לפני כשבועיים, עילאי בן השנה ושלושה חודשים נכווה בכוויות בדרגה 2-3 לאחר שנשפך מידה של המטפלת סיר של מים חמים על ראשו, פניו וגופו. ההורים דנה ויוסי לוי כועסים על המטפלת וטוענים כי זאת רשלנות לשמה: "שפכת מים רותחים, קודם כל תזמיני מד"א, היא לא עשתה כלום".

שיחת הטלפון שדנה ויוסי לוי קיבלו ביום שני לפני כשבועיים עוד מהדהדת בראשם שוב ושוב. "אני זוכרת את השיחה הזאת כאילו זה קרה ממש הרגע", סיפרה השבוע בסערת רגשות, דנה לוי, אמו של עילאי שנכווה לאחר שנשפכו עליו מים רותחים מידיה של המטפלת ששמרה עליו. "בערך בשעה 15:10 התקשרה אליי המטפלת של עילאי ואמרה לי: 'בואי מהר כי נשפך על עילאי כוס מים חמים על היד. חשבתי שמדובר במשהו קטן, היא דיברה על כוס מים על היד, חשבתי שלא קרה משהו חמור מדי".

וטעית.

"ובגדול, הגעתי אחרי כמה דקות לדירה שלה וראיתי את הילד שלי על הידיים שלה עם מגבות עליו אחרי שהיא שטפה אותו במים קרים, דבר שבדיעבד גילינו שאסור לעשות. ראיתי שהפנים שלו מאוד אדומות ושאלתי מה זה, והיא אמרה לי שזה בגלל הבכי".

כשדנה ראתה את מצבו של בנה, היא הזמינה מיד אמבולנס ומשם פונה עילאי לבית החולים. "לאורך כל הדרך, המטפלת התעקשה שלא צריך בית חולים ובסך הכל צריך רק קופת חולים", מספרת דנה.

דנה ויוסי בסה"כ חיפשו מטפלת טובה שתשמור על ילדם בזמן שהם יוצאים לעבודה, ובהמלצה מחברה הם הגיעו אל אותה מטפלת. במשך כמה חודשים היא טיפלה בעילאי הצעיר שהגיע מדי יום לביתה.

בעבר היו בעיות עם המטפלת?

"לא, לא היו בעיות או סימנים מקדימים. עילאי אהב ללכת אליה בסך הכל"

המטפלת טוענת כי הייתה במטבח, וכשהרימה סיר עם מים רותחים עילאי הפתיעה אותה כאשר נגע ברגלה, היא נבהלה ושפכה עליו את המים. "זה חוסר אחריות, זה רשלנות, אם את יודעת שאת מטפלת בילד הוא לא צריך להיכנס למטבח".

יש כעס על המטפלת?

"אני לא אומרת שהיא עשתה בכוונה, ברור שלא, אבל זו רשלנות לשמה. עילאי סובל מכוויות בפנים, בידיים, בעיניים, אני מדברת על זה ואני עם צמרמורות ודמעות בעיניים. מה שיותר מרגיז אותי, זה חוסר האונים שלה, שפכת מים רותחים, קודם כל תזמיני מד"א, היא לא עשתה כלום, היא אומרת שהיא הכניסה אותו למים קרים וזה אסור".

יוסי מוסיף: "זה קשה, בתור אבא, ומי שאבא מבין אותי, לראות ככה את הבן שלך, שהוא צורח מכאבים ועם כווית. ברור שבשלב הראשון עבר לי בראש שאני יכול לעשות דברים שאולי אצטער אליהם, אבל אז אתה מתעשת ומתחיל להבין שאתה צריך להתעסק בעיקר ולא בטפל".

לאחר שעילאי הגיע לבית החולים, אבחנו אצלו כוויות בדרגה 2 ו-3, והוא אושפז כשבוע ימים שם. גם אחרי חזרתו של עילאי הביתה הוא עדיין סובל מכווית רבות, אדמומיות וכמובן כאבים. "הוא מתעורר מדי לילה בסיוטים ובכאבים, הוא כמעט לא מפסיק לבכות, הוא מטופל במשכי כאבים, כמו בבית החולים", מספרים ההורים.

כאמור, מאז המקרה עילאי נמצא תחת השפעה של כדורים, מורפיום ונורופן, "אחרי שבוע חזרנו הביתה, הצלקות בפנים אמורים להחלים לשמחתנו, הוא עדיין סובל מכאבים. הדבר שהכי קשה זה שמדובר בילד חסר ישע שלא יכול לדבר ולא יכול להסביר מה קורה איתו, או מה כואב לו".

יישארו לו צלקות?

"עוד מוקדם לדעת, הוא במעקב של פלסטיקאים והוא מחלים יפה, העובדה שהוא רק בן שנה ושלושה חודשים אמורה לעזור לו להחלים בצורה טובה יותר".

מאז המקרה היה לכם קשר איתה?

"לא, היא אפילו לא התקשרה בכדי לברר, לשאול, כלום. היא שלחה לי הודעה שעוד הייתי איתו באמבולנס", סיפרה האמא דנה.

ואיך אתם מתמודדים?

"מעבר לקושי לראות את הבן הקטן שלך סובל ככה, אין ספק שהחיים שלנו השתנו, ממש התהפכו. יוסי עובד ואני נאלצתי להתפטר מהעבודה בכדי להישאר עם הילד", מספרת דנה.

מאז אותו מקרה, מתקשים ההורים לחזור לשגרה, "יש הרגשה של חוסר אונים", אומרים ההורים. "אנחנו נכווים באצבע ואנחנו משתגעים מכאבים, אז מה ילד קטן כזה מרגיש אחרי כזאת כוויה חמורה?! אנחנו לא ישנים בלילה ולא מתפקדים".

מה שמעסיק את יוסי ודנה אלו שאלות, שלא תמיד יש עליהן תשובה, אך הן עולות, לעיתים ללא יכולת לשלוט בהן, "לא מעט שאלות עולות, כמו לדוגמה, כמה זמן לקח למטפלת להתקשר אלינו? האם יכולנו לעשות משהו אחרת? אלה שאלות שאנחנו שואלים את עצמנו מאז שזה קרה".

בידי ההורים יש הדו"ח הרפואי שמצביע על כווית בדרגות של 2-3, הוגשה תלונה במשטרה והנושא ייבדק. בנקודה הזאת אומר יוסי: "אני מאוד מקווה שזה לא ייגמר באיזה עסקה ובעונש מזערי של כמה שעות של"צ (שעות לטובת הציבור – ש.ח)".

ההורים הגישו, כאמור, תלונה במשטרה, אחרי שטופל שעילאי טופל בבית החולים. במשטרה לקחו את המטפלת לחקירה וגם בבית החולים הגיע חוקר.

"את התמונה של הבן שלנו שרוף עם כווית, אנחנו לא נשכח הרבה זמן", אמרו השבוע ההורים. "גם צעקות הבכי של עילאי הקטן לא יצאו לנו כל כך מהר מהראש".

מאז המקרה, דנה, כאמור, נשארת עם עילאי בבית, מטפלת מבחינתה כבר לא בא בחשבון, "אין סיכוי שאני אקח אותו למטפלת נוספת, מצטערת אני כבר לא מאמינה בזה יותר. אני אגיד לך יותר מזה, אפילו לגן אני לא בטוחה שאקח אותו", אומרת דנה.

עד כדי כך?

"כן. אני בכלל מציעה לכל אמא ששולחת את הבן שלה למטפלת לבדוק טוב, אצלנו זה נגמר ככה, אנשים בודקים כל כך הרבה דברים, ואת הדבר הכי חשוב שיש בחיים שזה הילדים לא בודקים כמו שצריך".

בתיה אמא של דנה ביקשה גם היא להגיב: "אני כבר יותר מ-15 שנה מטפלת בגנים ובויצ"ו ואני בעיקר רוצה שזוגות צעירים יבדקו טוב לפני שהם לוקחים מטפלת, אני יודעת איזה סבל אנחנו עוברים בעקבות מה שקרה, כמה זה קשה. אנחנו לא ישנים בלילה. אני אישית מאוד כועסת, זה חוסר אחריות מצידה (המטפלת – ש.ח), היא גם כל הזמן שינתה גרסאות, לאחד היא אמרה ככה ולשני אחרת, זה מאוד מכעיס".

 
setImageBanner('afbf640a-2fbf-4b4c-9890-e6696b19f91d','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה