על סדר היום הציבורי: האם אשדוד חוזרת לתקופה של "עופרת יצוקה?"פרשנות, מאת: אייל בן שמחון.

סביר להניח שטיל אל אשדוד יהווה עליית מדרגה חמורה שתאלץ את צה"ל לצאת למבצע נרחב בעזה ואת זאת אנשי החאמס לא היו רוצים בשלב זה. הם כבר הרגישו את נחת זרועו של צה"ל שהעמיד אותם בפוזיציה משפילה, תוך שהם מתחפרים ומתחבאים מאחורי משפחות וילדים.
סכנה ממשית תהיה במידה ובמצריים יעלה שלטון פרו חאמס עם אוריינטציה מוסלמית דתית, בלבנון יתחזק משמעותית החיזבאלה והאיראנים ירגישו מספיק בטוחים וחזקים כדי להתעמת מול ארה"ב.
נכון להיום האיראניים מאוד רוצים להבעיר את האזור, אך עושים זאת באמצעות העברת נשק מתקדם בסתר ולא מעיזים לצאת בפרונט מחשש לתגובת המערב.
רק במקרה כזה אנשי החמאס ינסו ליצור פרובוקציות כדי להלהיט את היצרים ולהבעיר את האזור תוך אמונה שהם יזכו לגיבוי מצפון ומדרום ובכך יגרמו נזק אדיר לישראל מחד ומאידך יחזקו את מעמדם ברחוב הפלסטיני.
אם לא תהיה אלטרנטיבה אמיתית של הסכם שלום נרחב, ימצאו עצמם אנשי החאמס זוכים לרוח גבית גם מכיוון אזור יהודה ושומרון לקראת מערכת הבחירות.
סביר להניח שהפלסטינאים ביהודה ושומרון אשר זוכים לעדנה כלכלית יחסית, לא ירצו לחזור לאחור ולחיות כאחיהם בעזה, אלא אם הם יאמינו שהמזרח התיכון הנמצא לקראת מהפכה עממית כוללת, יהיה לצידם.
סביר להניח שמעת לעת נמשיך להיבהל מאזעקות במהלך השנה הקרובה, סביר להניח שבתקופה זו לא תהיה הסלמה.
סייג לפרשנות זו הנה במידה וטיל שישלח, באופן פיראטי ע"י אחד מהארגונים הרבים הפעילים בעזה, יפגע חלילה בנפש. במקרה כזה יוצר לחץ ציבורי ופוליטי גדול לפעולה נרחבת ומידית.
צה"ל יגיב בעוצמה ובעזה יהיו חייבים להגיב בעוצמה מקסימאלית כדי לשפר את מעמדם בהסכם הפסקת אש.
במקרה כזה יהיו לנו כשבוע עד שבועיים "חוויות" שיזכירו את ימי עופרת יצוקה.

מה יהיה בעוד כשנתיים?
הכל תלוי במהפכות המסתמנות במזרח התיכון.
במידה ותהיה מהפכה עממית כוללת ובחירות דמוקרטיות בעקבותיה, יש סכנה כי יעלו לשלטון מנהיגים דמגוגים שיפרטו על נימי הציבור עם מסרים דתיים קיצוניים. אלו ינסו לשלהב את ההמונים באמצעות קריאת תיגר על הציוניים (ראה איראן ועשה – העתק- הדבק).
כאשר הם לא יצליחו לשפר את מעמדם הכלכלי של התושבים הם יעניקו להם חלופה של כבוד.
בעוד מספר שנים תתכן אפשרות שמדינות המזרח התיכון ינסו להתארגן לכוח משותף כדוגמת האיחוד האירופי.
מאגרי הנפט העומדים לרשותם (בעיקר אם הם יהיו מאוגדים) יאפשר להם לבנות כלכלה חזקה שתהווה פונקציה משמעותית מול המעצמות האחרות. הם ישקיעו בחינוך מתקדם של הדור הבא ולא מעט באמצעי לחימה מתקדמים.
הצלחה מסוג זו עשויה להגביר את תאבונם – להחזיר עטרה ליושנה, כלומר להחזיר את המעצמה האסלאמית ששלטה בעולם.
מיליוני המוסלמים החיים בתוך ובלב אירופה והמרגישים כיום כאזרחים סוג ב', עלולים להירתם לחלום המהפכה שתעלה את קרנם בעיני עצמם ובעיני העולם.
כן חברים צריך להיזהר מהכבוד האסלאמי. האינטרס של המנהיגים הנוכחיים במזרח התיכון (כסף ופיתוח הקשר עם המערב) אינו זהה לאינטרסים של מנהיגי המחר (כבוד).

מה ימנע את המהפכה?
רק במידה והאזור ילך לכיוון של שלום והמערב ישקיע הרבה כסף בפיתוח, יצירת מקומות עבודה ושיפור מצבם הכלכלי של תושבי האזור. אז כבר יהיה להם הרבה מה להפסיד. המערב יהפוך לידיד וישראל כמנוף לשיפור איכות חייהם ועתיד ילדיהם.

 
setImageBanner('aa07d291-86c2-4467-aa26-27883cf94384','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה