אשדוד קפצה כיתההשבוע יצאה בשורה משמחת אל מסדרונות העירייה – תוצאות הזכאים לתעודת בגרות בישראל מראות כי באשדוד הייתה עלייה של כ6% בהישגים של בני העיר, מה שמעמיד אותה במקום הראשון מבין חמשת הערים הגדולות בישראל ובמקום השני מבין עשר הערים הגדולות. העיר אשדוד חצתה בפעם השנייה בתולדותיה את רף 70% ובשתי הפעמים יהודה פרנקל ניגן כינור ראשון. לסרי את פרנקל מבטיחים שאשדוד עוד תהפוך לדגם לחינוך במדינת ישראל


תושבי העיר נוהגים להלקות את עצמם ואת עירם, אבל יש רגעים בהם צריך להרים קומה ולאמר: אנחנו לא נופלים מאף עיר נחשבת בישראל, בנושא החינוך אנחנו מהיום אף מובילים. הממוצע הארצי עמד השנה על עלייה של 1.7%. באשדוד כאמור העלייה הנה מטאורית, והגיעה ל כ6% מה שהעמיד את אחוזי הזוכים לבגרות מלאה מקרב תושבי העיר ל 71%.
כזכור, ראש העיר, יחיאל לסרי והממונה על החינוך יהודה פרנקל, התחייבו בתחילת הקדנציה כי עד סופה הם יעלו את שיעור הזכאים לבגרות מלאה ל 75%. נראה כי כבר לאחר שנה, הם קרובים להשיג את המטרה.

תגובת ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי להישג:
"התוצאות מוכיחות שאנו בדרך הנכונה למצב את אשדוד בצמרת החינוך הארצי כפי שהתחייבנו. למרות זאת ישנה עבודה רבה ואנו כבר נמצאים היום לקראת סוף בניית התוכנית לשנה הבאה, תוכניות נוספות חדשות יתווספו למערכת החינוך בשנת הלימודים החדשה במטרה לתת לילדינו את הכלים הדרושים לעתיד להתמודדות בגיוס צה"ל ולאחר מכן באקדמיה. בעתיד, ילדינו יהיו מבין האנשים המובילים במשק, אין לי בכך ספק. מנהל החינוך, המנהלים, המורים, עובדי המנהלה וועד ההורים ראויים לשבחים רבים על עבודתם הנפלאה,עם הכלים הנכונים ותוכניות מותאמות אנו נצעד להצלחות נוספות כבר בתקופה הקרובה."

תוצאות מבחני הבגרות ב12 הערים הגדולות בישראל:
כדי לנתח את הישג תוצאות המבחנים באופן שיוויוני יש לבדוק את הערים הגדולות בישראל ולא לבחון לפי ישובים, שכן בישוב שוהם למשל הנמצא במקום הראשון בישראל עם 76.5% הצלחה – יש רק תיכון בודד אחד לעומת 13 תיכונים באשדוד, בניהם 2 תיכונים מקצועיים (אורט ימי ועמל) שמתוכננים מראש להגיש בגרות חלקית והם נספרים בנתונים הסטטיסטים:
1. רמת גן 73%
2-3. אשדוד ואשקלון – 71%
4. ת"א/יפו – 68.7%
5. חיפה – 68.5%
6. חולון – 66.5%
7. פ"ת – 63%
8. ראשל"צ – 61%
9. באר שבע -60%
10.נתניה – 60%
11. בת ים – 59%
12. ירושלים – 48%


ההישג של אשדוד:
באשדוד זכו 4 תיכוניים ל 90% הצלחה! ועוד 5 בתי ספר תיכוניים להישג של מעל 85% הצלחה. האולפנא ממשיכה להוביל כרגיל עם 100% הצלחה.
אשדוד אף עברה את העיר הרצלייה הנחשבת ליוקרתית, ושווה להישג הגדול של אשקלון הסמוכה.
הנתון שמוריד את הממוצע באשדוד הם דווקא התיכוניים הפרטיים – "עמל", "אנקורי" ו"אורט ימי", שאינם פעילים במסגרת מערכת החינוך העירונית ושהיעוד שלהם אינו תעודת בגרות אלא הכשרה מקצועית. אולם מאחר והם מפנים תלמידים להוציא תעודת בגרות ולו חלקית, הם נספרים בחישוב העירוני ושלא באשמתם, מורידים את ממוצע התלמידים שהוציא בגרות מלאה באשדוד.

הקפיצה הגדולה
מי שהגיע להישג המרשים ביותר הוא מקיף ו', שנהנה מקפיצה מטאורית של 11% שיפור לעומת שנה שעברה. כזכור, אבי קורן מנהל התיכון היה כבר בדרכו הביתה אל מחוץ למערכת, אולם התעקש להחזיק במושכות והגיע השנה להישג מרשים של כ 89% זכאים לבגרות מלאה בבית ספרו.
עליה נרשמה גם במספר הניגשים ואחוזם מסך תלמידי י"ב בעיר, והוא עומד על 2218 תלמידים, שמהווים 93.74% מכלל תלמידי י"ב. בשנה וחצי בלבד, נבלמה הירידה, בוצע איזון ואחוז הזכאים עלה משמעותית מעל הממוצע הארצי העומד על 1.7%.

ההשגות:
הערים אשדוד, אשקלון ובאר שבע - נהנו בשוליים מההקלות שזכו בבגרות החורף עקב תקופת נפילת הקסאמים. אך נתון זה הנו שולי יחסית מאחר והרוב המכריע של הבגרויות התקיימו בקיץ וההקלות עצמן משפיעות במעט בלבד.

האם הבגרות היא תכלית הכל?
החשש מהאובססיה סביב תוצאות מבחני הבגרות הוא, שמנהלי תיכון אשר מזהים תלמיד העשוי לפגוע להם בממוצע הבית ספרי, כלומר – עלול לא להוציא בגרות מלאה- יסומן ויודח בדרך לא דרך מהתיכון. לכן, באשדוד שמו להם למטרה נוספת – להקטין את כמות הנשירה מהתיכונים.
המספרים מספרים כי אחוז הנשירה מהתיכונים ירד בחמש השנים האחרונות מ5.5% ל2.8%, וזאת בזכות ועדת התמדה מיוחדת שהוקמה בעיר, שכל מטרתה למנוע נשירה של תלמידים מבתי ספר על מנת למנוע ממנהלי התיכון "להיפטר" מהחלשים שיפגעו בסטטיסטיקה.

 

 

 

 

 

 

 

החינוך באשדוד לאן? ראיון עם יהודה פרנקל

ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, הבטיח במהלך מסע הבחירות להרים את מערכת החינוך בעיר, שנדמה היה שהייתה זקוקה לזריקת עידוד משמעותית. לצורך מטרה נעלה זו הוא גייס את יהודה פרנקל, שעמד בראש מינהל החינוך באשדוד בתקופת השיא שלה. גבי כנפו פינה את מקומו כמספר 2 של ראש העיר ברשימתו לבחירות, לטובתו של פרנקל.
היום נראה כי ההימור הזה היה מוצלח וכי בחירה זו כבר מביאה עימה תוצאות ראשוניות.
מיד עם היוודע התוצאות המחמיאות - פנה המגזין אל יהודה פרנקל הממונה על החינוך בעיר כדי לשמוע מקרוב אייך השתפרנו ולאן פני החינוך באשדוד

איך קופצים ב 6% תוך שנה אחת?
"אחד הדברים שהיינו צריכים לטפל בהם הוא המוטיבציה של המערכת שנראתה בשחיקה: הרמנו את המורל על ידי כך שהכנסנו פרויקטים חדשים למערכת בכל גיל . דאגנו למחשוב בתי ספר, למאות לפטופים אישיים לתלמידים, דאגנו לשלב סגנון של פדגוגיה חדשה, להקל על המורה באמצעות בניית מערך שיעור איכותי, שלבנו אל תוך המערכת גופים ומכונים פרטיים מהמתקדמים מסוגם בעולם כמו מכון דוידסון ואשר פועלים בחסות מכון ויצמן.
הכנסנו מודלים ופיילוטים חדשניים למערכת החינוך, בהם אשדוד משמשת כפיילוט הגדול ביותר בישראל. כל השינויים האלו ואחרים יצרו אתגר חדש למערכת, ריגושים לתלמידים ולמורים וכך באופן ישיר המורל והמוטיבציה עלו"

על המשאבים בדרך להישגיות
"הצטרפתי אל יחיאל לסרי בבחירות מתוך אמונה הדדית כי החינוך הינו גורם מרכזי וחשוב בהוויית חיינו. ואכן ראייה זו קיבלה ביטוי כבר בתקציב 2009 עם הגדלת תקציב החינוך ב- 42 מיליון ₪!! המטרה המוצהרת שלנו הייתה והנה להצעיד את אשדוד לצמרת החינוך בארץ להוות מערכת חינוך לאומית כמופת ודוגמא לשאר הערים בארץ.
בכדי לתרגם את החזון ולהביא להצלחה בוצעו שתי פעולות העצמה מבניות כלליות שיצאו לדרך. האחת, הקטנת מספר התלמידים בכיתה, החל מהשנה ירד ל35 תלמידים השנייה פתיחת אזורי רישום מבוקרת בתוך 4 אזורים ברובעי העיר השונים, כאשר בתוך האזור הרישום פתוח.
הקמנו מרכז עירוני לפיזיקה בחסות מכון רמון, לימוד ממוחשב עם מחשב אישי לכל תלמיד בליווי מכון דוידסון ומכון ויצמן. בשלב הראשון של התוכנית שולבו כל שכבות ז' בארבע חטיבות ביניים וכל שכבה ד' ב-5 בתי ספר יסודיים.
דאגנו לשיעורים פרטיים לכל תלמידי החטיבה העליונה בכל המקיפים דרך המחשב: בלשון, באנגלית ומתמטיקה. פרויקט זה פועל כבר בהצלחה גדולה".

פרנקל על המצוינות
"למרות שהראש היהודי הוא מהמפורסמים בעולם ולמרות שהוא הנכס הגדול ביותר שיש למדינת ישראל, מערכת החינוך בישראל אינה תומכת גדולה בנושא המצוינות. באשדוד אנו דוחפים את הנושא הזה. אני מאמין כי טיפול במצוינות קובע סמן ימני גבוה וכך כל המערכת מתיישרת לפי זה – השנה הכפלנו את מספר הילדים שנמצאים בתכנית למחוננים. הילדים לומדים בשקיקה פעם בשבוע במסגרת מיוחדת להם המאפשרת להם לערוך מקפצה לחיים.
באשדוד כבר למעלה מ-700 תלמידים עושים נקודות זכות לתואר ראשון כבר במהלך לימודי התיכון וכ-15 תלמידים מסיימים בכל שנה את כל התואר הראשון כבר בסוף כיתה יב'. זהו הישג חסר תקדים בארץ".

על איכות הבגרות
"השנה פתחנו את לימודי הפיזיקה אל התלמידים: אם בעבר המקצוע הזה נחשב מפחיד ורבים נמנעו מלגשת אליו הרי היום באשדוד 11% מהתלמידים לומדים פיזיקה ל5 יחידות לעומת 8% הממוצע הארצי. המטרה שלי להגיע ל 25% מהתלמידים שיוציאו בגרות 5 יחידות בפיזיקה ומתמטיקה.
ההצלחה היא לא מעט בזכות מרכז עירוני מרשים ומרתק לפיזיקה שפתחנו במקיף ט' בניהולו של אילן מלמוד.
כמו כן אנו שמים דגש על מקצוע העתיד שהוא ביוטכנולוגיה אשר פועל ב5 תיכונים באשדוד".

על החינוך המגוון
"באשדוד אנו שמים דגש על אינטליגנציות מרובות – אם בעבר מבחן האיי קיו קבע את רמת האינטליגנציה שלו, הרי שהיום אנו מבינים כי ישנן אינטליגנציות רבות שלא באו לידי ביטוי עד היום ואנחנו מתקנים עיוותי עבר: אנו מאמינים כי אם ילד מצטיין במוזיקה, שחמט או ספורט או אחר ואנחנו נצליח להביא לביטוי את הצטיינותו במסגרת מערכת החינוך, זה ידחוף אותו קדימה, בטחונו העצמי יעלה והוא יצטיין גם בדברים אחרים.
באשדוד פועלים שלושה בתי ספר ייחודים לאומניות ומדעים ויש לנו כוונה לדחוף ולקדם אותם. בתי ספר אלו הנמצאים דווקא באזורים מהחתך הסוציו אקונומי החלש של העיר, מאפשרים לילדים ליהנות ממגוון רחב של העשרה ולימודים שאינם סטנדרטים במערכת החינוך המקובלת. הילדים נהנים מהעשרה רבה שמעט מאוד תלמידים ברחבי הארץ נהנים.
אם אנחנו מחפשים לראות תוצאות בתחום החינוך המגוון, הרי שאשדוד היא מקום ראשון בישראל בכל הפרמטרים בשחמט ואף זכינו במקום הראשון בתחרות הרובוטיקה".

.
חינוך לערכים
"אני מאמין גדול בחינוך לערכים. באשדוד פעילים כ8000 תלמידים מכיתות ז-יב' העוסקים כפעם בשבוע בפעילות התנדבותית ברחבי העיר. אם זה בתוך בית הספר במסגרת חניכה אישית ואם בבתי אבות, במד"א, במשמר האזרחי ועוד".

היעדים:
"היעד שלנו הוא להגיע לתוצאה של 75% זכאי בגרות באשדוד אבל לא זאת בלבד – חשובה לנו איכות התעודה. שהתלמידים יוכלו ליהנות מתעודת בגרות איכותית שתאפשר להם ללמוד בכל אוניברסיטה ובכל פקולטה שירצו.
באשדוד יכול מהיום כל תושב ללמוד באוניברסיטה ללא כל מחסום כלכלי וזאת בזכות המלגות הגבוהות שאנו מעניקים וההלוואות ללימודים שאין להם אח ורע בישראל וכנראה גם בעולם.
באשדוד כבר 700 תלמידים לקחו את ההלוואה ללימודים אקדמאים שניתנת מאיתנו באמצעות כיוונים ואני מאמין שהכמות רק תלך ותגבר.
היעדים שלנו הם לא רק באחוזי הבגרות כי אם גם בשיפור אחוז המתגייסים לצה"ל ואחוז המתנדבים ליחידות קרביות וליחידות מובחרות.
אשדוד יכולה להיות דגם לחינוך במדינת ישראל ואנו בהחלט שואפים להגיע לשם".

ראש מנהל החינוך
בתקופה בה קפצנו בתוצאות מבחני הבגרות, ראש מנהל החינוך הייתה עדיין אסתי פילוס אך פרנקל היה הדמות הדומיננטית במערכת. באשדוד אין היום ראש מנהל חינוך והוא אמור להיבחר בשבועות הקרובים במכרז. יש שיגידו כי גם לפילוס מגיע קרדיט בהצלחה, כפי שתקפו אותה בכישלון ויש שיגידו כי כאשר פרנקל בסביבה – תפקיד ראש המנהל הנו פורמאלי בלבד.
אנו שואלים את פרנקל – מי יהיה ראש מנהל החינוך והוא עונה בקריצה: "הוא יהיה ראש מנהל טוב!"

 

 

  

 

 

 

 


 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
setImageBanner('40930ea1-ee4c-4913-ad4e-b811ce8bc79b','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה