ילד פ'סדר ילד עשראחרי שהחופש הגדול הסתיים וכמעט נכנסנו לשגרה, הופ... שוב נכנסנו לחופשים של חגי תשרי. תוצאות רבות יש לחופשים הללו על ילדינו (שלא נדבר עלינו ההורים) כשאחת מהן באה לידי ביטוי באורח החיים של הילדים ובתזונתם. במהלך החופשה, קצב העלייה במשקל בקרב הילדים גבוה יותר מאשר במהלך שנת הלימודים, והרגלי תזונה נכונים - נזנחים. הסיבות לעלייה במשקל מיוחסות להעדר המסגרת קבועה ולהפחתה משמעותית בכמות הפעילות הגופנית. לפניכם המלצות חמות מפי ד"ר גל דובנוב רז לחיים בריאים יותר עבור ילדינו...

מאת: ענתי כהן

אכילת ארוחת בוקר: לארוחת בוקר משמעות רבה בהרגלים לחיים בריאים ותזונה נכונה. מומלץ לאכול בבית, לפני היציאה לבית הספר: דגני בוקר עם חלב, כריך, חטיף בריאות וכדומה. המטרה היא החזר נוזלים מהצום של הלילה, ומילוי מאגרי הסוכר של הגוף לקראת יום הלימודים. אכילת ארוחת בוקר משפרת את התפקוד של המוח בזמן ריכוז וחשיבה, ומפחיתה את הסיכוי להשמנה.

הגעה עצמאית לביה"ס, ברגל או באופניים: אם המרחק ותנאי הכבישים מאפשרים זאת כדאי להגיע לבית הספר בהליכה או ברכיבה על אופניים. לרוב תגלו שמשך ההגעה עצמאית קצר יותר מאשר משך הזמן הדרוש לחכות להסעה.

ארוחת עשר: מומלץ להצטייד בכריך בריא, פרי וירק.

משחקים של פעם: לוודא השתתפות פעילה בשעורי חינוך גופני. כדאי לנצל את ההפסקות למשחקי כדור, משחקי פנאי ונופש, ו"משחקי רחוב" כגון קלאס, גומי, מחבואים, שלושה מקלות, ועוד. כדאי להישאר מעט בסיום יום הלימודים למשחקי כדור ומשחקי רחוב, בטרם חוזרים הביתה למסכי הטלוויזיה, האייפון והמחשב.

שתיית מים בלבד: מומלץ להעדיף שתיית מים כל היום. משקאות ממותקים מוסיפים קלוריות מיותרות וחורים בשיניים, ולמען האמת גם לא מרווים.

ארוחת צהריים:  מומלץ לצרוך מנת בשר או קטניות לשם שמירה על מאגרי ברזל נאותים, אלו חשובים לתפקוד המוחי והגופני. מומלץ למלא את הצלחת כך שלפחות שליש/חצי ממנה יהיו ירקות, ולהשתדל שלא לקחת תוספות ממנת הפחמימות. ולקינוח? העדיפו פרי.

פעילות גופנית אחר הצהריים: מומלץ לבצע שישים דקות פעילות מדי יום, עדיף במסגרת מובנית. כל ענף ספורט הוא טוב, וכדאי להגביר פעילות עצמאית כגון משחקי כדור עם חברים, רכיבה על אופנים בפארק, הליכה, ריצה, ריקוד, משחקי מחשב פעילים וספורטיביים, ולמעשה כל סוג של פעילות גופנית, לפי העדפת הילד. המלצתו הגרנדיוזית של ד"ר גל דובנוב רז היא לקנות מד צעדים, ולשאוף לצבור לפחות 12,000 צעדים ביום לבנות, ו- 15,000 לבנים - בהצלחה!

ארוחות ביניים: פירות הם החטיפים של הטבע, המגוון הוא עצום, והם מצוינים לשעות אחר הצהריים. אפשרויות נוספות הן מעדני יוגורט, דברי מאפה בריאים, וכדומה.

השתתפות בחוגי ספורט: ההשתתפות בחוגים מקנה לילדים מסגרת קבועה לפעילות גופנית, הזדמנות למפגש חברתי, ומפתחת מיומנויות גופניות רבות. במסגרת החוגים השונים מבצעים תרגילים מאומצים המחזקים את שרירים והעצמות.

צמצום הבהייה במסכים: האייפון, הטלוויזיה והמחשב השתלטו לנו ועל חיי הילדים. רצוי להגביל את השימוש בהם לשעתיים ביום על מנת שהילד יעסוק בפעילויות אחרות.

משפחה חמה: אכילת ארוחת ערב משפחתית "ישראלית" מגבירה את מגוון המזונות שאוכלים הילדים ומהווה מפגש משפחתי חברתי. כדאי שתכיל לחם מדגנים מלאים, גבינות, ירקות, דגים, ביצים.

שינה: מומלצות 9 שעות שינה לילדים ולבני נוער. חוסר בשעות שינה עלול לגרום לעליה במשקל ולירידה בתפקוד של המוח.

לסיום יש לזכור, פעמים רבות השינוי צריך לבוא מתוכנו כדוגמה אישית לילד, הרי אנחנו המחנכים העיקרים של ילדינו. אסור לנו לתת למערכת החינוך ולתוכניות החינוכיות בטלוויזיה משקל רב בעיצוב ילדינו. הדוגמה הטובה ביותר היא אנחנו - הצוציקים האלו מחקים אותנו בכל עת, עלינו לדעת כיצד להפעיל את סמכותנו תוך הקשבה לרצון הילד.

 

                                  

 
setImageBanner('14ff55ad-b882-4c2b-af30-074b48143ac5','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה