סיכום - מרץ האדום! תוך שבועיים נהרגו שלושה בני אדם בתאונות (תמונות מזירות האירועים)תאונות הדרכים ברחבי העיר, גבו בשבועיים האחרונים, את חייהם של שלושה בני אדם - שני הולכי רגל ורוכב קטנוע בן 16.5 בלבד.
בתאונות נוספות נפגעו אזרחים באופן בנוני וחייהם לא ישובו לעולם כשהיו.
באשדוד משקיעים משאבים רבים למלחמה בתאונות הדרכים, הן מצד העירייה והן מצד לשכת התנועה של המשטרה, אך הנהגים והולכי הרגל ממשיכים לצפצף על החוק, והתוצאות הן טראגיות- משפחות שלמות שנהרסות ברגע אחד של פזיזות וחוסר הפעלת שיקול דעת. הנתונים הקשים אומרים הכל: יותר מ- 46 הרוגים בכבישי אשדוד משנת 2003. חייבים לעצור את הקטל בדרכים!
באשדוד פועלת כבר תקופה תוכנית שטח סטרילי, להגברת ההסברה והאכיפה בכבישי אשדוד, אך תאונות הדרכים ממשיכות לגבות קורבנות בנפש ופצועים רבים. בכל המקרים אותם אנו מסקרים, הגורם לתאונה הוא הגורם האנושי. לא ליקויים בכלי רכב, לא ליקויים בתשתיות אלה אך ורק הגורם האנושי.
בכל יום מתרחשות באשדוד מספר תאונות קטנות, עם פצועים קל ופגיעות ברכוש שמעיקות כלכלית על כולנו. אך בשבועיים האחרונים אירעו שלוש תאונות קטלניות, בהן נהרגו שלושה בני אדם.
ב- 7 במרץ נהרגה הולכת רגל בשנות ה- 80 לחייה. היא נפגעה מרכב בשעה שניסתה לחצות את כביש בן גוריון שלא במעבר חציה. צוותי ההצלה ניסו לבצע בה החייאה, אך בסופו של דבר נאלצו לקבוע את מותה. נהג הרכב הפוגע סיפר בחקירתו שהקשישה התפרצה לפתע לכביש ללא כל אזהרה. סרט אבטחה אימת את טענתו.
ביום רביעי ה- 16.3, נפגע בוריס רוזנקנץ (80) מרכב, שעה שניסה לחצות את הכביש במעבר חציה. נהג רכב לא הבחין בו על מעבר החצייה ופגע בו. התאונה התרחשה בשדרות עוזיהו פינת חנה סנש ברובע ג'. כוננים של איחוד הצלה דרום וצוותים של מד"א הוזעקו לזירת התאונה וטיפלו בו. הוא נפגע בראשו ופונה במצב קשה מאוד לבית החולים תל השומר, אך ביום ראשון השבוע הוא מת מפצעיו.
במוצאי השבת האחרונה, מאור בן שמעון, בן 16.5 בלבד, חיפש כתובת מגורים ברובע י', אליה היה אמור להוביל מגש פיצה. אלה שמאור מעולם לא הגיע ליעדו. ברגע של היסח דעת הוא נכנס לצומת רכוב על קטנועו , ככול הנראה מבלי לתת זכות קדימה לאוטובוס. האוטובוס פגע בו קלות, אך זה הספיק בשביל להפילו מהקטנוע ולגרור אותו אל מתחת לגלגלי האוטובוס.
עוברי אורח שהיו עדים לתאונה המחרידה, מיהרו להזעיק למקום את מד"א. תחילה דווח על פצוע בתאונה בין קטנוע לאוטובוס. חובש באמבולנס רגיל שהגיע למקום, מיהר להזעיק את ניידת הטיפול הנמרץ לתאונה הקשה. כונני איחוד הצלה דרום, שהיו באותה העת במסיבת פורים, יצאו במהירות השיא כדי להשתתף בניסיונות ההחייאה שנעשו על מאור.
שי אלאזמי, פארמדיק מד"א, התקשה לאחר האירוע להתאושש מהמראות של נער צעיר שנפגע בתאונה קשה. בשיחה עם כתב "המגזין" בזירת התאונה, הוא מספר: "הקריאה הייתה על תאונה בין אוטובוס לבין אופנוע. אמבולנס רגיל יצא למקום. הצוות שהגיע לזירה מיד זיהה שמדובר באירוע קשה ודיווח של תחילת החייאה. צוותים של נט"ן ואט"ן הגיעו תוך זמן קצר לזירת התאונה, שנמצאת לא רחוק מתחנת מד"א. התחלנו מיד לבצע החייאה בנער, שסבל מפציעות פנימיות קשות מאוד, אך לצערנו, רופא נאלץ לקבוע את מותו. הייתי בהרבה אירועים, אך המראה של נער שנפגע בתאונה בצורה קשה, הותיר את כל הצוותים שפעלו במקום המומים וכואבים.
למקום התאונה הוזעק בעל הפיצרייה שבה עבד מאור ז"ל. הוא הגיע לזירה בדיוק כאשר הרימו אנשי זק"א את הגופה לאמבולנס. לנוכח המראה הקשה, התמוטט בעל הפיצרייה במקום.
דבר מותו של מאור עלה לאתר "אשדוד נט" כבר במוצ"ש, דקות לאחר ההודעה . התמונות ושידור הוידאו מזירת התאונה הקטלנית, שהועלו באתר, זכו תוך זמן קצר מאוד לאלפי כניסות ולמאות תגובות קשות. בעקבות הידיעה באשדוד נט, קיר הפייסבוק של מאור, כמו גם הכתבה על התאונה, הפכו לקיר זיכרון למאור.
עוד תאונות החודש:
צוותי ההצלה והשוטרים של משטרת התנועה התמודדו ביום אחד יום ג ה22 לחודש, עם ארבע תאונות במעורבות הולכי רגל. כוננים של איחוד הצלה דרום וצוותי מד"א רצו מאירוע שרדף אירוע. בכל האירועים היו מעורבים הולכי רגל שנפגעו מרכב, כולם במצב קל, פרט לתאונה בשדרות הרצל בסיטי, שם נפצע הולך רגל במצב קל-בינוני.
תאונה בסיטי

 בסיטי התרחשה תאונה בצומת הרצל – החלוצים, שכבר ידע מספר לא קטן של תאונות:
הולך רגל שחצה את הכביש, נפגע ממונית. אמבולנס של מד"א שהגיע למקום, דיווח על חשד לפגיעת ראש. נט"ן של מד"א פינה את הנפגע להמשך טיפול בבית החולים.

רכב מתהפך בהרצל
תאונה בין שני כלי רכב בשדרות הרצל באשדוד. מעוצמת התאונה, התהפך אחד הרכבים המעורבים. התאונה התרחשה בצומת הרחובות הרצל- יצחק הנשיא. הדיווח הראשוני דיבר על לכודים ורכב שעולה באש, אך צוותי כיבוי שהגיעו למקום, לא נדרשו להתערב באירוע
.
ארבעה נפצעו קל בתאונה והם לא נזקקו לטיפול רפואי. במקום נוצרו עומסי תנועה גדולים, שכן התאונה התרחשה בדיוק בשעה שרבים עושים את דרכם למקום עבודתם.
חוקרי תאונות של המשטרה, חוקרים את הנסיבות שהובילו לתאונה.
 
 
 
 
בת 19 נפצעה באורח בינוני
זהות הרכב הפוגע ידועה למשטרה, ונעשים ניסיונותלתפוס אותו. רכב פגע השבוע בהולכת רגל בת כ- 19 בשדרות מנחם בגין בעיר. עדיראיה לתאונה סיפרו שהולכת הרגל עמדה על אי תנועה במעבר חציה. רכב שחלף במקום פגע בהוהפיל אותה לכביש. היא נפגעה בראשה.
עד ראיה לתאונה, שנסע מאחורי הרכבהפוגעעצר את רכבו, לאחר התאונה, בסמוך לרכב הפוגע, אך אז ראה את הרכב הפוגע פותח בנסיעה מהירה מהמקום. הנהג שהיה עדלתאונה דלק אחרי הרכב הפוגע ורק בצומת היציאה מהעיר הצליח לרשום את מספר הרכב.
כונני איחוד הצלה דרום וצוותי מד"א, העניקו לפצועה סיוע ראשוני במקום. היא פונתה במצב בינוני עם פגיעת ראש להמשך טיפול בבית החולים.
במשטרה מנסים כעת לאתר את הנהג הפוגע שנמלט מהמקום מבלי להעניק סיוע לפצועה.
נתוני "אשדוד נט": התאונות בהן היו מעורבים אופנועים וקטנועים בתקופה האחרונה
רוכבי אופנוע וקטנוע, חשופים לפציעות קשות במקרה של תאונת דרכים או החלקה על הכביש. בשנים האחרונות אירעו תאונות בהם נפצעו באורח קשה הרוכבים על הדו גלגלי.
התאונות הבולטות משנת 2009
אוקטובר 2009: שליח פיצה נפצע קשה בתאונה ברחוב הרצל פינת יצחק הנשיא. הוא נפגע מרכב חולף ונפגע בראשו.
מרץ 2010: צעיר שהשלים הכנסה כשליח פיצה לפני חתונתו, נפגע מרכב ברובע ט"ו. הוא פונה במצב אנוש לבית החולים, שם נלחמו הרופאים על חייו. התאונה התרחשה בצומת הרחובות אחימאיר – וולפסון. תוצאת התאונה, כך התברר בבית החולים, הייתה קרע באבי העורקים ובעורק הצוואר.
יולי 2010: דייג נפצע באורח אנוש בתאונה עם אופנועו בנמל. דני ועקנין, דייג ותיק ומוכר מאוד בנמל אשדוד, נפצע באורח אנוש בתאונה שהתרחשה בתוך נמל אשדוד. דני נפצע בראשו לאחר שהתנגש עם אופנועו במשאית. רופאי בית החולים תל השומר, ניתחו אותו במשך שעות ארוכות כדי להציל את חייו.
יולי 2010: בן 18 נפצע באורח אנוש לאחר שנפגע מרכב בצומת הרחובות ירושלים - מילמן. כונני 'איחוד הצלה דרום' וצוותי מד"א הוזעקו לזירת התאונה וטיפלו בצעיר שנפצע בכל חלקי גופו. עדי ראיה לתאונה הקשה סיפרו שהרכב פגע ברוכב האופנוע חזיתית. כתוצאה מכך הועף רוכב האופנוע ופגע בשמשת הרכב ומשם לכביש. הוא נמצא ע"י צוותי ההצלה כ-10 מטרים ממקום הפגיעה. הקטנוע והרכב נעצרו במרחק רב יותר. האופנוע רוסק לחלוטין וכל חלקו הקדמי של הרכב רוסק.
יולי 2010: שני רוכבי אופנוע כבד נפצעו באורח קשה מאוד בכביש משה דיין. נהג האופנוע נסע במהירות גבוהה מאוד ופגע ברכב שניסה להשתלב הדרך. השניים פונו במצב קשה מאוד, כשהם סובלים משברים רבים וחתכים בכל חלקי גופם.
ספטמבר 2010: שליח פיצה נפגע מרכב ברחוב ז'בוטינסקי. הוא פגע ברכב שניסה לבצע פרסה ולא הבחין בו. הוא פונה עם שבר פתוח ברגלו לבית החולים 'קפלן'.
אוקטובר 2010: שליח פיצה נפצע באורח בינוני בתאונה ברחוב אלטלנה פינת הכלניות. כונני איחוד הצלה דרום וצוות מד"א הוזעקו למקום וטיפלו באיש. לאחר קיבועו הוא פונה לבית החולים להמשך טיפול.
אוקטובר 2010: רוכב אופנוע התנגש במשאית חונה ונפצע בינוני. התאונה התרחשה בשדרות בני ברית. כונני איחוד הצלה דרום וצוותים של מד"א, העניקו לאיש טיפול ראשוני בשטח והוא פונה להמשך טיפול בבית החולים.
ינואר 2011: שליח רוכב אופנוע נפצע באורח בינוני בתאונה. התאונה התרחשה ברחוב האורגים, כאשר רוכב האופנוע פגע ברכב שככול הנראה יצא מהחניה.
 
מילה על הגורם האנושי
מדובר בגורם המשמעותי ביותר לגרימת תאונות. גם אם כבישי אשדוד יתוחזקו בצורה מצוינת והאכיפה בכבישים תהיה נהדרת, זה יהיה בלתי אפשרי למנוע תאונות אם נהג עולה לכביש תחת השפעת אלכוהול, סמים או סתם עייפות. דרושה תוכנית עירונית לשיפור תרבות הנהיגה של הנהג האשדודי וכן של הולכי הרגל. חציית כבישים ע"י הולכי רגל שלא במעבר חצייה היא נורמה מקובלת בעיר, אפילו שמטר ממנו קיים מעבר חצייה. מעטים הם הנהגים שעוצרים להולך רגל במעבר חצייה, כי אצלם הזכות היא קודם כל שלהם. הפעלת איתות ע"י נהג שרוצה לפנות או לסטות מנתיבו הוא נדיר בכבישי אשדוד, הוא פשוט חותך בלי להתחשב...הוא הרי מלך הכביש. לגנוב רמזור הפך לאומנות של ממש, נדיר שלא לראות כמה כאלה ביום יום שמסכנים את חייהם וחיי נהגים אחרים בכביש, בשביל עוד דקה של המתנה. אבל גם אדם נורמטיבי שנוהג על פי החוק, עושה טעויות והגורם מספר אחד לכך היא השגרה. עם השנים אנשים מפתחים לעצמם הרגלי נהיגה אשר לא תמיד נכונים. לצערנו הדבר שמוציא אותו משגרה זו היא בדרך כלל התאונה.
 
 
 
 
 
setImageBanner('85399f2f-a473-49de-9b88-ce6dea6f70ad','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה