"האקדמיה הוקמה במטרה לחנך לתארים"בעוד שבוע ימים תפתח האקדמיה לכדורגל בעיר. יש הטוענים כי המיזם הגרנדיוזי הוקם כדי להקים פס יצור של שחקנים. ג'קי בן זקן פוסק כי האקדמיה כשמה כן היא – באים אליה רק כדי להוציא תואר. מה צפוי לנו העונה במועדון ספורט אשדוד? אייך ישפיע הפרויקט הראשון מסוגו בישראל על הכדורגל בעיר ואפילו על כל הכדורגל בישראל? מדוע טוען בן זקן כי הכדורגל בארץ מבוסס על המיומנות שרכשו הישראלים בשכונה?

ראיון עם ג'קי בן זקן – מאת שחר כחלון

מה קורה באשדוד? נראה שבזמן שכל הקבוצות עורכות רכש מסיבי באשדוד יבש...
"איך יבש? באשדוד עשינו את ההשקעה הגדולה ביותר. השקענו 6 מיליון ₪ בהקמת האקדמיה ואנו מתוכננים להשקיע עוד 3 מיליון ₪ בכל שנה בהפעלה השוטפת. אם תיקח בחשבון שהאקדמיה תיתן שירות ל כ-30 שחקנים בוגרים ונוער, תגיע למסקנה שאנו משקיעים עוד 100 אלף ₪ בכל שחקן ושחקן, כולל שחקני נוער, למטרת שיפור היכולת האישית שלהם!
"במקום לרכוש 3-4 כוכבים, שישרתו אותנו שנתיים שלוש, בהשקעה של כ 4-5 מיליון ₪, השקענו 6 מיליון בהקמת תשתית לשנים רבות, תשתית שאין כדוגמתה בישראל, רק במועדונים המפוארים באירופה.
במקום לשלם משכורות מנופחות לשחקנים על בסיס ההצלחה שלהם בעבר, החלטנו להשקיע הרבה כסף בתנאים של הצעירים - במטרה להביא אותם ואת המועדון להצלחה בעתיד".

איך יבוא לידי ביטוי השדרוג של הסגל?
"אם בעבר הם התאמנו בממוצע כשעה וחצי ביום, הרי מהיום הם יעברו ל4 -5 שעות אימונים בממוצע ביום. בנוסף למאמן הראשי, לעוזר המאמן, למאמן הכושר ומאמן השוערים - שיעבדו במערכת 8 שעות ביום, יוצמד לכל 5 שחקנים מאמן שיעבוד איתם באופן אישי, הוספנו גם מאמן מנטאלי ומאמן קואורדינציה במשרה מלאה. אלו אמורים לשדרג כל שחקן באופן אישי ב 10% - 15% בכל עונה, עד שיגיע לשיא הפוטנציאל שלו.
האקדמיה, אשר תפגיש את השחקנים כל בוקר, החל מ 9.00, אמורה גם לשפר את היכולת הקבוצתית ב כ15% לפחות. אם הכל ילך לפי הספר, אזי סטטיסטית (עם הסגל של העונה שעברה) אנחנו אמורים כבר בעונה הקרובה ליהנות מתוספת של 6-7 נקודות לעומת העונה שעברה".

זה יהיה קשה כי העונה שעברה נחשבה להצלחה...
"אני לא בטוח שהעונה שעברה נחשבה להצלחה כל כך גדולה. העונה שעברה הייתה בסדר ולא יותר מכך: לא ניצחנו במשחקים הקריטיים שהיו אמורים להקפיץ אותנו מדרגה, לא לקחנו נקודות בכוח במשחקי חוץ. לעומת זאת איבדנו לא מעט נקודות לקבוצות חלשות מאיתנו. היינו נחמדים מדי עם הקבוצות הגדולות ולא מספיק רעים עם הקטנות. אפשר לומר כי עמדנו ביעדים שהצבנו לעצמנו.
הצלחה משמעותה – לנצח היכן שקשה עד לא סביר – להשיג בפועל את מה שאין לך בתיאוריה. ההצלחות בעונה שעברה היו מבחינתי - הפריצה של ניר ביטון מהנוער והפיכתו לבורג חשוב בהרכב הבוגרים, הזימון של עידן שדה וצ'קול לנבחרת האולימפית והניצוצות של השיפור המנטאלי אצל השחקנים הצעירים לקראת סוף העונה".

איך השינוי המנטאלי בא לידי ביטוי?
"לפני כחודשיים למשל, תוך שאני נוסע בדרכי לת"א - ראיתי לפתע את שי רביבו רץ לבד בדיונה בליווי מאמן כושר. צ'קול לדוגמה, היה 16 פעם בחודש הראשון של הפגרה בחדר כושר וכמוהו אמיר לביא. ואלו הם שחקנים שנחשבו למפונקים. היום הם וחבריהם מתחילים לעבוד כמו מקצוענים גם בלי פיקוח. משה אוחיון, כמו מנהיג אמיתי, לוקח איתו את הצעירים לאימונים אישיים וכאן אנו מתחילים לראות את ההתחלה של השינוי בגישה למקצוע".

אומרים שהמטרה של האקדמיה היא לייצר שחקנים במטרה למכור אותם...
"למה? הרי המטרה של האקדמיה זועקת מתוך השם שלה.
אתה הלכת ללמוד באקדמיה?"

כן.
"באיזה תחום?"

תקשורת.
"בשביל מה?"

בשביל להוציא תואר.
"אז הנה לך התשובה. מטרת האקדמיה כשמה כן היא - היא להביא תארים לאשדוד!
האקדמיה לכדורגל באשדוד תחנך את בני העיר להוציא תארים בכדורגל בכל הגילאים ולשפר את היכולת המקצועית שלהם. וכמו בכל מוסד אקדמי, התהליך לוקח מספר שנים. אני מעריך שתוך 3 שנים אשדוד תזכה בתואר ראשון ותבנה בסיס מעולה לתארים נוספים בעתיד".

איך נביא תארים בלי חיזוק משמעותי? עם צ'קול, לביא, ביטון, אוחיון,עידן ציון וחבריהם?
"תתפלא דווקא כן! אבל לא עם היכולת והגישה של היום. אומנם כולם ברוכי כישרון, אבל כישרון לבד לא מספיק.
כאשר מוסר העבודה שלהם יהפוך להיות מוסר העבודה הגבוה במדינה, כאשר הם ישחקו עם נשמה ולא עם אגו, כאשר כל אחד מהם יוסיף כחמש קילו למסת השריר שלו והם יתחילו לפתח קוביות בבטן, כאשר כולם ירוצו בטירוף אחרי הכדור כדי להוציא אותו בכוח מהיריב, כאשר כולם יעבדו כיחידת קומנדו לוחמת רעה ונחושה...איתם, ביחד עם השחקנים היותר מנוסים וצעירים נחושים אחרים, נביא בכוח ובמוח תואר ראשון לאשדוד".

עם קוביות בבטן ורוע לוקחים תארים?
"הקוביות בבטן הן סימפטום למי שעובד קשה על עצמו ורוצה להיראות כמו ספורטאי אמיתי וכדוגמה לחיקוי. כדורגלן גדול צריך להראות כמו ספורטאי למופת. ווינרים צריכים לנצח כבר בטאקל הראשון מול השחקן היריב. להולנד וספרד תמיד היו שחקנים מוכשרים מאוד, אבל רק לאחר שהם התחילו לשחק כמו גברים, עם נשמה, אופי וכוח – הם הצליחו להגיע לגמר גביע העולם.
"תארים לוקחים עם גברים מוכשרים שעובדים הרבה יותר קשה משחקנים מוכשרים לא פחות מהם. אבל לפני שלומדים לקחת תארים, אנחנו צריכים ללמוד לקחת נקודות. והשנה אנו מתאמנים כדי ללמוד לקחת נקודות".

איך לוקחים נקודות?
"בכדורגל המודרני לוקחים נקודות עם 60% הגנה , 40% התקפה ו 100% נחישות. בשביל ההתקפה – צריך כישרון, בשביל ההגנה צריך לב גדול.
עם הכישרון הם באים מהשכונה, את הלב הגדול הם ייפתחו באימונים הקשים ועם הציפורניים, את הנחישות הם יספגו באווירה של האקדמיה".

אז כבר השנה נראה תוצאות?
"אני לא בטוח שבתחילת העונה, אבל בהמשכה - בטח! השחקנים עובדים היום ומתאמנים כמו באירופה, עם מאמן שהיה שחקן נבחרת אנגליה ואימן בפרמייר ליג. יכול להיות שבסיבוב הראשון השרירים שלהם יהיו עדין תפוסים וקשים, הם יתקשו בהתחלה להסתגל לדרגת הקושי ולקצב המהיר של האימונים, אליהם לא הורגלו בעבר. אבל עם הזמן, להערכתי בסיבוב השני, הכל ישתחרר ונתחיל לראות את תוצאות ההשקעה. מ.ס אשדוד תהיה למעשה הקבוצה היחידה בישראל שתשהה במסגרת של מחנה אימון כל השנה: השחקנים יפגשו כל יום כבר בשעות הבוקר ויחלו באימונים אישיים. הם יאכלו באקדמיה לפי תפריט אישי שיוכן לכל שחקן בנפרד ע"י תזונאי מומחה, השחקנים והמאמנים יהיו ביחד כ8 -10 שעות ביום, מה שאמור לגבש אותם לתלכיד חברתי. ניתן להם את כל הכלים להצליח ולהביא תוצאות כבר העונה".

מהיכן בא לך הרעיון להקים את האקדמיה?
"בשכונה היינו משחקים 4-5 שעות כל יום והיינו יורדים מהמגרש רק כשהאמהות היו צועקות מהחלון שנעלה הביתה.
אף פעם לא הבנתי מדוע דווקא כשהילדים מתחילים להתאמן במסגרת מסודרת ובהמשך כשהם הופכים להיות מקצוענים...הם מתאמנים בפועל פחות מאשר הילדים בשכונה:
למעלה מ20 שחקנים באים לאימון ומתאמנים במשך כשעה וחצי בממוצע. מתוך השעה וחצי – 20 דקות מוקדשות לחימום. בפועל הם נוגעים ובועטים בכדור מעט מאוד פעמים. מה כבר אפשר להקנות לשחקן באופן אישי, בשעה וחצי של אימון קבוצתי? אולי קמצוץ מכל דבר... קמצוץ בפיתוח השרירים החשובים, קמצוץ בטכניקה אישית, קמצוץ במיומנות האישית הנדרשת מהתפקיד שלו במגרש...הכדורגל בארץ התבסס שנים רבות על הכישורים שרכשו השחקנים בשכונה ולכן אנו לא מגיעים לרמות הגבוהות ביותר.
רביבו למשל, פיתח את הטכניקה האישית שלו בזכות זה שהיה בועט בשכונה מאות פעמים ביום לכיוון הקורה.
עובדתית, הספורטאים הכי גדולים הגיעו להישגים בזכות אימונים אישיים שהם ערכו מעבר לאימונים עם הקבוצה: עודד קטש נהיה קלע עונשין גדול בזכות שנהג לזרוק לא פחות ממאה זריקות עונשין בסוף כל אימון. כך גם דורון ג'מצי - גדול הקלעים של מכבי תל אביב - הוא היה זורק לסל מכל מצב, מאות פעמים מחוץ לשעות האימונים. הכדורגלן בקהאם, הפך להיות בועט כדורי עונשין מדהים רק בזכות שהיה בועט עשרות בעיטות עונשין מכל מצב, באופן אישי, מחוץ לשעות האימונים של הקבוצה.
אני יכול להמשיך ולתת לך עשרות דוגמאות מהכדורגל, הכדורעף ועוד. בספורט אין בלוף! מי שמתאמן יותר, מגיע לתוצאות הרבה יותר טובות".

אז למה נזכרת רק עכשיו?
"לפני 3 שנים נפל לי האסימון ומאז התחלתי בתהליך הבנייה של האקדמיה. בחיים צריך לתפוס מומנטום ולכן מיד כאשר בנינו את חדר הכושר מהגדולים בארץ ומהמשוכללים בעולם, עם הבריכות ומתקני הספורט, התחלתי בתכנון האקדמיה בצמידות לו ובסמיכות למגרשי הכדורגל. יחדיו, הם יוצרים את התנאים לאימונים הטובים ביותר בישראל ומהטובים שיש בעולם לשחקני כדורגל.
אבל קומפלקס פיזי, מרשים ככו שיהיה, לא מספיק - צריך גם אנשי מקצוע משוגעים לדבר שיאמינו בדרך, שתפיסת האימון האינטנסיבית הזאת, תהיה עבורם כדרך חיים ולא כאילוץ. אם הם היו מתייחסים לאקדמיה כקפריזה של בעל הבית...היא הייתה נראית בדיוק כך – כמו קפריזה. לכן ג'ון גרגורי, המאמן האנגלי, בא לנו כמו כפפה ליד. מעבר לכך שהוא אימן בליגה הראשונה באנגליה והיה שחקן נבחרת אנגליה, מעבר לכך שהוא בא ממקום של עבודה קשה, אין לו בישראל שום דבר אחר על הראש - חוץ מכדורגל. הוא קם והולך לישון עם מ.ס אשדוד".

אתה לא חושש שקבוצות אחרות יתחילו לחקות את אשדוד וכך תאבדו את היתרון היחסי?
"הלוואי! מדינת ישראל חשובה יותר מאשדוד. הייתי שמח אם למשל הבעלים הקנדי של מכבי תל אביב היה משקיע את המאה מיליון ₪ תקציב שהוא שופך השנה, בעתיד ובתשתיות. היום חלוץ הרכש שלהם, קולאוטי, עולה להם כמו שעולות לנו המשכורות של כל שחקני מ.ס אשדוד ביחד! לא עדיף היה להשקיע בשיפור היכולת האישית של הצעירים? אם הוא היה עושה כן – כל הכדורגל בארץ היה מרוויח. זאת ציונות!
לדעתי, יותר חשוב לשחקן, למועדון, לעיר ולמדינה להביא כבוד לישראל בעולם מאשר להתעסק בשאלה – באיזה רכב יוקרה הוא ייסע.
אני מאמין שאם קבוצות אחרות ילכו בדרכי וישקיעו את המשאבים בשיפור היכולת של הצעירים - אזי הכדורגל בארץ יקפוץ כיתה וכל עם ישראל יחסיר פעימה כאשר נבחרת ישראל תתמודד בכבוד במונדיאל הבא".

 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
setImageBanner('6e5d9167-a756-45e3-a70c-e32b86a65910','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה