בכל שנה, לקראת חודשי החורף ובמיוחד עם סיומו של חודש נובמבר,
מתעורר החשש מפני השפעת! האם כל הצטננות פשוטה היא שפעת?
מהן דרכי המניעה והטיפול במחלות אלו?
האם תרופות סבתא יעילות במקרים האלו?
מתי יש לפנות לרופא, ומתי המחלה מחייבת טיפול אנטיביוטי?
רק בריאות!
מאת: ענתי כהן

שפעת היא לא סתם מחלה, אבל גם לא כל הצטננות היא שפעת. לפניכם כמה עובדות על השפעת שתקפה אותנו עם כניסתו של חודש נובמבר ועל הצטננות שמופיעה לעיתים תכופות יותר. שפעת היא מחלה שמתבטאת בכאבי ראש ושרירים, הרגשה כללית רעה ועייפות קיצונית, לעתים בתוספת שיעול או כאב גרון. שפעת מתחילה בחום פתאומי בדרך כלל גבוה, כלומר מעל 38. היא יכולה להימשך בין יומיים לחמישה, בממוצע, אבל יכולים לעבור כמה שבועות עד שסימניה נעלמים, בעיקר החולשה. הצטננות, בניגוד לשפעת, היא מחלה קלה שמתבטאת בנזלת, התעטשויות ושיעול, כאבי גרון וחום נמוך.

הצטננות
הצטננות היא מחלה זיהומית הנגרמת ע"י נגיפים (וירוסים) ופוגעת בדרכי הנשימה העליונות,  כלומר באף, לוע, צינורות הנשימה הגדולים. הלוקה במחלה מתלונן על כאבי ראש וכאבי גרון קלים, התעטשות, נזלת ולעיתים גם שיעול. המחלה גם מלווה לרוב בחום לא גבוה.
המחלה נמשכת כשבוע. סיבוך אפשרי של הצטננות הוא התפתחות של דלקת במערות האף, אנחנו מכירים את השם הלועזי - סינוסיטיס.

סימפטומים
אם הסימפטומים נמשכים ומלווים בחום גבוה, כאבי גרון חזקים בבליעה או כאבים במצח ונזלת מוגלתית יש לפנות לרופא, על מנת לאבחן מצבים אחרים ולקבל טיפול בהתאם.

טיפול
הטיפול בסימפטומים ואינו משנה את מהלך המחלה. כידוע, אין חיסון לוירוסים הגורמים להצטננות ואין טיפול אנטי-וירלי יעיל. אנטיביוטיקה אינה מטפלת בזיהומים הנגרמים על ידי נגיפים והשימוש בה בהצטננות מוגבל לסיבוכי המחלה.

תרופות
רוב התרופות לטיפול בתסמינים של הצטננות נמכרים ללא מרשם רופא וכוללים: משככי כאב קל והורדת חום, תכשירים המפחיתים גודש באף ותכשירים לשיעול. רצוי להימנע משימוש בתכשיר המדכא שיעול כמו קודאין ויש ליטול רק בהוראת רופא כאשר השיעול מאוד טורדני בעיקר בלילה.
הידעת? אצל חולים מסוימים נזלת ושיעול בחודשי הסתיו הנם ביטוי לאלרגיה או אסטמה. חולים אלו ניתן לזהות על פי תיאור אופייני ואבחנה הנעשית על ידי רופא.  
    

שפעת
שפעת נגרמת על ידי 3 סוגים של נגיף והיא פוגעת בעיקר בדרכי הנשימה העליונות. שפעת היא מחלה עונתית הפוקדת את אזורינו בחודשי הסתיו המאוחרים ובחורף.

המחלה פוגעת בכל שנה ב-10% מהאוכלוסייה, מדי מספר שנים המחלה נפוצה יותר ונושאת אופי של מגפה. כידוע, בשנת 2009 הופיעה שפעת מזן נוסף המוכרת בשמה העממי כ"שפעת החזירים". שפעת זו הופיעה גם בחודשים שאינם מועדים לתחלואה כמו חודשי הקיץ.  זן זה של שפעת פגע וגרם לסיבוכים גם באנשים צעירים ובריאים וכן בנשים בהריון ועלול לגרום לדלקת ריאות חריפה. 

סימפטומים
לשפעת ישנה התחלה חריפה עם חום גבוה, כאבי ראש חזקים יותר, שיעול יבש שכיח וכן בדומה להצטננות כאבי גרון וגודש באף. תלונות שכיחות שאינן מופיעות בהצטננות הנן כאבי שרירים ועייפות רבה. מחלת השפעת נמשכת כשבוע עד שבועיים.

סיבוכים של השפעת
הסיבוכים של המחלה קשים יותר ושכיחים בעיקר אצל אוכלוסיית הקשישים והילדים בגלל שמערכת החיסון אצל אוכלוסיה זו חלשה. הסיבוכים כוללים ברונכיטיס, סינוסיטיס, דלקת ריאות, דלקת של המוח (אנצפליטיס). במקרים של מחלות רקע כמו אי-ספיקת לב, אי-ספיקת כליות וסוכרת ישנה לרוב יציאה מאיזון והחמרה של המחלה.   

איך נדבקים?
ההדבקה מאדם לאדם היא דרך מערכת הנשימה, פשוט תשתדלו שלא ישתעלו או יתעטשו עליכם... הבעיה היא שגם תוך כדי דיבור ניתן להדבק בעזרת הרוק שלנו. שלא תתבלבלו, גם מגע ידיים למשל גורם להדבקה במחלה אז תחשבו פעמיים לפני שאתם לוחצים ידיים. 

תקופת הדגירה
הוירוס נמצא בגוף לפני הופעת המחלה כ 1-4 ימים. בתקופה זו ישנו סיכוי להדבקות וכן במשך השבוע הראשון של המחלה. ההדבקה מתרחשת בעיקר בחדר סגור עם נוכחות של חולה (מספיק חולה אחד), לכן יש לדאוג לאוורור החדר.

מניעה וטיפול
בניגוד להצטננות ישנו חיסון יעיל כנגד שפעת (גם כנגד "שפעת החזירים"). החיסון ניתן בזריקה ויש לקבלו מספר שבועות לפני החורף, בכדי לאפשר לגוף ליצור נוגדנים כנגד המחלה. החיסון עלול לגרום למחלת חום קלה וזמנית, ובמקרים נדירים עלולה להתפתח תגובה אלרגית לחיסון. בעולם פותח גם חיסון הניתן בתרסיס לאף. החיסון מומלץ במיוחד לקבוצות גיל מעל 65, חולים כרוניים (מחלות לב, ריאות, כליות, כבד, סוכרת), חולים במוסדות כרוניים, עובדי בריאות וציבור.  

בשנים האחרונות פותחו תכשירים אנטי-ויראליים  אותם ניתן לקחת גם לאחר התפתחות המחלה. תרופות אלו עשויות לקצר את משך המחלה ולהקל על הסימפטומים (בעיקר הוכחה יעילותו ב"שפעת החזירים"), אולם יש להיות בטוחים שמדובר בשפעת ויש ליטול אותן תוך 24-48 מתחילת המחלה. בנוסף למאפיינים הקליניים ניתן לאבחן שפעת ע"י משטח אף.         

 שימו לב! הטיפול בשפעת מאוד דומה לטיפול והצטטנות דהיינו: מנוחה, תכשירים נגד כאבים ולהורדת חום, תכשירים המפחיתים גודש באף ולהקלה על השיעול. יש להדגיש שאין לתת לילדים תכשירים המכילים אספירין. יש לחזור ולציין, שאנטיביוטיקה אינה טיפול לשפעת, וניתנת רק בזיהום חיידקי הנובע מסיבוכי מחלת השפעת. פנייה לרופא מומלצת בחולים מעל גיל 65, בחולים עם מחלה כרונית ברקע, חום גבוה וממושך, חום גבוה, כאבי ראש, הקאות וקושי להסתכל באור, כיח מוגלתי או נזלת מוגלתית.

  (ד"ר הרצל סלמן, מומחה לרפואה פנימית ומחלות ריאה, מנהל מחלקה פנימית ג' בבי"ח השרון)

תרופות סבתא

טיפול בהתקררות ובשיעול

התעוררתם בבוקר עם ליחה בגרון, שיעול יבש ומרגיז?
תרופת הסבתא המומלצת היא לערבב דבש עם חלמון (הצהוב של הביצה) ולשתות את התערובת... או לערבב מיץ לימון עם דבש ושתו 2 כפות גדושות.

מיץ בצל ודבש: מגרדים בפומפייה בצל יבש גדול, מסננים את המיץ, מוסיפים למיץ 3-2 כפות דבש, משאירים את התערובת למשך 5 שעות ואוכלים

 

עיסוי דבש ואלכוהול: מערבבים בצלוחית כף גדולה של דבש עם כף אלכוהול, עדיף ברנדי. מחממים מעט בתוך כלי גדול יותר עם מים חמים, לחום שיהיה נעים למגע על העור. מעסים את החזה עם התערובת. מכסים את החזה במגבת ומעליה מניחים ניילון, כדי לשמור על חום הגוף.

 

***מפזרים על הגרביים פפריקה חריפה, גורבים מעליהם זוג גרביים נוסף ומשאירים למשך הלילה.

 טיפול בשיעול

משקה פשתן: לריכוך שיעול יבש ולשחרור ליחה מרתיחים כף זרעי פשתן (ניתן להשיג בחנויות הטבע או בחנויות התבלינים) ב-3 כוסות מים. מרתיחים רבע שעה, מצננים ושותים.

סירופ פירות יבשים: 5 שזיפים מיובשים, 5 משמשים מיובשים, 5 תאנים מיובשות, מוסיפים לסיר עם 2 כוסות מים. מבשלים למשך שעה עד שנוצר סירופ סמיך. מסננים את הנוזל ושותים כל שעה.

 

סירופ קינמון וג'ינג'ר (זהו משקה מחמם מאוד ולכן אינו מתאים כשיש חום גבוה): ½ כפית קינמון טרי טחון, ½ כפית שורש ג'ינג'ר טרי טחון, כפית דבש, מיץ מחצי לימון טרי. חולטים בתוך כוס מים רותחים את הקינמון והג'ינג'ר, מוסיפים את הדבש והלימון הטרי ומערבבים. שותים 4-3 פעמים ביום.

 

תה לענה ואיקליפטוס (מקל על שיעול חזק ומסייע לפתיחת דרכי הנשימה): מוסיפים כף עלי לענה וכף עלי אקליפטוס ל-2 כוסות מים רתוחים. משאירים לדקה או שתיים. מסננים וממתיקים בדבש. שותים כל שעתיים.

 

 טיפול בנזלת

נזלת יכולה להציק מאוד, כל אחד מאיתנו סובל מנזלת לפחות פעם או פעמים בזמן החורף, אז איך סבתא ממליצה לנו לעצור אותה?

בצל ירוק ונענע: 2 כוסות עלי נענע שטופים היטב, 2 בצלים ירוקים (רק החלק הלבן) מרוסקים בבלנדר או בפומפייה. מוסיפים 2 כוסות מים רותחים ומכסים. משרים 20 דקות ושותים.

טיפול בחום

שום: השום הוא אנטיביוטיקה טבעית חזקה ביותר. כשמתגלה זיהום או עולה החום, כדאי לאכול שום חי. ניתן למרוח שום כתוש על לחם קלוי או לערבב 3 שיני שום כתושות עם 2 כפיות סוכר חום ולאכול.

תה פטרוזיליה: להורדת חום גבוה ולטיפול בשיעול כרוני רצוי לשתות תה פטרוזיליה (עלים ושורש). מנקה את הדם, משתן, מתאים למצבים של חום גבוה עם צמרמורות ולשיעול חזק. (טיפול זה מתאים גם לניקוי הכבד, הכליות ודרכי השתן).

מכניסים לסיר שורש פטרוזיליה מגורר בפומפייה וחופן עלי פטרוזיליה קצוצים דק, מוסיפים 2 כוסות מים, מביאים לרתיחה ומבשלים כ-10 דקות. מסננים, ממתיקים בדבש ושותים.

 קומפרסים מכוסברה: לכוס מים רתוחים מוסיפים 3-2 כפות כוסברה קצוצה דק, מכסים, משאירים כ-10 דקות ומסננים. נותנים לנוזל להתקרר. טובלים בתערובת חתיכת בד כותנה, גאזה או חיתול ומניחים על מקומות שונים בגוף לזמן קצר. יש לחזור על הפעולה כל 10 דקות עד שהחום יורד.

טיפול בחום ושפעת
במקרה של חום גבוה ושפעת רצוי לעשות מסאז' מפרחי לבנדר וחומץ תפוחים - מערבבים חופן פרחי לבנדר בכוס חומץ תפוחים, סוגרים בתוך בקבוק, משאירים לשבוע. התמצית שנוצרת משמשת למסז' במצבים של שפעת וחום. במצבי חולשה, התקפי חום ואיבוד הכרה מורחים את התמצית על בד רטוב ומניחים על המצח.
מיץ בצל: משרים 2 בצלים קצוצים דק ב-2 כוסות מים. שותים כוס בין הארוחות.

טיפול בכאבי גרון

תה מרווה: ספל תה מרווה פושר, מוסיפים 2 כפות חומץ תפוחים וכפית מלח ים, מגרגרים מן המשקה כל חצי שעה.

חלב וביצה: מוסיפים כפית חלמון ביצה (הצהוב) לכוס חלב חם ומערבבים, מחכים שיתקרר מעט ושותים.

בצל ודבש: כשהגרון קצת כואב מערבבים דבש במיץ בצל ושותים. אפשר גם ללקק דבש עם לימון. כאמור, דבש הוא חומר אנטיביוטי מצוין.

 

 

 

      

 

 

 

 

 
setImageBanner('d5b6420d-eb21-4253-a003-3d998a1e4349','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה