנחנו לא מנהיגים סקטוריאליים, אנחנו מנהיגים גדולים, ברמה הלאומית'. אנחנו לא צריכים לקבל את זה", הוא אומר ומוסיף, "כל מפלגה רוסית הוקמה כמו מפלגה סקטוריאלית ותמיד הבטיחו לנו שקודם כל יפתרו את הבעיות שלנו וזו המטרה הגדולה, אבל אחרי כמה שנים הם אומרים: 'יש לנו בעיות אחרות כמו איראן, סוריה, שלום ופלסטינים. אתם אנשים אינטליגנטים, אתם מבינים שבשביל בעיות כמו פנסיה וקצבת זקנה אנחנו לא יכולים לצאת מהקואליציה'".

המפלגה הכי ענייהדוד קון צילום: אורי קריספין
כסף, לדברי קון, אין בכלל. את העלונים הראשונים הדפיסו במימון אישי של המתמודדים לכנסת. בעיה נוספת, לדבריו, היא התקשורת הרוסית. קון אומר כי קשה למפלגה החדשה לחדור לעיתונות, לרדיו ואפילו לטלוויזיה בשפה הרוסית, שעד לפני רגע הייתה מקום עבודתו. "אולי זה מקרה ואולי מישהו אמר לא לתת לי אפשרות להתבטא", הוא אומר ורומז על ליברמן. מקורות מימון, טוען קון, אין להם נכון לעכשיו. אנשי עסקים מהמגזר הרוסי שהבטיחו לספק להם גב כלכלי בחרו לסגת ברגע האחרון. קון מעדיף שלא לנקוב בשמותיהם. לליברמן, מספרים ב"ישראלים" יש השפעה עצומה בתוך המגזר הרוסי ולא כולם מעדיפים לצאת בגלוי נגדו. אגב, על הקשרים שיש לאביגדור ליברמן עם המיליארדר מרטין שלאף, קון לא שמע ולא מכיר.

 

 שמועות
מפלגת "הישראלים" חתמה את הרשימה למרוץ הבחירות של הכנסת ה-19, זוהי המפלגה האחרונה שנרשמה לכנסת. הדים רבים נשמעו עם כניסתה של מפלגת "הישראלים" למרוץ, על פי הדיווחים והשמועות מדובר במפלגה שמעוניינת ליצר פרובוקציה פוליטית, סוג של אלטרנטיבה לגוש הימין. על פי השמעות שהתפרסמו בתקשורת הם בסך הכל ספין פוליטי מבריק מבית יוצר של חיים רמון, שהבסיס היחידי להקמתה הוא לגנוב מנדטים לנתניהו (גוש הימין), במטרה לחזק את גוש השמאל.

 סקרים
דוברי הרוסית בישראל מכירים היטב את קון. יריית הפתיחה של הקמפיין הייתה למעשה סקר של מכון דחף בראשות ד"ר מינה צמח שהתפרסם ביום שישי ב"ידיעות אחרונות" והראה שהמפלגה על סף אחוז החסימה. קון משוכנע שהפוטנציאל גדול יותר. "לפי מה שאני רואה בערים, אני חושב שיש לנו 4-5 מנדטים".הבת האחרת...ההיא- דוד קון צילום אורי קריספין

מכון סמית ערך גם הוא סקר מתוכו עלה כי "הישראלים" זוכים ב-1.7%, קון מסביר שהסקר הזה הוא לא לגמרי מהימן מכיוון שהקהל שבדקו הוא נע מגיל 18-35, והקהל שעתיד להצביע לו מתחיל מגיל 40 ומעלה. סקר שעורך האתר אשדוד נט מפלגת "הישראלים" זוכה ל-7 מנדטים.


איומים והתנכלויות
עם היוודע דבר הקמתה של המפלגה החלו להגיע התגובות מ"ישראל ביתנו". לטענת קון, נשמעו גם איומים שהגיעו מ"הסביבה" של ליברמן. "טלפונים ישירים לא היו, אבל יש מסרים שאנחנו מבינים מה המשמעות שלהם. אומרים לנו בשביל מה? אתם לא מנצחים, ושאני אפסיד הכל ולא אוכל לעבוד בארץ. היו איומים כאלה ואחרים, אבל אני לא מתרגש מזה". אבל... התורמים כן!

 הבטחות בחירות
במידה ויכנס לכנסת קון מבטיח לטפל בעיקר בבעיות הכלכליות של העולים, בנושאים כמו פנסיה לקצבת זקנה למבוגרים ודיור לצעירים, אבל גם בנושאים כמו נישואים אזרחיים וגיור, "אם אצטרך להיאבק עם החרדים והדתיים - לא אפחד לעשות זאת".

 להחזיר את הדיור הציבורי
עושה הרושם שעומד מולנו אדם עם המון אמביציה וכוונה לשנות את פני החברה, הכוונות שלו הן כוונות סציו-אקונומיות מובהקות. הוא משוכנע כי יש למדינה את המשאבים לעזור לקהילות חלשות יחסית. לטענתו "לכל מדינה יש הון (גם למדינת ישראל יש – זהב ודולרים) מפלגתי מציעה שייקחו מהמשאבים הלוו 5 מיליארד וישקיעו אותם בנדל"ן, אותם יתנו לאוכלוסייה של העולים החדשים - כדירות מגורים. "במידה ואבחר ואכנס לכנסת, אדאג בראש ובראשונה להחזיר את הדיור הציבורי", כך חתם דוד קון את הראיון.

 

 
setImageBanner('c222c5b9-793f-488d-8233-0274af3e8295','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה