כבר סימנו אותו כפיל לבן, אמרו שתרבות גבוהה לא תהיה כאן, שמיליונים רבים נזרקו לפח. אבל הנה, אחרי שנים של המתנה ועיכובים, ב-4 ביוני יעלה המסך, הפרוז'קטורים ידלקו והעיר אשדוד תיחשף אל עולם שלם של תרבות כפי שהיא לא ידעה עד עכשיו.
על פי החזון שהולך ומתממש, משכן האומניות וקומפלקס הבילוי והתרבות שנבנה ומוקם סביבו, אמורים להפוך את אשדוד למעצמה תרבותית שתעניק שרות לתושביה ולכמיליון תושבים בסביבה.
המשכן לאמנויות הבמה באשדוד – חשיפה ראשונה

מאת: אלה אנגל

כבר בכניסה לכותלי המשכן, מתחילים לחוש סוג של יראת כבוד. זה לא עוד אולם מופעים, זהו משכן אמניות שנבנה בסטנדרטים הגבוהים ביותר של התיאטראות.מבנה המשכן לאומניות הבמה באשדוד

מרגע שמגיעים לשדרת המשכן ועד לכניסה לאולם המופעים מרגישים ניחוח של עיר בירה אירופאית.

אני עולה אל הבמה ומקבלת תחושה של וואו. מעל הבמה מתנוסס חלל בגובה עשרות מטרים וסביבה שרותי במה משוכללים כפי שעד היום ראיתי רק בסרטים. כן, זאת במה שמיועדת למופעים בינלאומיים.

מולי פרוש היכל רחב ידיים עם קרוב ל-1000 מקומות ישיבה מרופדים, אני עוצמת עיניים ומדמיינת את מחיאות הכפיים. המקום הוא מציאות שהתרחשה באשדוד, שאון מחיאות הכפיים הם "פטה מורגנה" שהשתלטה עלי. השילוב בין השניים הוא חלומו של כל אומן.

משם אני עולה למשרדי ההיכל, שם ממתין לי מוטי מלכא, מי שלפני כשנתיים העיז לקחת על עצמו את ניהול ההקמה וההרצה של המשכן. ואני בפרמיירה שלי ככתבת, זוכה לראיון ראשון ומלא על המשכן שבתחילת חודש הבא פותח שעריו לקהל הרחב.

מוטי מלכא, ממקימי התזמורת האנדלוסית וזוכה פרס ישראל, קיבל על עצמו את תפקיד ההקמה של משכן האומניות החדש באשדוד כצו 8 מראש העיר ד"ר יחיאל לסרי.הכניסה למשכן האומניות הבמה

ההיכל היה תקוע שנים רבות כפיל לבן. המבנה בצורת הלוויתן, זלל כספים, טרף משאבים ואפילו פינוקיו לא יצא ממנו. "הכול התחיל לנוע קדימה ברגע שראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, הודיע שמבחינתו מדובר במטרה שהוא סימן", מדגיש מלכא ומוסיף, "הוא דרש לפתור את כל אין ספור הבעיות שצצו השכם וערב. הוא לא רצה לשמוע על הבעיות והתשתיות הרעועות שאיימו על קיומו של המשכן, את ההסכמים הכובלים ועוד. הוא ביקש את הפתרונות המעשיים ואת התאריך שהמשכן יפתח את שעריו. ראש העיר סימן את המטרה ואני בסה"כ עזרתי לו להשיג אותה".

 

מעבר למבנה המרהיב ביופיו, אלו תכנים הוא יציג?ראש העיר, יחיאל לסרי, סימן את המטרה

"מה שיש במשכן היום הוא תמהיל מרתק של מופעים בכל תחומי אמנויות הבמה. תיאטרון, מוזיקה, בידור, ילדים, מבוגרים, מחול קלאסי, מחול מודרני, ואף הפקות לקהל דוברי צרפתית ולקהל דוברי רוסית.

יש שני ענפים בעבודה של המשכן - המופעים שבהם נמכור כרטיסים כבודדים, כמו למשל בהופעות של אהוד בנאי, ריטה, שלום חנוך, רינת גבאי, קטורזה, התזמורת האנדלוסית עם ברי סחרוף ועוד שיעלו במהלך השנה... הענף השני הוא מנויים, אך גם למופעים האלה נאפשר מכירת כרטיסים בודדים.

עוד יגיעו למשכן באשדוד - מחזות זמר ישראליים כמו: "קזבלן", "שלמה המלך ושלמי הסנדלר" ו"בוסתן ספרדי".

בקיצור, כל התיאטראות הגדולים יגיעו לאשדוד ויביאו עימם ממיטב ההצגות החדשות ביותר: "קוויאר ועדשים", "מקסי ואני", "כולם היו בני", "תעלולי סקפן", "הכל אודות חווה" וכו' שהם הדברים הכי עכשוויים, הכי טובים והכי גדולים בעולם התיאטרון בארץ.

כמובן לא שכחו את הילדים במשכן, שזקוקים מעט לרענון החומר... תהיה שם סדרה קלאסית לילדים: "חליל הקסם" מהאופרה הישראלית, "סינדרלה", "פטר והזאב". תיאטרון איכותי לילדים: של "פיטר פן", "אלדין ומנורת הקסמים" של אורנה פורת, ו"הקוסם מארץ עוץ" של בית לסין.

בנוסף למופעים הללו נוספו גם הופעות מחול של להקות גדולות כלהקת בת שבע, והתייחסות מאוד מכובדת לתוצרת המקומית והאיכותית, "אנחנו עושים מחווה לכוריאוגרף וליוצר ולרי פאנוב מבלט 'פאנוב'", ללהקת 'אביבים', שהיא להקה מקומית שעשתה הפקה 'מקודשת' לשיריו של שלומי שבת ועוד", מסביר מלכא.מוטי מלכא, האיש האמון להפקים ולהפיח חיים במשכן

 

יש משהו שאתה גאה בו במיוחד?

"אנחנו מאמינים מאוד בתמהיל פה. אחרי הכל, המשכן נועד בשביל התושבים. התושבים ראויים להפקות שלא הגיעו קודם לאשדוד כי בית יד לבנים היה אולם קטן. התמהיל שבנינו כאן הוא לגילאים שונים של צרכנים ולתחומים השונים של אמנויות הבמה, זה לדעתי הסיפור הגדול. יש פה דגש על ילדים, נוער וצעירים בפעילות של המשכן. אנחנו שנים שמענו תלונות מתושבי העיר אשדוד שהם הולכים לתיאטרון הקאמרי לראות הצגות, אז היום יש פה אותן הצגות של הקאמרי והבימה ובית לסין במחירים יותר טובים, במשכן שהוא יפה ומרשים הרבה יותר והם אף לא יצטרכו לשלם גם על חנייה. במקום לשרוף זמן על נסיעות וחניות בתל אביב יתפנה להם זמן וכסף להשלמת הבילוי בסביבה המרהיבה מתפתחת סביב ובשילוב עם המשכן". 

 

מהו החזון של המשכן?היציע של המשכן לאומניות הבמה באשדוד

"החזון והכיוון הוא שהמשכן יהווה רק חלק מקומפלקס שלם של בילויים ותרבות שוקקת. אני מאמין שאשדוד תהפוך למרכז תרבותי אזורי. אנחנו שמחים להגיש תכנית מגוונת, מרתקת, שמזמינה גם את התושבים שמחוץ לאשדוד לבוא ולבלות פה בעיר, יש פה מרחב בילוי יפיפה בכל קנה מידה. לשמחתנו הקומפלקס של 'גן העיר' בסמוך למשכן נפתח, ויש שם מסעדות ובתי קפה מרהיבים, ואנשים יבואו לחוות פה חוויה של תרבות והנאה.

עשינו הסכם עם מוזיאון אשדוד, שכל מי שמנוי במשכן, מכל סדרה, הולך למוזיאון ומקבל כרטיס 1+1 למוזיאון. גם בכיכר המשכן יתקיימו בכל יום חמישי אירועים. אחר הצהריים בסביבות שש, יש פעילות שנקראת 'חמישי בייבי', יש פה מופעים בסגנון של גן קסום, על מחצלות, מופעים יפהפיים לילדים. בשמונה בערב יש את 'חמישי צעיר', מופע של הרכב מוזיקלי, ג'ז, רגאיי, דברים שמתאימים לחבר'ה הצעירים, התיכוניסטים והחיילים מאשדוד והסביבה. כל זה חינם. יחד עם כל המתחם מסביב: המוזיאון, כיכר העיר, המשכן, אודיטוריום מונארט ובית יד לבנים, אנחנו מקבלים קריה תוססת של בילוי ותרבות שהציבור בעיר ומחוצה לה יכול לבוא וליהנות".

 

ואיך המחירים?

"קבענו שיש מחיר מלא של מי שלא תושב אשדוד והסביבה, וקבענו רמות מחירים מיוחדים לגמלאים, לסטודנטים ולתושבי אשדוד והסביבה. יש גם מחירים עוד יותר מיוחדים במסגרת המרכז 'כיוונים' לצעירים. למשל, סדרת טריו מחזות זמר: לתושב אשדוד והסביבה 300 שקלים. מי שלא תושב אשדוד, ישלם 420 שקלים. לסטודנט ביציע 175 שקלים.
הרעיון הוא לחשוף את כל תושבי אשדוד בכל הגילאים, שייהנו מבית תיאטרון, ממשכן מרהיב, גדול, כיף של חווית צפייה. המשכן נגיש להפקות איכות. הבאנו את הטופ שבטופ. אנחנו יודעים שיש התלהבות גדולה מאוד, ישנה התרגשות של ציבור התושבים לקראת הפתיחה של המשכן, אחרי שנים של עיכובים".

  

ספר לנו על מבנה המשכן וסביבתו

"המבנה המרשים של המשכן כבר קיבל את הכינוי 'הלוויתן'. הוא תוכנן על ידי האדריכל חיים דותן, הוא מתחבר לסביבתו ומזכיר את החול והגלים. האולם רחב ונוח, והוא מכיל 930 מקומות ישיבה ביניהם מקומות ישיבה ייחודיים לנכים ולכבדי שמיעה.

אנחנו אוהבים להגיע למקום שהגישה אליו נוחה ונעימה, שהמקום עצמו הוא יפה ומזמין מבחוץ, שבפנים חווית הצפייה וההאזנה הם איכותיים, ואחרי כל זה, שהמופעים יהיו ברמה.

כשאתה יוצא מהמשכן, אתה בתוך העיר, לא באיזה איזור תעשייה או באיזה מקום זניח. יש לנו לאן לצאת לבלות בסיום כל מופע ובקרוב האופציות לבילוי רק יגדלו. כל המרכיבים האלה הם ברמה מאוד גבוהה פה במשכן. המשכן עצמו הוא מבנה ארכיטקטוני מרהיב. מי שנכנס לפה לאולם ומתיישב בכיסא, ביציע או באולם, נהנה מחוויית צפייה והאזנה מצוינים.

כל השרשרת שתיארנו של ההגעה והצפייה וההנאה היא מושלמת. אנחנו יודעים שמדברים בכל הארץ על המשכן. אני מאמין שהולך להיות פה סיפור הצלחה תרבותי גדול מאוד".

 

איך לדעתך ישפיע המשכן על התושבים ועל העיר?

"המשכן הוא ציון דרך מאוד מרכזי בחיי התרבות של העיר. בקרוב ייפתח גם האמפיתיאטרון הענק של 8,500 מקומות. האמפיתיאטרון הזה, עם המשכן, הופכים למעשה את אשדוד לסמן תרבות מרכזי בישראל. זה לא קורה ביום אחד אבל אנחנו רואים את התהליך קורה.

המשכן יהיה מנוף מרכזי לקידום העיר בכלל ולקידום חיי התרבות בפרט גם אצל תושבי אשדוד וגם אצל תושבי הפריפריה. אנחנו היינו במגעים עם תושבי הפריפריה של אשדוד - גן יבנה, יבנה, קריית מלאכי, המועצות האזוריות שמסביב, גדרה, הם רואים במשכן ובאשדוד מרכז שהם רוצים להיות צרכנים שלו, לבילוי, לתרבות ולמסחר.
ועדת הרפרטואר מייצגת את מגוון התחומים, הגילאים וגם את תושבי האזור. בעזרתם אנחנו מחזקים את המינוף של התוכן ואת המשכן כמוקד תרבות של האזור כולו".

המשכן אמור למשוך לעיר שוחרי תרבות וצעירים מכל האזור בזכות מופעים איכותיים ומגוונים. אשדוד תהפוך למרכז תרבותי משמעותי, תוך שהיא מעניקה את כל אפשרויות הבילוי ממש ליד הבית.

לא פחות מכך, המשכן וסביבתו יעלה את מפלס הגאווה של בניה הפטריוטים של אשדוד ויעלה את התדמית של אשדוד משמעותית בעיני הציבור הרחב בארץ ובעולם.

חשוב לזכור שפרמטר חשוב מאוד באיכות של עיר הוא התרבות ואשדוד הולכת להיות אחת הערים המובילות בארץ בתחום זה.

 

הדרן לסיום?
"יש להודות לראש העיר, יחיאל לסרי. בלעדי הנחישות ועקשנותו, זה לא היה קורה".

 

 

 

 

 
setImageBanner('5d1262f9-d2c1-4c03-ae81-298753e1a437','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה